avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate murphy_04_09

Activitate murphy_04_09

O clauza de neconcurenta cand devine nula? Citind CM am gasit asa ceva, angajatorul nu mai zis nimic de asa ceva.
Citind pe net despre aceasta clauza am inteles ca trebuie sa aiba 3 conditii: cuantumul indemnizatiei, aria geogeafica si tipul de activitate interzis. In cazul meu nici una din aceaste conditii nu este indeplinita. Ce ar trebui sa fac?
Sotia mea este insarcinata in luna a II-a. Eu am o oferta de munca in Uk.Trebuie sa plecam acolo. Exista vreo posibilitate sa i se acorde indemnizatia de maternitate in timp ce suntem in UK?
Răspuns la discuția Doresc sa cumpar apartament
Multumesc, gi-jane2. Situatia mea e ca vanzatorul mi-a ascuns faptul ca are firma trecuta pe adresa respectiva. Si inca ceva, in ultima discutie telefonica cu el, nu vroia sa aduca adeverinte de la e-on(gaz+curent electric).trebuie sa astept sa vad daca le aduce la urmatoare intalnire la notar!
Daca in extrasul de carte funciara la rubrica sarcini scrie clar, "nu sunt"....inseamna ca apartamentul e liber de sarcini? Sau e corecta exprimarea " nu sunt"?
Ce alte obligatii mai are vanzatorul?
Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul nu mi-a zis ca este sediu de firma.
Am fost la un notar public si acesta a obtinut extras de carte funciara pentru autentificare.
La rubrica sarcini scrie " nu sunt" . E corecta exprimarea?
Trebuie sa verific daca nu are datorii la E-on Gaz si Electrica? Cum as putea face acest lucru? Este datoria vanzatorul sa aduca in fata notarului o adeverinta precum ca este cu plata la zi?
Pe langa contractul de vanzare cumparare, ce acte trebuie sa mai aduca?
Nu vreau sa ma trezesc dupa semnarea contractului ca am datorii.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cumpar apartament
nu stiu....
Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul e in stadiul urmator: sotia decedata, are doi copii, un baiat si o fata....baiatul e decedat si are un copil( nepot)....si fata traieste...........

As vrea sa cumpar apartamentul si as dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a nu ma trezi peste cativa ani ca apartamentul respectiv este revendicat de vre-o ruda ( nepot, fiica, sau nora) de-a vanzatorului...
Care ar fi procedura la notar? Se ocupa el de aceasta chestiune? Care ar fi taxele notariale ?

Multumesc mult
Discuție REVISAL
am doua nelamuri in legatura cu angajarea:
1 - m-am angajat cu data de 1 aprilie la o firma si as vrea sa stiu cum pot verifica acest lucru, pentru ca stiu ca a aparut aceasta aplicatie Revisal, ce trebuie sa vad ca sa aflu ca sunt angajat la firma respectiva....
2 - am un contrat de munca individula din 2007 pe perioada determinat de 3 luni, avand numar de inregistrare si semnat de ITM, as dori sa stiu daca acum cand m-am angajat la 1 aprilie 2011 se poate adauga in aplicatia Revisal de firma ce m-a angajat acum acest contract de munca....

va multumesc....
tatal meu are o nelamurire in legatura cu intelegerea textului din buletinul de calcul.Situatia e in felul urmator: pe buletinul de calcul exista 2 grupe A si B, respectiv Calculul Stagiului de cotizare, Puncte realizate.
Grupa B.Puncte realizate se incheie cu cuantumul pensiei (X ron) si total drepturi (X ron)
Buletinul de calcul se incheie astfel:
Punctaj ca agricultor 0.08218; Suma de la bugetul de stat 60 ron;
din care: -in plata : punctaj 0 ; Suma de la bugetul de stat: 0;
-din calcul : punctaj 0.0821; Suma de la bugetul de stat: 60
Timp util 5 ani.

Nelamurirea este urmatoarea: cei 60 ron sunt inclusi in cuantumul pensiei (X ron).

Va multumesc...