avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate CORTEX

Activitate CORTEX

Răspuns la discuția Punct de lucru-probleme
Daca vine cineva de la fisc, sau politia economica cu cat ma poate amenda maxim?
Daca declar ca fac aceasta treaba ca si persoana fizica ma refer doar la partea de prezentare, ca fac acest favor gratuit pentru firma de a face reclama produselor societatii, partea de vanzare fiind realizata de catre societate ce poate sa mi faca?
Cat poate sa mi dea amenda ca si persoana fizica?
Multumesc
Buna ziua.
Am firma care se ocupa cu comert termopane pe baza de comenzi luate de la clienti.
Sediul am acasa la adresa de domiciliu, sediu unde se factureaza, unde se incaseaza contravaloarea marfii etc.
deci toate activitatile care presupun prezenta banilor se desfasoara la sediu.
Un prieten care are magazin in centru mi a dat o parte din magazin o camera unde am un calculator cu care fac oferte, doar atat, emit oferte de pret, si am cateva mostre de profile pvc din care se fac ferestrele.
Intrebarea este urmatoarea.
Am nevoie sa deschid punct de lucru la registrul comertului avand in vedere ca aici nu se fac efectiv activitati comerciale ci doar se prezinta oferta si atat.
Restul totul se face la sediul firmei, si acest birou este doar pentru cateva luni ulterior schimb locatia mergand in alte magazine in alte zone ale orasului.
Poate sa mi ceara cineva sa deschid punct de lucru?
Ideea este urmatoarea.
Am depus plangere penala pentru fals si uz de fals inpotriva unei banci, fiind vorba de o nota explicativa data de mine in cursul unei cercetari disciplinare, care dupa parerea mea a fost falsificata si acest fals a fost folosit ca dovada in dosarul civil de anulare decizie concediere.
In plangerea penala am solicitat ca politia sa oblige banca sa prezinte originalul acestui document pt a putea fi comparat cu exemplarul xerox despre care sustin ca e fals.
Procurorul a emis rezolutia de NUP, pe motiv ca politistul care a facut cercetarile a verificat personal exemplarul original al acestui act, si a mai scris in referat si in rezolutie ca exemplarul original al acestui act se afla in dosarul civil de la tribunalul covasna.
Dupa aceasta m am deplasat la tribunal am solicitat sa mi se elibereze copie conform cu exemplarul depus la dosar ceea ce s a si intamplat, si exemplarul de la dosar nu este cel oroginal ci este o copie xerox.
Am tras la raspundere politistul care a sustinut ca originalul este la tribunal la care acesta a inceput sa faca pe nestiutul si a zis ca poate e la dosarul de la parchet si ca nici nu mai tine minte, propunandu mi totdata sa nu ma agit atata ca oricum si daca demonstrez ca e fals nu am nimic de castigat.
Oricum m am dus si la parchet dar si acolo e copie xerox.
Am depus plangere la prim procuror care a confirmat rezolutia procurorului print ro ordonanta dar in care deja scrie ca actele aflate la dosarul de la parchet inclusiv nota explicativa au fost comunicate parchetului PE BAZA DOCUMENTELOR ORIGINALE AFLATE LA SEDIUL BANCII IN BUCURESTI.
Ma intreb acuma cine minte , procurorul sau prim procurorul.
Am toate dovezile ca una dintre cele doua afirmatii sunt mincinoase, si se incearca musamalizarea acestui dosar.
Am intrebat la tribunal cand am fost sa studiez dosarul civil daca incepand din ziua in care a fost depusa intampinarea care continea si aceasta nota explicativa, daca a fost solicitat dosarul de catre politie, sau daca a fost depus vreodata acolo actul original si mi s a confirmat ca nu.
Deci e clar ca politistul a mintit in referat, si acest lucru a fost confirmat de catre prim procuror.

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog ca in cazul unei plângeri împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.) ce se intampla in prima zi de judecata?
Am termen in 14 luna curenta, si v as ruga frumos daca puteti sa mi dati cateva sfaturi de ce ar trebuii sa fac, daca trebuie sa aduc in acest moment acte sa depun la dosar, sau alte sfaturi.
Multumesc.
Acel comerciant de buna credinta dupa ce am incheiat colaborarea cu el mi a facturat absolut toate lucrarile garantiale care au fost facute din vina lor, cum ar fii faptul ca sticle termoizolante de 5 milioane de lei mi le a livrat de 5 ori sparte, deci nu are cum sa aiba pretentia sa i o platesc, cand in procesul verbal de predare primire a fost mentionat de toate cele 5 ori acest lucru, si anume faptul ca sticlele au fost livrate sparte.
I am contactat de mai multe ori teleofnic, prin e mial, etc ca sa ia legatura cu mine ca sa discutam o eventuala esalonare a restentei reale, dar nu au avut nici macar bunavointa sa mi raspunda la telefon sau la e mail.
Oricum va multumesc pentru raspuns.
multumesc pentru acest raspuns mai mult decat multumitor.
In loc sa dati astfel de raspunsuri mai bine va uitati la desene animate, ne veti fi de mare ajutor.
Buna ziua.
Am avut un PFA, comert cu tamplarie pvc.
Am ramas restant cu vreo 5000 ron la un furnizor, intre timp am radiat autorizatia de PFA.
Am avut un bilet la ordin in garantie dat la furnizor care dupa ce a completat cu suma respectiva a depus la banca si am intrat in CIP.
Firma are hot jud pentru incuviintare executare silita si azi am primit o instiintare ca in data de 14 vine executorul cu politia sa faca executarea silita.
Intrebarea mea este urmatoarea.
Avand in vedere ca pfa a fost radiata, avand in vedere ca nu mai are sediul la adresa mea de domiciliu fiind radiata, domiciliul meu este casa parintolor deci eu nu am pe numele meu absolut nimic, nici bun imobil, nici bun mobil, atunci cu ce drept intra executorul in casa parintilor mei?
Ce poate sa faca.
Ce pot face eu sa i inpiedic sa vina acasa la parinti cu politia si sa i faca de ras degeaba de fata cu vecinii, cand colo ei nu au absolut nici o treaba cu fosta ema afacere?
Multumesc
Răspuns la discuția Proces penal-Fals si uz de fals
Ideea este ca originalul nu lipseste, in referat politistul care a instrumentat cazul, a sustinut in scris ca el a verificat originalul personal, si ca acest act original se afla depus la dosarul civil de la tribunal.
Am fost la tribunal si am cerut copie conform cu exemplarul depus la dosar s a si eliberat si culmea in dosarul de la tribunal se afla copie xerox nicidecum original, ba chiar este scris pe el copie xerox conform cu originalul.
Atunci ma intreb eu unde a vazut politistul originalul din moment ce in dosarul mentionat de el nu exista si nici nu a fost vreodata depus exemplarul original.
Buna ziua.
Am depus plangere penala pt fals si uz de fals impotriva unei persoane.
S-a dat NUP de catre procuror, si la fel de catre prim procuror.
Am facut plangere in fata judecatorului, si am termen pt 14 Septembrie.
Intrebarea mea este urmatoarea.
Avand in vedere ca procuratura nu a facut expertiza grafologica asupra documentului despre care eu sustin ca este fals, ce modalitate am ca sa pot solicita sa partea cealalta sa fie obligata sa depuna la dosar actul in original.
Ideea este ca eu am solicitat intr un dosar civil o nota explicativa data de mine de 6 pagini, dar la dosarul civil s a depus doar copie xerox care este falsificata in sensul ca de pe pagina 4 a disparut jumatate de pagina, a fost xeroxat astfel incat sa ramana doar jumatate din scris.
Vreau sa vad originalul acestui document personal.
Ce cai legale am ca sa obtin acest act avand in vedere ca nici procurorul si nici prim procurorul nu a solicitat acest act original in cursul cercetarii penale prealabile, chiar mai mult procurorul a mintit in rezolutie ca exemplarul original se afla la dosarul civil de la trib Covasna, iar prim procurorul a scris in ordonanta ca exemplarul orioginal se afla in dosarul de personal la sediul angajatorului din Bucuresti.
Deci este clar ca cineva ma minte.
Buna ziua.
Am fost acuzat de calomnie de catre fostul angajator o institutie bancara.
Miercuri sunt chemat la politie un pt discutii.
Din cate am inteles eu calomnia nu mai tine de penal, astfel ce poate sa mi faca organul de cercetare penala daca ma prezint si nu dau nici o declaratie pe motiv ca ne mai fiind incriminata de legea penala nu au nici o competenta organul de cercetare penala.
Ce poate sa mi faca?
Trebuie sa ma prezint la politie pe baza unui apel telefonic sau trebuie sa mi trimita citatie obligatoriu in care sa mentioneze nr dosarului penal, si calitatea mea in dosar?
Multumesc