avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate iulian.i

Activitate iulian.i

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o informatie?daca vand o casa cu ipoteca ,la banca mai am de dat 5000€ si eu o vand cu 60000€, platesc impozit pe toata suma sau doar pe diferenta care imi ramane?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.dupa incetarea platii stimulentului de inserti(copilil implineste 2ani), cat timp nu poate fi concediat angajatul?la ce se refera afirmatia din lege :"dupa revenirea definitiva" si pana la "sase luni"?
Cat e in plata stimulentului nu e angajat definitiv?
Multumesc!
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o parere in situatia de mai jos.
Sotia este CCC planuieste sa se intoarca dupa un an pt a primi stimulentul de insertie.
Cat timp este obligat angajatorul sa nu intrerupa relatiile contractuale cu ea?
Legislatia spune ca "este interzis sa o concedieze cat timp este in plata stimulentului", adica pana face copilul 2ani, sau este valabila petioafa de 6 luni.
Multumesc.
Va multumesc pentru promtitudine,
Asa as fi vrut si eu, sa isi ia de la 1 dec, problema e ca riscul e sa ramana cateva zile neacoperita de la 1 dec pana la 23 feb sunt 85 zile (conform legislatiei are dreptul la 84 zile), si daca se mai intarzie 1-2 zile sarcina ..., e nevoie sa mai ia cateva zile pana la prenatal.Ma intrebam daca e ok s aisi ia un medical intre prenatal si c. risc?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii:
Sotia mea este insarcinata, data probabila a nasterii 23 feb 2013.Acum este in concediu de risc, luat pt luna Nov, am socotit ca in 15 dec ar putea intra in concediu prenatal, ce ne sfatuiti sa facem de la 1 dec pana la 15 dec.?Sa luam concediu de risc(se poate lua pt 15 zile?), Sa ia concediu medical de la MF(se poate lua?), .
Deasemnea as vrea sa imi explicati cum se calculeaza indemnizatiile in fiecare situatie.
Multumesc.
Multumesc frumos pentru promtitudine si complexitate.
Daca imi spuneti si ce indemnizatie primeste daca alege varianta de un an, va multumesc f mult.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Sotia este insarcinata.I s-a recomandat sa intre in concediu de sarcina cu risc.Va rog sa ma lamuriti ce prevede legislatia in cazul femeilor insarcinate.
Cate zile de concediu are dreptul in sarcina cu risc?De cand?
Cate zile de concediu prenatal are dreptul?Din ce luna?
Cine hotaraste si cine aproba intrarea in concediu de risc?
Ce indemnizatie va avea in perioada de concedii?
Ce indemnizatie va avea in concediul de crestere copil?
Eventual daca puteti sa imi recomandati cateva articole legislative pe care s ale citesc.

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Am si eu nevoie de o informatie ce tine de legea muncii.
Sotia mea lucreaza la o companie cu care nu prea se mai intelege, este pe punctul de a fi concediata, avem d egand sa facem un copil in viitorul apropiat, stiu ca daca e insarcinata si aduce la cunostinta inainte d e decizie nu mai poate fi concediata.
Problema este ce se intampla daca o concediaza inainte sa ramana insarcinata sau cand nu are confirmare?
Mai poate intra in concediu de maternitate,
Cat v-a fi indemniazatia?
Se poate intra in Concediu dematernitate din somaj?
Am si eu o intreabre:
Cum procedez pentru a obtine o amnare dac nu ma pot prezenta la termen?Cer termen pt a consulta dosarul sau pentru a angaja aparator dar... cum procedez dac nu sunt in localitate in ziua respectiva?Unde depun cererea cadn?
Multumesc
Daca cer amanare, mai depun intampinare?in citatie scrie ca sunt obligat