avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate michella73

Activitate michella73

lucrez in sistemul bugetar si in prezent sunt incadrata ca adm fin studii medii. In martie 2015 am adus diploma de licenta la serv personal si am solicitat sefei mele sa-mi scoata postul la concurs. Din luna martie si pana acum nu am reusit sa sustin examenul pentru a fii incadrata conform pregatarii (adica studii superioare) deoarece sefa mea refuza invocand tot felul de motive aberante. In conditiile aceste eu ce trebuie sa fac pentru a o determina sa accepte sa scoata acest post la concurs?
Răspuns la discuția CTR FIRMA TELEFONIE MOBILA
Pe data de 16.12.2011, cand am fost sa reziliez ctr.intr-un final acest vanzator a facut o hartie de mana cu mine cu stampila magazinului prin care se obliga ca pe perioada contractuala sa suporte din buzunarul propriu 27 lei (tva inclus), cu conditia sa platesc in acel magazin factura, deci ce sa inteleg, si-a recunoscut vina???
Buna dimineata, in data de 13.12.2011 am incheiat intr-un magazin partener al unei firme de telefonie mobila un ctr. si la prezentarea din magazin mi s-a specificat o suma toatala a costuli de abonament.Iar cand am citit ctr. acasa am constatat cu stupoare ca de fapt eu trebuie sa platesc si cate 6 euro / luna /24 luni pt telefoanele primite gratis lucru pe care in magazin nu mi s-a spus. Am fost in data de 16.12.2011 sa reziliez acest ctr, si acolo mi s-a spus ca nu se poate dar intr-un final mi s-a cerut o taxa de reziliere ctr. 150 euro, aceasta taxa nu este prevazuta in ctr. la clauze in ctr scrie clientul poate rezilia ctr printr-o cerere adresata cu de 30 zile inainte de data rezilieri.Mentionez ca am gresit ca nu am citit acest ctr, dar acest ctr. este foarte ambiguu, evaziv.
Răspuns la discuția POPRIRE SALARIU
Am inteles dar angajatorul nu a primit inca nimc. Si daca ar fi trebui sa existe pe fluturasul de salariu poprirea?Poate dura asa mult? Poate sa-mi puna poprire pe tot salariul eu stiu ca doar pe 1/2 din salariu. Va multumesc
Discuție POPRIRE SALARIU
Buna ziua,
in 2008 am facut o refinantare in valoare de 22500 lei, in 2010 in urma taieri salariilor cu 25% am inceput sa nu mai pot achita ratele am facut o restructurare a creditului pe 1 an, dar tot nu am putut ajunge cu ratele la zi, asa ca am ajuns la o restanta de vreo 1500 lei cu tot cu dobanda, rata lunara fiind de 380 lei pe luna. Am trecut si peste etapele cu firma de recuperari, iar luna trecuta pe la inceputul lunii am primit o instiintare de la banca prin care ma anunta ca in termen de 15 zile sa achit tot creditul ramas restant in valoare de 18900 lei ca acel ctr a fost reziliat iar daca nu platesc ma vor executa silit si voi plati si cheltuelile aferente .
Eu luna trecuta am fost la banca dupa instiintarea primita am platit echvalentul ratei 350 lei, nu au zis absolut nimic. Mentionez ca bunuri pe numele meu nu am Intrebarea este poprirea se face de la locul de munca sau direct de catre banca unde am cardul de salariu, cat dureaza pana iti pune poprire si nu trebuie trimisa o instiintare prealabila de la un executor judecatoresc . Ma gandesc sa nu am surpriza neplacuta ca acum la salariu sa ma trezesc cu contul blocat. Va multumesc.
Discuție divort
buna ziua,
In urma cu 28 de ani, mama s-a recasatorit, in momentul casatoriei mama avea apartament achizitionat in rate impreuna cu tatal meu, dar la momentul recasatoriei mai avea de achitat o suma foarte mica la acest apartament. Acum 14 ani au vandut acel apartament si au cumparat o casa la curte, in aceasta noua casa am contribuit totii 4 ( adica tatal vitreg, mama, eu si sora mea) la imbunatatiri,dar din pacate nu prea avem acte doveditoare in ceea ce ne priveste pe mine si sora mea, doar martori eventual. Parintii au facut credite la banca, iar in ultimii 3 ani la toate imbunatatirile(comfort personal, baie, parchet, zugravit, tencuit,etc) efectuate numai de catre noi 3( mama, eu si sora mea) imprumutandu-ne la diverse persoane, el motivand tot timpul ca nu are posibilitati financiare deoarece avand si credite, taierea din salarii. Mentionez ca aceste credite sunt platite in mod egal: astfel 1 credit mama, 1 credit el,iar cel de-al 3 impreuna jumatate jumatate.Acum au ajuns la concluzia ca nu se mai inteleg si vor sa divorteze . Intrebarea mea este cum se va face partajul? Se va tine cont ca mama inaintea casatoriei a avut casa? Ca si noi am investit in aceea casa?
Răspuns la discuția succesiune da sau nu?
multumesc mult
Buna ziua,
Parintii sunt despartiti de foarte mult timp, iar in urma cu vreo 7 ani tatal meu a decedat. Nu am stiut de acest lucru, pentru ca o perioada nu am mai tinut legatura, am aflat cam la 2 ani dupa deces, cand am decis sa-l caut la domiciliul pe care il avea. Aici am constat cu stupoare ca statea altcineva, apartamentul fusese vandut, prin procura falsa intocmita la 8 luni dupa deces, de catre o excroaca. M-am judecat cu actuali proprietari bineinteles am castigat, avand acum sentinta definitiva si irevocabila, investita cu titlu executoriu. Si in sfarsit dupa 1an si jumatate de la obtinerea sentintei definitive am reusit sa intru si in posesia apartamentului. Acum intrebarea mea este mai este nevoie de succesiune daca am hotararea instantei? Ce trebuie sa fac in continuarea pentru a trece pe numele meu si a surori mele apartamentul? Care sunt pasii de urmat?