avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Dorin Baleanu

Activitate Dorin Baleanu

Buna ziua,
Am rugamintea de a ma ajuta cu citeva indicatii in urmatoarea speta:
Un autoservice A are de recuparat o suma de bani reprezentind c/v unei reparatii la un autovehicul condus de pagubitul P. Acest autovehicul a afost avariat in urma unui accident de circulatie produs de Vinovatul V, cu asigurare la o soc. de asigurari SA. SA respinge dosarul de dauna fara nici o explictatie.
Autoservice-ul A nu are contract prestari servicii cu soc. de asig.SA si nu cunoaste datele de identificare ale vinovatului V.
In cererea de mediere, autoservice-ul A a solicitat o mediere doar cu pagubitul P (beneficiarul reparatiei). Nu ar fi corect sa fie chemate la mediere si SA si V?
Va multumesc anticipat.
S-a schimbat cumva denumirea de contract de COMODAT conf, Noului Cod de Procedura Civila? Care sunt art. care reglementeaza conditiile incheierii unui astfel de tip de contract?
Buna ziua,
Incepind cu 15.06 vreau sa suspend acivitatea societatii.
1. Un angajat are peste un an vechime cu contract de munca cu timp partial de munca (4 ore/zi). Poate beneficia de somaj?
2. Aceeasi intrebare pt. un angajat - pensionar de gr. III. (in aceleasi conditii de mai sus).
3. Care este art. din Codul Muncii cu care trebuie sa inchei cartile de munca?
Buna ziua,
Vreau sa suspend activitatea societatii comerciale incepind cu 15.06.
Ce pasi trebuie sa urmez pt. acest lucru?
Buna ziua,
In luna ianuarie a anului 2012 am circulat pe A1 si dupa 5 luni si jumatate am primit o amenda de la Drumuri pt. lipsa rovinieta (desi aveam rovinieta pt. o saptamina dar am aruncat-o : mare greseala, dar asta este alta poveste). Am platit amenda pt. ca trebuia sa platesc impozitul la masina si la casa, dar nu am platit suma ce o datoram celor de la Drumuri.
Ieri am primit un e-mail de la banca cum ca mi s-a pus poprire pe cont pt. suma de 750 lei.
Intrebarile mele sunt:
1. Se poate pune proprire pe cont fara a fi intii instiintat de executor? Chiar asa daca cineva are pretentia ca ii datorezi bani se poate adresa unui executor si acela imediat iti baga mina in buzunar fara a te instiinta, avertza, soma?
2. Daca imi aduc bine aminte suma datorata era de 120 euro, adiaca aprox 540 lei. Diferenta reprezinta cheltuilei de executare?
3. Cum pot rezolva deblocarea contului dupa plata acestei sume?
4. Unde pot plati aceasta suma? In ce cont: al executorului (cont pe care nu il stiu)?
"Biroul de Mediator" este obligat sa achizitioneze si "Registrul Unic de Control" ? de la Finante?
Răspuns la discuția referitor dauna autoturism
Daca diferenta este asa de mare, mai mult ca sigur ca masina dv. a "intrat in dauna totala".
Nu aveti nici un fel de sansa sa recuperati diferenta nici de la cel vinovat si nici de la soc. de asigurari: vinovatul are o polita RCA valabila la data accidentului iar soc. de asigurari nu poate plati mai mult decit valoarea daunei totale.
Ce puteti face este sa verificati valoarea de 18.000 lei pe care o plateste soc. de asigurari. Adica cereti-le calculul din care a rezultat aceasta valoare si verificati-l.
Acest calcul pleaca de la valoarea de nou, se aplica niste coeficienti in functie de vechimea masinii, se scade 25% daca doriti sa luati banii pe masina sau nu se scad acesti 25% daca se repara masina.
De obicei soc. de asigurari ia o valoare de nou a masinii din cataloagele de specialitate (cea mai mica) si aplica un coeficient de uzura mai mare decit cel real. De aceea va sugerez sa verificati acest calcul.
Mai trebuie sa verificati si corectitudinea devizului de reparatie, in sensul ca si acolo se pot introduce repere la reparat sau inlocuit si manopera in plus.
Răspuns la discuția RCA despagubire
Daca asigurarea dv. este valabila atunci nu va faceti probleme.
Daca va incadrati in unul din cazurile de mai jos prevazute in Ordinul 14/2011 al CSA atunci asigurarea RCA nu va poate ajuta.
Art. 27. - Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
1. cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat
nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:
a) într-un caz de foră majoră;
b) din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate;
c) din culpa exclusivă a unei tere persoane, cu excepia situaiilor prevăzute la
art. 26 alin. (2) pct. 5;
2. prejudiciile suferite de conducătorul vehiculului răspunzător de producerea
accidentului;
3. următoarele situaii:
a) prejudiciile au fost produse bunurilor aparinând persoanelor fizice sau
persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în
proprietatea sau utilizat de aceeasi persoană fizică sau juridică si care este condus de
un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde
persoana fizică sau persoana juridică;
b) bunul avariat si vehiculul asigurat fac parte din patrimoniul comun al soilor;
c) bunul avariat este utilizat de proprietarul vehiculului asigurat, care a produs
dauna;
4. prejudiciile cauzate în situaiile în care nu se face dovada valabilităii la data
accidentului a asigurării obligatorii RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;
5. partea din prejudiciu care depăseste limitele de despăgubire stabilite prin
polia de asigurare RCA, produs în unul si acelasi accident, indiferent de numărul
persoanelor prejudiciate si de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea
prejudiciului;
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul,
utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea
prejudiciului;
7. cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau
conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în
cadrul procesului penal s-a soluionat si latura civilă;
8. sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea
prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a
încredinat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau
utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător si
persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a
produs accidentul, dacă asigurătorul poate dovedi că persoanele prejudiciate stiau că
vehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalaiile montate pe vehicule,
atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalaii de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operaiunilor de
încărcare si de descărcare, acestea constituind riscuri ale activităii profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase:
radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat
sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist
sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac sau război;
15. preteniile ca urmare a diminuării valorii bunurilor după reparaie.
Problema dv. nu este de loc iesita din comun.
Autorizatie de reparatie erau obligati sa o dea. Fara nici un fel de dubiu.
Cu CSA-ul nu cred ca rezolvati mare lucru.
Cel mai bine cred ca ar trebui sa deschideti o actiune in instanta, dar nu mai inainte de cele 90 de zile in care asiguratorul are dreptul sa faca propriile investigatii.
Judecatorul nu va tine cont de o expertiza extrajudiciara chiar daca e semnata de un expert tehnic judiciar. Este posibil ca judecatorul sa ceara o alta extertiza tehnica.