avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate SMDDI

Activitate SMDDI

Buna seara,
Cine imi poate raspunde la intrebarea:
Daca de la un partid oarecare la alegerile locale intra 4 consilieri locali, iar unul este numit vice-primar,se mai elibereaza un post de consilier si va intra urmatorul dupa lista ,sau raman numai 3 consilieri si vicele?
Va multumesc!
salut!
In cazul in care un primar este urmarit penal,este corect sa ramana in functie,sau poate interveni suspendarea pina la solutionare?
nu, nu era nici in somaj,poate asta l-a si dus la sinucidere
buna seara,
in urma decesului unuia dintre parinti, in cazul prezentat fiind vorba de tatal,minorul ramas orfan de tata ,continund studiile licele,poate beneficia de pensie de urmas, pana la majorat sau terminarea studiilor,chiar daca parintele decedat , nu figura ca si angajat,sau pensinar?
locuiesc in casa parinteasca a tatalui,casa apritind bunicii mele care este decedata,mostenitorii bunicii fiind tatal meu ,care este decedat si el si matusa mea(sora tatalui), care este in viata si locuieste in alta localitate. Mentionez faptul ca ca io si parintii mei am locit impreuna cu bunica in aceasta casa timp de 27 ani,parintii mei participand pe toata aceasta perioada la plata impozitelor precum si la intretinerea gospodariei si a bunicii,mama fiind cea care a suportat cheltuielile de inmormantare a bunicii, si acum intreb: intre cine va trebui sa aiba loc procesul de impartire a casei,intre mine(ca mostenitor al tatalui meu, el ne mai fiind in viata) si matusa mea (ca mostenitor direct al buncii) sau la acest proces va avea dreptul si mama mea dat fiind faptul ca locuit in aceasta casa timp de 27 ani? Si ce drepturi are fiecare parte, ii revine matusii mele care nu a contribuit cu nimic, la intretinerea bunicii si acestei case 1/2 din gospodarie?
Se constituie un act de contraventie inregistrarea pe telefonul mobil de catre un consilier local al unei sedinte publice
OK ,SE FACE TRANSFORMAREA POSTURILOR,INSA ANGAJATII CARE INITIAL AU FOST INCADRATI CONTRACTUALI POT FI NUMITI FUNCTIONARI PUBLICI FARA SUSTINERE DE EXAMEN SAU CONCURS?