avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate mariniucsimona

Activitate mariniucsimona

Am o mare intrebare sunt divortata si am o fetita de 5 ani pana-n aceasta luna primeam alocatia complementara in valoare de 50 lei..astazi am fost sa refac dosaru si mi sa zis ca nu mai pot benefica de aceasta alocatie pt ca am un prieten..prietenul meu e din buc si eu din suceava el mai vine sa stea la mine de vreo 3 ori pe an cate maxim o luna..si acea doamna de la primaria mi-a zis ca daca am pe cineva inseamana ca ma intretine el...mi se pare o mare aberatie si ma pus sa completez un formular cu datele prietenului meu ceia ce nu am vrut sa fac...daca ma despart de el si imi fac alt prieten trebuie sa anunt la primarie..e un raspuns de la cei de la primarie care pe mine ma lasa rece..este posibil asa ceva?sa mi se taie alocatia pt aceasta cauza?va multumesc
buna ziua sper sa ma ajute cineva cu un rasp cat mai concret...am o ruda care e divortat de 15 ani,in grija mamei ramanand un copil...in urma divortului tatal era obligat la plata unei pensi alimentare...in luna octombrie anul trecut baiatul a implinit varsta de 18 ani dar este la liceu..este obligat tatal la plata pensiei alimentare pana cand copilul termina scoala?el plateste si in prezent pensia alimentara dar vrea sa stie daca e obligat prin lege sa plateasca pana termina baiatul scoala...multumesc frumos
Răspuns la discuția recalcularea pensiei alimentare
si am nevoie iar de avocat?sau se poate si fara avocat?
am o intrebare sunt divortata si am castigat custodia copilului beneficiez de o pensie alimentara de 150lei asa sa calculat la salariu minim pe economie de atunci..acum sa marit salariu minim pe economie si am auzit ca se poate face o recalculare sau cum sa procedez sa se mareasca pensia alimentara acum ar trebui sa fie 170 cam asa....trebuie sa deschid iar proces pentru recalculare sau se poate altfel as vrea sa stiu care e modalitate cea mai simpla...multulmesc mult
nu ma intelegeti gresit chiar daca nu are program de vizita chiar daca vine foarte rar sa o vada niciodata nu sa pus problema sa nu al las sa o vada din contra tot timpul ii vb de el chiar daca are doar 3 ani intelege foarte multe chiar eu al sun de cele mai multe ori sa vb fata cu el ca intradevar vine sa o vada o data la 3 luni si nu prea suna chiar daca intre noi e o distanta de 24km ar putea veni mai des dar o fac pt binele copilului nu al lui......dar el nu e serios cu pensia alimentara din 22 luni mi-a dat doar pe 6 luni si nu mi se pare corect daca eu sunt corecta cu el si eu as vrea ca el sa fie corect cu mine....maine ma duc sa depun langere penala impotriva lui ma poate ajuta cineva cum sa formulez o plangere?mss mult
am o mare intrebare am o decizie definitiva si irevocabila am castigat fata in proces dar fostu sot nu a cerut program de vizita acum daca ar vrea fata si eu nu i-as da poate sa ma dea in judecata sa beneficieze de program de vizita sau nu ma mai poate da in judecata....multumesc mult
Răspuns la discuția Alocatia monoparentala
dar eu locuiesc cu parintii mei si cu fratele meu la primarie m-au intrebat ce venit are mama,tata si fratele meu,chiar daca eu nu am nici un venit sa adunat tot venitul fam tata e in somaj mama e casnica si fratele salariu minim pe economie...nu mi se pare corect astai parerea mea...ca fratele nu imi da mie banii sre si el ale lui,,,chiar asa e legea sau asa ne spun la primarie doar sa scape de noi...
am o mare nelamurire poate ma poate ajuta cineva...sunt div si am in grija o fetita de 3 ani,nu lucrez si nu am nici un venit decat pensia alimentara de 150lei si aia vazuta din cand in cand..la sfarsitul luni trecute am fost la primarie sa fac iar dosarul pt alocatia monoparentala si am intampinat o mare problema...eu sunt din suceava si am un prieten care e din bucuresti dar momentan plecat in irlanda...a fost la mine de vreo 4 ori si a stat cate 2 saptamani in concediu...nu au vrut cei de la primarie sa-mi faca pt alocatie ca cica stau in concubinaj....e strigator la cer ce se intampla cu primariile deci copilu nu e al prietenului se poate numi concubinaj ca vine in concediu la mine???dar doamna de la primarie tipa cat o tinea gura ca nu se poate depune dosaru ca stau in concubinaj ce e de facut?
Răspuns la discuția pensia alimentara
deci daca el din iunie 2009 si pana in februarie 2010 cat a durat div nu mia dat nici un ban pana in momentul de fata eu de banii aia raman pierduta?ca ati spus ca se iau in considerare lunile de dupa divort
Răspuns la discuția concediu de paternitate
deci pt concediu de paternitate ai nevoie de 12 luni lucrate fara intrerupere...somaju se trece pe cartea de munca asta din cate stiu eu...daca el a lucrat 9 ani fara intrerupere iar din decembrie e in somaj nu e ca si cum ai lucra daca tot se trece pe cartea de munca?doar nu e intrerupta cartea de munca nu?deci cum sa nu indeplineasca toate conditiile ca nu inteleg..