avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate Catala

Activitate Catala

Multumesc pentru raspuns si timpul acordat
Multumesc pentru raspuns

Care este parerea dumneavoastra fata de textul referitor la transferul proprietatii?

Cu stima,
Multumesc,
Este cumva vorba de pactul comisoriu expres de gradul IV?
Trebuie acesta trecut in mod explicit in contract?
Cu stima,
Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati in ce masura ne putem proteja, in calitate de vanzatori in cadrul unui contract de vanzare-cumparare prin Prima Casa in conditiile in care banca impune sa se specifice in contract urmatoarele>
Totodată, declarăm că, renunţăm în mod expres la înscrierea privilegiului vânzătorilor pentru vreun rest de preţ, în Cartea Funciară nr.xxxx şi în Cartea Funciară nr.xxxx ale O.C.P.I.xxxx-Biroul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară xxxx şi ca atare, nu vom mandata B.R.D. GROUPE SOCIÉTÉ GÉNÉRALE S.A., să radieze privilegiul nostru, al vânzătorilor, în Cărţile Funciare aferente bunurilor imobiliare, întrucât nu s-a procedat la înscrierea acestui privilegiu

Exista o alta modalitate, exceptand privilegiul vanzatorului, care sa permita vanzatorului sa se asigure ca va primi restul de bani?
De asemenea doresc sa stiu daca urmatoarea formulare din contract este corecta si uzuala >
Transmiterea proprietăţii şi a posesiei bunurilor imobiliare, descrise mai sus, către cumpărători, soţii xxxx-xxxx, se realizează de plin drept astăzi, data autentificării prezentului contract de vânzare cumpărare, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.

Cu stima,
Răspuns la discuția Teren intravilan
Va multumesc pentru raspuns
Revin cu detalii
In adresa de la primarie se specifica: "" va comunicam faptul ca acest teren este in intravilanul consacrat al comunei X satul Y" si "In vederea construirii pe acest teren nu este necesara scoaterea din circuitul agricol"
Banca totusi insista sa existe o dovada a scoaterii din circuitul agricol.
Persoana care a executat cadastrul a afirmat ca acest teren va avea automat categoria de folosinta curti-constructii cand se va edifica o constructie pe terenul respectiv

Cu stima
Buna seara,

Speta este urmatoarea:
Pe un teren aflat in intravilanul consacrat al satului (vatra satului) este ridicata o constructie autorizata si ca urmare o parte din teren capata folosinta de "curti-constructii" iar restul devine teren "arabil" intravilan (reprezentand gradina).
Suprafetele sunt de aprox.400mp curti-constructii si 200mp teren arabil.
In urma intentiei de instrainare a locuintei impreuna cu terenul aferent(600mp) banca ce acorda creditul cumparatorului solicita scoaterea din circuitul agricol a suprafetei "arabile" si schimbarea destinatiei acestei suprafete in "curti-constructii".In urma unei solicitari facute la primarie si a informatiilor primite de la OCPI se specifica faptul ca terenul "arabil" nu trebuie scos din circuitul agricol fiind in intravilanul consacrat si in PUG-ul aprobat (fiind cuprins si in titlul de proprietate la suprafete in intravilan)
In urma discutiei cu persoana autorizata care a efectuat cadastrul a rezultat faptul ca nu se poate trece terenul "arabil" in "curti-constructii"deoarece nu se afla nici o constructie pe el si proiectul de cadastru ar fi fost respins de OCPI.
Ce trebuie facut in aceasta situatie pentru a rezolva cerinta bancii creditoare?

Cu stima
Răspuns la discuția Dovada nerevocare testament
Este vorba de acelasi caz la care am specificat ca "In timpul vietii cei doi constituie un act notarial prin care stabileau ca fiecare sa-l mosteneasca pe celalalt"
Ulterior intrand in posesia documentelor mentionate mai sus acestea sunt denumite "Testament" si sunt in numar de 2 fiecare dintre cei doi soti lasand mostenire sotului supravietuitor toate bunurile.
Luind legatura cu un notar asa cum mi-ati sugerat la raspunsul din postul precedent pentru obtinerea unui certificat din care sa reiasa calitatea de mostenitor(a unuia din fratii supravietuitori din care unul este tatal meu fiind in total 3 frati supravietuitori), acesta a recomandat obtinerea unei nerevocari a testamentului sotiei defunctului(care a decedat prima si astfel prin testamentul mai sus mentionat a lasat toate bunurile sale sotului supravietuitor-unchiul meu-a carui mostenire este pusa acum in discutie) .
Aceasta dovada de nerevocare am inteles ca se obtine de la Camera Notarilor Publici dar nu am reusit sa mai aflu amanunte despre cum se poate obtine aceasta dovada.
Răspuns la discuția Dovada nerevocare testament
Da persoana este decedata (situatie descrisa anterior la postul-stabilire masa succesorala)
Buna ziua,

Doresc sa aflu cum se poate obtine dovada de nerevocare a unui testament de la Camera Notarilor Publici, ce acte sunt necesare si ce calitate trebuie sa aiba solicitantul.

Cu stima,
Răspuns la discuția Stabilire masa succesorala
Va multumesc pentru raspuns!