Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract Vanzare-Cumparare Prima Casa(privilegiul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract Vanzare-Cumparare Prima Casa(privilegiul vanzatorului)

Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati in ce masura ne putem proteja, in calitate de vanzatori in cadrul unui contract de vanzare-cumparare prin Prima Casa in conditiile in care banca impune sa se specifice in contract urmatoarele>
Totodată, declarăm că, renunţăm în mod expres la înscrierea privilegiului vânzătorilor pentru vreun rest de preţ, în Cartea Funciară nr.xxxx şi în Cartea Funciară nr.xxxx ale O.C.P.I.xxxx-Biroul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară xxxx şi ca atare, nu vom mandata B.R.D. GROUPE SOCIÉTÉ GÉNÉRALE S.A., să radieze privilegiul nostru, al vânzătorilor, în Cărţile Funciare aferente bunurilor imobiliare, întrucât nu s-a procedat la înscrierea acestui privilegiu

Exista o alta modalitate, exceptand privilegiul vanzatorului, care sa permita vanzatorului sa se asigure ca va primi restul de bani?
De asemenea doresc sa stiu daca urmatoarea formulare din contract este corecta si uzuala >
Transmiterea proprietăţii şi a posesiei bunurilor imobiliare, descrise mai sus, către cumpărători, soţii xxxx-xxxx, se realizează de plin drept astăzi, data autentificării prezentului contract de vânzare cumpărare, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.

Cu stima,
buna ziua!
chiar daca nu se inscrie privilegiul vanzatorului in CF-ul imobilului, asta nu inseamna ca el nu exista.
daca nu vi se achita dferenta de pret aveti la dispozitie actiunea in rezolutiunea vanzarii.
Multumesc,
Este cumva vorba de pactul comisoriu expres de gradul IV?
Trebuie acesta trecut in mod explicit in contract?
Cu stima,
nu cred ca banca o sa accepte un pact comisoriu de grad IV.
Multumesc pentru raspuns

Care este parerea dumneavoastra fata de textul referitor la transferul proprietatii?

Cu stima,
art.1295- proprietatea este de drept strămutată de la vânzător la cumpărător “îndată ce părţile s-au învoit asupra lucrului şi asupra preţului, deşi lucrul nu va fi vândut şi preţul încă nu se va fi numărat.
Trebuie ca părtile să nu fi amânat transferul proprietătii printr-o clauză specială pt un moment ulterior încheierii contractului-condiţie suspensiva sau termen de suspensiv