avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate addynutza

Activitate addynutza

Răspuns la discuția Decizie de pensie de 4 lei
Domnul depre care va vorbesc a fost in somas dupa ce a terminat concediul si are un stagiu de cotizare de 7 luni si 21 zile.
Buna ziua, o persoana cu varsta de 30 de ani sufera din nastere de invaliditate, parintii persoanei respective au incercat sa il ajute pentru viitor sa ii faca dosarul pentru o pensie, a reusti sa faca dosarul insa azi au primit decizia de pensionare, aceasta fiind de 4 lei.
Exista vreo posibilitate de a contesta acasta decizie, avand in vedere ca respectiva persoana sufera de invaliditate din nastere si nu a avut cum sa lucreze????
Astept un raspuns ungent, va rog mult!!!!
Multumesc
Buna ziua, ieri am avut o problema cu preotul satului. Aceasta problema consta in urmatoarele: preotul in stare de ebrietate a cerut sa fie servit la bar cu alcool, insa i sa refuzat acest drept pe motiv ca este baut, domnul s-a suparat, a inceput sa injure, sa zica ca suntem excroci, hoti si multe altele, acest incident s-a intamplat in barul tatalui meu, insa care servea era maicamea. Nimeni nu i-a adresat cuvinte urate acestui domn. Am sunat la politie, peste cateva minute a sosit un agent de politie care a luat declaratii lu maicamea si la martori, preotul a inceput sa injure agentul, pe mine si familia mea, la un momentdat a iesit afara fiind clienti acolo care consumau si ne-a facut ,,curve''. Noi personal nu l-am auzit insa exista un martor care poate confirma acest lucru si care a dat declaratie la politie.
Imi puteti da va rog, cateva sfaturi si ce pot face, pentru ca vrem sa il dam in judecata pentru injurii. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Multumesc
Multumesc Frumos:)
Buna ziua, am o mica nelamurire... o persoana a inregistrat la APIA 8 ha de pamant dupa care a primit subventii, insa le are inregistrate din toamna trecuta si a primit in primele luni ale anului banii. Este obligata aceasta persoana sa plateasca impozit anul acesta pe venitul agricol?:)
Buna seara, sunt plecata in Spania si vreau sa-mi scot acte aici, mai exact certificatul verde insa nu pot pentru ca nu am medic de familie aici,.
Card european cei de la Casa De Sanatate nu imi pot da desi nu am decat 23 ani si in vara anului trecut am terminat facultatea. Am o adeverinta de la medicul meu de familie din tara, tradusa si legalizata...imi serveste cu ceva aici, specific ca nu lucrez?? Imi poate fi de folos pentru a-mi scoate actele?
Ma puteti ajuta, va rog?? Pentru ca daca intreb aici nimeni nu stie ce sa imi raspunda.
Multumesc frumos :)
Buna ziua, am o mica intrebare....cunosc pe cineva care este plecat in strainatate de 6 ani, mai exact in Spania si i-a expirat cartea de identitate....organul de politie de pe raza comunei in care locuiesc parintii acestei persoane, merge frecvent la acestia pentru a le amintii ca a expirat cartea de identitate a fiului lor si trebuie sa o schimbe daca nu primeste amenda....este normal lucrul acesta si totodata sa il ameninte cu amenda...respectiva persoana va merge intr-una din zile la Consolatul Spaniol pentru Straini pentru a-si reinoii cartea de identitate. Ma poate lamurii si pe mine cineva in aceasta problema?! Va multumesc
Buna ziua, am o nelamurire... detin un card bancar BRD si respectiv BCR fara nici un ban in cont, momentan nu sunt in tara deci nu le folosesc, insa aceste carduri sunt valabile. Trebuie sa platesc un comision pentru ele chiar daca nu le folosesc? Intreb pentru ca nu vreau sa am vre-o surpriza peste cativa ani. Va multumesc :sorry:
Imi poate raspunde cineva daca eu stau cu chirie si sunt la facultate cu plata si nu lucrez pot beneficia ajutorul pentru caldura,mai specific ca sora mea nu mai este la scoala si ar vrea sa se angajeze, stam impreuna,ce acte ne trebuie sau cum sa procedez?