avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate onciuadrian

Activitate onciuadrian

Multumesc mult. Mi a fost de mare folos raspunsul dumneavoastra.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In 1 octombrie 2012 cu codul 14.
Este vorba de tatal meu si as vrea sa stiu anumite detalii. Este angajat cu 4 ore, cu un salar de 350 Ron, pensionat de boala . A fost operat de neoplasm la colon si este in concediu medical cu codul 14. Ce salar ar trebui sa primeasca atat timp cat este in concediul medical ( 18 luni ) ?


Va multumesc.
OK dar pe ce varianta sa merg ? ca s a stricat masina sau ceea ce s a intamplat ca am stat doar 2 minute, cat am intrat pana in magazin si am iesit. ?
Buna ziua, va rog frumos sa ma lamuriti, sa ma ajutati, sa mi dati idei.

Pe un drum principal din Oradea, B-dul Dacia fiind cu lucrul pe o dubita am oprit autoutilitara, pentru nici 2 minute. Am intrat pana intr un magazin d constructii, mi am pus o stampila pe foaia de parcurs si am iesit. Mentionez masina avea avariile puse si era aproximativ 1 m in alveola, autobusul chiar avea loc suficient ... . Cand am revenit la masina, d-l politist prezent langa aceasta. Mi a cerut actele, fara sa se prezinte, l am intrebat care ar fi motivul pentru care imi cere actele. Mi a spus pentru oprirea masinii intr un loc nepermis. I am explicat frumos ca am lipsit doar 2 minute, am intrat pana in magazin si am iesit, ca sunt cu marfa in masina, mi am cerut scuze, i am spus sa nu ma amendeze doar pt atat, am vorbit frumos. Prima replica al acestui tanar politist fiind. " Din secunda doi in care nu ati fost in masina se considera parcare neregulamentara. Ok i am dat actele, m am gandit asta e sunt vinovat pt parcare, am sa primesc 150 ron amenda, 75 ron in 48 ore( ghinionul meu).
Politistul a revenit aproximativ in 15 minute, temperamentul schimbat, tonul vocii ridicat si mi a spus ca am 600 RON amenda : 150 ron pentru parcare neregulamentara + 450 RON pentru folosirea avariilor in mod nejustificat. In momentu respectiv am luat soc total, mi a spus daca vreau sau nu sa semnez ca ei se grabesc, la un anumit accident, a ridicat tonu ... etc ... pana la urma am semnat iar la obiectii a scris el repede ' fara obiectii'. Vreau sa actionez in judecata. Amenda mi se pare exagerata, pana la urma chiar e exces de zel din partea acestuia.
Vreau sa actionez in judecata, dar inca nu stiu exact pe ce cale sa merg : s a stricat masina, sa mi caut martor, sa spun pe bune ce si cum, etc .,.. ?
M a enervat la maxim acest tanar politist, cred ca nu i a placut fata mea si s a gandit sa ma incarce cu puncte si amenzi. Dati-mi macar 2 3 variante.

VA MULTUMESC.
Daca mai stie cineva alte cai de atac, le astept.

Va multumesc
Am inteles. Multumesc frumos . Sanatate multa
Buna ziua, va rog frumos sa ma lamuriti, sa ma ajutati, sa mi dati idei.

Pe un drum principal din Oradea, B-dul Dacia fiind cu lucrul pe o dubita am oprit autoutilitara, pentru nici 2 minute. Am intrat pana intr un magazin d constructii, mi am pus o stampila pe foaia de parcurs si am iesit. Mentionez masina avea avariile puse si era aproximativ 1 m in alveola, autobusul chiar avea loc suficient ... . Cand am revenit la masina, d-l politist prezent langa aceasta. Mi a cerut actele, fara sa se prezinte, l am intrebat care ar fi motivul pentru care imi cere actele. Mi a spus pentru oprirea masinii intr un loc nepermis. I am explicat frumos ca am lipsit doar 2 minute, am intrat pana in magazin si am iesit, ca sunt cu marfa in masina, mi am cerut scuze, i am spus sa nu ma amendeze doar pt atat, am vorbit frumos. Prima replica al acestui tanar politist fiind. " Din secunda doi in care nu ati fost in masina se considera parcare neregulamentara. Ok i am dat actele, m am gandit asta e sunt vinovat pt parcare, am sa primesc 150 ron amenda, 75 ron in 48 ore( ghinionul meu).
Politistul a revenit aproximativ in 15 minute, si mi a spus ca am 600 RON amenda : 150 ron pentru parcare neregulamentara + 450 RON pentru folosirea avariilor in mod nejustificat. In momentu respectiv am luat soc total, mi a spus daca vreau sau nu sa semnez ca ei se grabesc la un anumit accident, a ridicat tonu ... etc ... pana la urma am semnat. Vreau sa actionez in judecata. Amenda mi se pare exagerata, pana la urma chiar e exces de zel din partea acestuia.
Vreau sa actionez in judecata, dar inca nu stiu exact pe ce cale sa merg : s a stricat masina, sa mi caut martor, sa spun pe bune ce si cum, etc .,.. ?
M a enervat la maxim acest tanar politist, cred ca nu i a placut fata mea si s a gandit sa ma incarce cu puncte si amenzi. Astept pareri, sugestii etc.

VA MULTUMESC.
Discuție Pensie de urmas
Buna seara,
As avea si eu o nelamurire in legatura cu pensia de urmas. Din nefericire tatal prietenei mele a decedat acum 5 luni de zile, el fiind pensionar M.A.I. . Ea ar dori sa-si faca pensie de urmas dar lucreaza avand pe cartea de munca salariul minim pe economie, in acelasi timp fiind si studenta avand cursuri la zi.
Din cate ne am interesat ea nu poate beneficia de pensia de urmas decat daca ar avea 1/4 din salariul min. pe econ.
Am apelat la d-voastra pentru a ne sfatuii daca intradevar declaratia de venit trebuie sa fie cum am spus mai sus.
Va rog frumos sa ne informati si pe noi corect in ceea ce consta pensia de urmas si prin ce metode ar fi mai bine sa procedam.

Va multumim.
Buna, as avea o nelamurire in ceea ce consta PFA-ul .De curand ma m angajat la o anumita firma unde mi s-a cerut sa-mi fac pfa ( sunt agent de vanzari si am un contract de colaborare cu firma respectiva). Problema mea e urmatoarea : din cate am inteles si am fost informat de contabila de la firma aceasta pfa ul dupa Noul Cod al Muncii nu mai poate colabora cu societatile comerciale . Lucrez doar de 2 luni si acum trebuie sa mi inchid pfa ul (''iar banii au plecat'') si trebuie sa aleg intre a-mi face carte de munca sau sa mi fac eu o societate comerciala .
Intrebarile mele ar fi urmatoarele: Este adevarat ca s-a incetat colaborarea dintre pfa uri si sc uri ? daca da pentru mine la un salar de 400 eur care varianta ar fi mai buna : sa mi faca carte de munca sau sa mi fac s.c. iar in timp aceasta din urma sa mi fie de folos ,,,iar daca mi as face s.c. prin ce modalitate mi ar platii salarul si ce garantii as avea ca peste 2 3 luni ar inceta colaborarea cu mine ?

Va multumesc, as avea nevoie de un raspuns cat mai prompt.