avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate mireacaty

Activitate mireacaty

Discuție Legea 51
Ce construcții nu necesita autorizația de construire ? Am o rulota tip fast food , intr,-un parc industrial, am amenajat pt iarna cu pereți fin OSB placați cu rigips pe interior si cu acoperiș pt cca 20mp. Urbanismul mi-a fct vizita si mi-a cerut demolarea pt nu pot intra in legalitate. Este nevoie de aut constr pt asta ? Nu are fundație, este amplasata in curtea unei firme private , cu care reînnoim ctr anual . aștept răspuns
Discuție Viza CFP
Buna ziua,

Ce responsabilitate implica viza CFP in institutiile publice .
Lucrez ca inspector de specialitate intr-o institutie subordonata Primariei ( de profesie sunt economist) si voi fi delegata la B Financiar Contabilitate pentru viza CFP .
Ce presupune aceasta atributie ? ( Am vechime de 2 ani in sistemul bugetar si 13 ani in sistem privat - contabilitate primara . )
De ce trebuie sa am eu aceasta "atributiune ", ma gandesc ca ar trebui sa fac altceva ( furnizori , clienti) , iar viza CFP mi se pare normal sa fie sarcina contabilului sef sau cineva din contabilitate care cunoaste mai bine circuitul documentelor si cum este organizata activitatea in institutia noastra .

VA MULTUMESC !!!

Astept raspunsul !!!

Cu stima ,
Buna ziua ,

Firma in insolventa , dupa un timp Admin Finant intenteaza proces pentru atragerea raspunderii pentru asociatii firmei .
Am depus Intampinare la Tribunal , si le-a fost respinsa cererea .
Au facut apel la Curte si acum am depus Intampinare pentru mentinerea hotararii Tribunalului . Intrebarea este : Am sanse sa se mentina hotararea Tribunalului ????? Cat va mai dura acest proces ???
Intre timp la Tribunal , pt firma s-a inchis procedura insolventei , urmeaza sa fie radiata .
Buna ziua ,

Am un proces cu Finantele pentru atragerea raspunderii patrimoniale ca PF din SC care este in insolventa - faliment ( ultimul termen la Tribunal , sper , acum in februarie) . Procesul s-a mutat de la Tribunal unde a avut hotarare de respingere a cererii (Finatele au pierdut ), dar au facut apel la curte . Eu nu am primit nici o instiintare , doar ce am vazut pe online ca dosarul este acum la Curte .
Ce urmeaza acum ? Nu trebuie sa fiu si eu notificat prin citatie acasa ? Cand o sa primesc citatie ? Trebuie sa depun si eu intampinare ? Cand ?
Buna ziua ,

Dupa ce firma aflata in insolventa , din 2013 , este acum aproape la final , am un nou proces cu Finantele .

Cer atragerea raspunderii patrimoniale (40000 lei datorie + 30000 penalit); la primul termen se respinge de catre Tribunal , cererea lor prin hotarare , ca urmare a intampinarii depuse de mine . Pentru urmatorul termen 5 februarie Finantele au depus Apel la Curtea de APEL .Eu ce ar trebui sa fac acum ?
Ar trebui sa ma prezint la termenul respectiv? trebuie sa depun ceva ?( am vazut pe site ca au facut apel , nu am primit nimic acasa ) .Am sanse sa se respinga si apelul ? Ce va trebui sa depun mai departe sau ce sa fac ? Intampinarea am facut-o singura - am avut dela cineva un model ( fff bun zic eu ).
Am nevoie de raspuns urgent !!!!! multumesc !!!
Buna ziua ,

As dori sa stiu , daca exista cazuri solutionate in favoarea administratorului pentru urmatoarea speta :
Am intrat cu firma in insolventa avand datorii la stat de 40000 + penalitatti 30000 si datorie la banca 17000 .
Suntem asociati : sot si sotie
Acum in octombrie , am primit de la ANAF ca vor sa atraga raspunderea PENTRU datorie de la cei doi asociati .
As putea cu un avocat desigur sa sustin urmatoarele ( voi depunde initial intampinare) ca nu am fost de rea credinta in sensul ca :
firma a intrta in insolventa , fara furnizori neachitati , nivel minim de datorie de finante
am urmat pasii corespunzatori insolventei , am pus la dispozitia lichidatorului judiciar toate documentele
pentru achitarea datorie la banca s-a evaluat bunul din firma ( care era garantat la banca )conform legislatiei
s-au virat bani la Buget din vanzarea bunului prin procedura insolventei
specific ca nu detin bunuri mobile sau imobile de cand am acesta firma
Administrtaorul nu are contract de munca acum , iar eu ca asociat ( 50%) sunt salariata la stat ; de cand am aceasta firma nu mi-am achizitionat masina sau case . Masina care o am este ff veche , a avut valoare de 800 lei iar casa este mostenita de sot de la parinti inainte de a avea firma .
eu am un teren in care sunt propritarra impreuna cu fratele meu si tata .
Intrebare : am putea scapa fara sa platim aceasta datorie ? Daca nu , ar fi putea sa imi puna sub executare casa , masina sau terenul sau sa imi puna oprire pe salariu ( eu platesc si un credit in suma de 1/3 din salariu )?
Discuție INTIMPINARE
Buna ziua ,

Am primit o citatie de la tribunal din partea Administratiei Financiare pentru atragerea raspunderii administratorilor la firma pe care am bagat-o in insolventa in ianuarie 2014 .

In septembrie ar fi trebuit sa se termine cu insolventa ( direct faliment ) , dar am inteles ca acum trebuie demonstrata reaua credinta a administratorului pentru starea firmei . Mentionez ca am doar datoriile la stat , nu am avut furnizori neplatiti , doar un credit la banca pe care nu am mai putut sa il achit si s-a achitat prin vanzarea cf procedurii a bunului care era garantat la banca .
In urma vanzarii , statul a incasat doar TVA -UL ( 3600 lei ). Am datorii la stat in suma de 40000 lei + penaliltati nenorocite .
Intrebari :
Am vorbit cu un jurist care imi va face o intimpinare , iar dupa aceasta intimpinare sa iau legatura cu un avocat .Este legala facuta intimpinarea de un jurist sau trebuie stampila unui avocat ???
Ce sanse am sa scap fara sa platesc aceste datorii , consider eu nu foarte mari ( datoriile sunt acumulate din cauza crizei economice - am functionat cu magazinul intr-un supermarket care nu mai mergea ff bine - putini clienti , in zona a mai aparut alt supermarket( concurenta ) , am avut acest credit si am incercat cat am putut sa il achit , crezand ca il pot duce pana la capat . Mentionez ca am si platiti la stat in ultima vreme , intrucat aveam conturile poprite si incasarile intrau la Finante .( deci ce sanse am )
Atragerea rapunderii este si pentru administrator cat si pentru asociat ? ( sotul este administrator , iar eu sunt asociat si am calitate de salariat in cadrul unei institutii publice . Ce am putea face sa scapam de aceasta "pedeapsa " ???
VA MULTUMESC !!!
Discuție insolventa
Buna ziua ,

Am o firma intrata in insolventa din ian 2014 . Prin procedura s-a vandut bunul din firma ca sa se poata achita datoriile .
Prin vanzare s-a acoperit doar datoria catre banca ( nici aceea integral ) , ramand datoriile la Finante ( 40000 + penalitati) . Din vanzare s-a platit la Finante doar TVA - ul . (3200 lei ) .
Asteptam cu nerabdare sa se inchida aceasta procedura .
Mentionez ca din decembrie 2013 , SC nu a mai avut angajati , activitate .
Motivul pentru care s-a ajuns la declarea insolventei : criza economica , o investitie pierduta ( chelt inutile in anul 2011 ) , creditul la banca - am fost in imposibilitatea achitarii ratelor , pierderea contractului pt activitatea desfasurata ( in incinta unui supermarket ) .
Intrebare : Acum am primit citatie de la Tribunal pe 5 dec ANAF ne cheama in instanta pentru , raspunderea patrimoniala in numele SC .
Mi-e teama ca vom ajunge la execut silita pf din cadrul SC .
CE ARGUMENTE AS PUTEA AVEA PENTRU A NU PLATI DATORIA LA ANAF , IAR FIRMA SA INTRE IN FALIMENT , FARA CA DATORIA SA FIE PLATITA DE ASOCIATI SAU ADMINISTRATORI .