Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspunderea solidara a administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspunderea solidara a administratorului

Buna ziua ,

As dori sa stiu , daca exista cazuri solutionate in favoarea administratorului pentru urmatoarea speta :
Am intrat cu firma in insolventa avand datorii la stat de 40000 + penalitatti 30000 si datorie la banca 17000 .
Suntem asociati : sot si sotie
Acum in octombrie , am primit de la ANAF ca vor sa atraga raspunderea PENTRU datorie de la cei doi asociati .
As putea cu un avocat desigur sa sustin urmatoarele ( voi depunde initial intampinare) ca nu am fost de rea credinta in sensul ca :
firma a intrta in insolventa , fara furnizori neachitati , nivel minim de datorie de finante
am urmat pasii corespunzatori insolventei , am pus la dispozitia lichidatorului judiciar toate documentele
pentru achitarea datorie la banca s-a evaluat bunul din firma ( care era garantat la banca )conform legislatiei
s-au virat bani la Buget din vanzarea bunului prin procedura insolventei
specific ca nu detin bunuri mobile sau imobile de cand am acesta firma
Administrtaorul nu are contract de munca acum , iar eu ca asociat ( 50%) sunt salariata la stat ; de cand am aceasta firma nu mi-am achizitionat masina sau case . Masina care o am este ff veche , a avut valoare de 800 lei iar casa este mostenita de sot de la parinti inainte de a avea firma .
eu am un teren in care sunt propritarra impreuna cu fratele meu si tata .
Intrebare : am putea scapa fara sa platim aceasta datorie ? Daca nu , ar fi putea sa imi puna sub executare casa , masina sau terenul sau sa imi puna oprire pe salariu ( eu platesc si un credit in suma de 1/3 din salariu )?
Este prematur să discutați acest aspect fără a vedea motivele ce stau la baza cererii de atragere a răspungerii patrimoniale.