avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanl

Activitate bogdanl

Buna ziua.
Vreau sa depun o cerere catre seful Politiei Covasna si nu vor sa mi dea numar de inregistrare a cererii.
Pot face separat un proces verbal de predare primire si sa semneze ca au primit cererea?
Am mai depus o cerere acum 40 zile si nu am primit raspuns dar nu pot dovedi ca s a depus cererea deoarece nu era inregistrata.
Nu vreau ca si acum sa patesc la fel.
Cum sa procedez?
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Data nasterii- August 30 anul 1956
1- acuzatia a fost un presupus transfer neautorizat de fonduri de pe contul unei firme pe contul unei alte firme.amandoi clienti ai bancii unde lucram.
2- ce incearca sa tergicerseze?
Am dat in judecata angajatorul imediat dupa concediere solicitand anularea deciziei de concediere si reintegrarea in functia avuta anterior, iar avocatul bancii de atunci face tot ca sa traga de timp, cand e bolnav si cere amanare, cand nu are timp sa vina .La ultima sedinta de judecata care a avut loc in Decembrie a cerut sa se suspende dosarul cu litigiul de munca pana la finalizarea dosarului penal conf art 244 pct 2 cpc.
Cand am fost la politie in Decembrie mi s a comunicat ca cercetarea este terminata, totul este clar atat politistului cat si procurorului si urmeaza ca a doua zi sa trimita dosarul la parchet cu propunere de scoatere de sub urmarire penala pe motiv ca fapta nu exista.
Totusi de atunci dosarul nu a ajuns la parchet, dar cand intreb politistul unde e el spune ca e la parchet, cand intreb la parchet mi se spune ca e la politie.
Am depus cerere la capitanul politiei ca sa mi comunice situatia dosarului, si am cerut sa se inregistreze cererea ceea ce a refuzat pe motiv ca aceste cereri nu se inregistreaza, nici de taunci nu am primit raspuns scris.
Ma intreb din moment ce acum 4 luni mi s a spus ca e terminata cercetarea si se trimite dosaul la parchet de ce totusi ma minte acuma ori politia ori parchetul.Iar pe mine acest lucru nu ma avantajeaza avand in vedere faptul ca procesul civil este suspendat nu mai lucrez de 8 luni, si din cauza asta nu pot nici sa continui dosarul civil, acesta fiind suspendat. In timpul cercetarii s au audiat foarte multi martori cheie, si cand am ami propus si alti amrtori mi a spus politistul ca nu mia e nevoie de nici un martor, cei care au fost deja, si actele pe care am depus ca si dovezi sunt arhisuficiente.
Din moment ce totul este clar pt politist si procuror atunci de ce nu se trimite dosarul la parchet sa se termine odata cu tampenia asta.
Multumesc
Buna seara. As dori sa va intreb ceva in numele lui maica mea.
Ea are 54 ani, are vechime in munca 23 ani in carte de munca din care 8 ani gradul II.
Cand poate solicita in aceste conditii pensionarea anticipata.
Multumesc.
Numar de dosar am primit deja din 2010 Iunie.
Deci nu asta este problema.
Eu cred ca cineva incearca sa tergiverseze, sa intarzie solutionarea dosarului, avand in vedere ca partea implicata in afara de mine este o persoana juridica multinationala cu relatii de prietenie la nivel inalt in partidul UDMR.
Si ceea ce este in dosar este destul de urat pentru ei.
De asta ma deranjeaza aceasta minciuna, dar nici nu vreau sa supar nici procurorul nici politistul dar deja nu mai rezist la atatea minciuni, si birocratie.
Nu este obligatorie dar daca tot nu lucreaza, refuza prezentarea la santier atunci puteti suspenda, macar pe aceea perioada nu mia trebuie sa l platiti, doar in cazul in care va fi scos nevinovat in cadrul cercetarii disciplinare.
Am un dosar penal in care sunt inculpat.
S a facut cercetarea de catre politie, am prezentat toate dovezile, au fost ascultati toti martorii iar politistul care s a ocupat de cercetare a zis ca el a terminat si a trimis dosarul impreuna cu referatul de propunere inapoi la procuror.
Asta mi a zis acum vreo 4 luni.
De atunci saptamanal intreb la parchet unde i dosarul ei spun ca la politie, cand intreb politistul el spune ca este la parchet, am favut cerere la capitanul politiei in care am cerut urgentarea solutionarii dosaruluio, si am cerut sa mi se comunice in scris stadiul dosarului, nu mi s a comunicat, nu vor sa mi inregistreze cererea, spun ca aceste cereri nu se inregistreaza.
Am intrebat si ieri pe politist daca stie ceva de dosar daca exista vreo hotarare, si el mi a spus : DAR NU ATI PRIMIT RASPUNSUL DE LA PARCHET ACASA? Astazi am sunat la parchet am spus doamnei de la registratura ce a zis politistul si mi a zis sa intreb politistul CUM SA PRIMESC RASPUNS CAND DOSARUL INCA ESTE LA POLITIE.

Mie ceva nu mi miroase a bine, nu stiu cine minte si cum pot afla in sfarsit unde este dosarul meu?
Cum pot sa l trag la raspundere pe cel care minte?
Este legal sa nu mi inregistreze cererea inaintata capitanului politiei?
Buna ziua.
Stiti cumva daca LEGEA Nr. 1/26.03.1970 privind organizarea si disciplina in muncã mai este in vigoare?
Răspuns la discuția Unde se incadreaza?
Da, am trimis sesizare la Directia securitate bancara, dar nu am fost informat de stadiul cercetarilor. Atata stiu ca astazi gardianul si cei doi angajati din auza au fost chemati la politie pt audieri.
Răspuns la discuția Unde se incadreaza?
Dl xuser.
Am facut armata, si credti ma ca pot sa fac diferenta intre un glont de cauciuc si un glont real.
In al doilea rand directorul raspunde intr o anumita masura de orice se intampla in banca in timpul programului de lucru.