avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate SPANU CORINA

Activitate SPANU CORINA

Răspuns la discuția Impozit pe venitul din arenda
Multumesc pentru raspuns, dar nu inteleg ce este ,, aplicarea cotei de 40% si cum se calculeaza exact.
Buna ziua, referitor la retinerea direct de la sursa a impozitului din plata arendei, cum se procedeaza va rog?
Exemplu: am in arenda 15 ha de teren pentru care platesc 250/ha/an, pot retine impozitul pe venit arendatorului? Va rog sa ma ajutati cu un calcul si un temei legal.
Multumesc, o zi buna.
Buna ziua, se poate incheia un contract de arenda pe un teren, intre mostenitori, fara a fi dezbatuta mostenirea?
Răspuns la discuția reziliere contract de arenda
Am inteles, dar eu mi am respectat toate indatoririle ca arendas, inclusiv ceea ce tine de plata, iar arendatorul nu are nici un motiv de reziliere doar ca doreste marirea sumei de la an la an, ceea ce nu este specificat in contract
Buna ziua! Am arendat in urma cu 3 ani o suprafata de teren, arendatatorul doreste, din varii motive sa rezilieze contractul, unul din motive ar fi ca nu este multumit de suma pe care o platesc ca si arenda, spunand ca nevoiile dumnealui cresc de la un an la altul si atunci ar trebui sa maresc si eu suma. Tin sa mentionez ca in contractul de arenda este specificat ca pentru arenda va primi contravaloarea a 600kg garu/ha (pentru 3,50 ha), suma pe care o platesc fiind peste,1900 ron, dar si asa nu este suficient. Nu doresc sa reziliez contractul deoarece suprafata arendata o am intr un proiect european si ma v a afecta. Ce pot face in aceasta situatie?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Reziliere contract de arenda
Buna ziua! urmaresc cu interes acest subiect, si pot spune ca ma aflu in aceiasi situatie doar ca eu sunt arendasul. Arendatatorul doreste, din varii motive sa rezilieze contractul, unul din motive ar fi ca nu este multumit de suma pe care o platesc ca si arenda, spunand ca nevoiile dumnealui cresc de la un an la altul si atunci ar trebui sa maresc si eu suma. Tin sa mentionez ca in contractul de arenda este specificat ca pentru arenda va primi contravaloarea a 600kg garu/ha (pentru 3,50 ha), suma pe care o platesc fiind peste,1900 ron, dar si asa nu este suficient. Nu doresc sa reziliez contractul deoarece suprafata arendata o am intr un proiect european si ma v a afecta. Ce pot face in aceasta situatie?
Va multumesc, scuze pt. unele greseli
Răspuns la discuția Registru incasari si plati
Multumesc frumos:)
Răspuns la discuția Registru incasari si plati
greseala este in luna mai, eu imi fac unul pe calculator, si apoi trec in RJIP. ma gandeam poate pot taia cu o linie suma ,semnez si stampilez
Buna seara, ma intereseaza cum pot corecta o greseala in registrul inacasari si plati, am scris o suma de 2 ori. Multumesc
sa inteleg ca de exemplu nici incasarile ce cuprind subventiile nu vor fi trecute in registru? si extrasul de cont nu va fi ca si o ,,oglinda,, a registrului?