avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate impexrom

Activitate impexrom

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare,detin o garsoniera care este goala,nemobilata,repartitoare inchise.Platesc gunoi,lift,lumina,parti comune(tevi din apartament) si eventualele reparatii.
Nu inteleg de ce trebuie sa platesc salariile administratiei in valoare de 15,5 ron/garsoniera x 264 garsoniere din moment ce nu locuiesc acolo,merg lunar pt plata facturii.
Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția vanzare pod comun
Am inteles de aici din forum,legea 170/2010 ca ar fi posibil acest lucru cu 2/3.
Suntem un imobil cu 10 apartamente din care 8 cumparate prin 112,unul din propietari care are podul deasupra lui vrea sa-l cumpere,sa decoperteze,turnare de planseu si ridicare cu 1-2 apartamente.Nu toti suntem de acord cu asta deoarece suntem in gradul 1 de seismicitate,..............si teama de reducere a cotelor din curte si subsol
Intrebari:

1.Vanzarea unui pod comun aflat in propietate perpetua si fortata se vinde cu 2/3 sau cu acordul tuturor propietarilor?
2.Ce se intampla cu cei ce nu sunt de acord?
3.Ne poate obliga cineva sa vindem?
4.Se maresc cotele indivize pe curte si subsol daca se vinde catre unul din propietari?adica celor care vand li se reduc cotele?

Multumesc,
Răspuns la discuția Lege aviz locatari pt lucrari
Multumesc,
Mai am cateva nelamuriri legate de preluarea podului,..
1.Ne poate obliga vreo lege sa cedam podul aflat in propietate comuna pe baza de semnaturi?(nu vrea sa plateasca indiviziunile,pret/metru.
2.Daca imobilul se afla in gradul 1 de seismicitate,clasa RS2 se poate face mansardare,adica decopertarea acoperisului,turnare de planseu si construire de doua apartamente?
Am inteles ca nu au aparut normele metodologice de aplicare a legii 170/2010.
3.Daca cedam podul,cotele indivize pe subsol si curte se reduc?
Cu stima,
Răspuns la discuția Lege aviz locatari pt lucrari
ma refer la toate tipurile de interventii,avem un administrator care da aviz oricui fara acceptul nostru,...,ex:centrala termica,apometre,etc.
Acum intentioneaza sa asigure accept pt desfintarea podului si transformarea lui in doua apartamente de locuit,fapt ce implica decopertare acoperis,planseu nou,ziduri,etc.Podul se afla in propietate comuna,indiviziune,majoritarii nu vor sa-l cedeze sau vinde,........ne este teama ca vom fi pusi in fata faptului implinit.De aceea am solicitat un articol de lege prin care sa-l trag la raspundere pe administrator.
Ma ajuta cineva????
Pt ce tipuri de lucrari trebuie sa cer avizul locatarilor?
Exista un articol de lege? nu ma refer la constructia unui zid .
Multumesc
Răspuns la discuția acoperis
Fatada stradala este compusa din parter si et.1,el detine tot etajul,normal nu trebuie sa-si repare fatada lui? doar nu venim cei din spate sa-i facem lui ordine,curatenie si intretinere!!!
Răspuns la discuția Vanzare spatiu comun din bloc.
In baza carei legi se pot vinde spatiile aflate in propietate comuna,indiviziune?
Stiu de contract v/c la notariat,cf,etc,am inteles ca toate aceste demersuri vor fi nule daca cineva le contesta in justitie.
Exista vreo lege care reglementeaza strict si clar aceste vanzari?
Multumesc
Răspuns la discuția acoperis
Cele 10 apartamente din imobil au fatade proprii,cel care detine apartamentul stradal la et.1 vrea sa faca fatada unde se afla apartamentul sau si acoperisul.
Daca nu-i cedam podul gratis ne-a amenintat ca ne pune la plata fatadei stradale si acoperisului,restul propietarilor au fatada si acoperisul lor.
Discuție acoperis
Ma poate ajuta cineva?
Locuiesc intr-un imobil cumparat prin legea 112,format din 10 apartamente,6 in corp A cu 4 scari,an constructie 1936 si 5 apartamente situate in corp B,an constructie 1940,una scara,corpurile sunt lipite.Utilitatile,apa,canal,electrica,gaze,etc sunt separate/corpuri.Podul corpului A in suprafata de 200 mp este in indiviziune,toti locatarii din ambele corpuri avand cota parte indiviza trecuta in contract.Propietarul apartamentului de sub pod doreste sa-l preia de la noi "moca"......printr-un act de vanzare-cumparare la notariat,sa puna o scara interioara,(are un luminator) sa mansardeze si construiasca un nou apartament.
Imobilul se afla in gradul 1 de seismicitate iar planseul podului este din lemn.
Intrebare:la repararea acoperisului corpului A participa si locatarii din corp B?
este legala constructia unui nou apartament? Ne-a amenintat ca daca nu-i dam partile indivize din pod ne face notificari sa platim reparatia acoperisului care-i protejeaza apartamentul,in conditiile in care de 5 ani a blocat intrarea in pod si nu l-a interesat acoperisul,nu locuieste in apartament.Propietarii au si curtea in indiviziune.Uitasem,vrea sa ne puna la plata si repararea fatadei stradale detinuta de el si cel de la parter in conditiile in care toti locatarii au fatade proprii si acoperis propriu.
Va multumesc anticipat,