avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate florina ciubotariu

Activitate florina ciubotariu

multumesc mult.multa sanatate si putere de munca
in luna 11 am primit factura proforma de la Societatea Romana de Radiodifuziune
cu taxa radio-2012,taxa radio-2013.taxa radio-2014 total 360 lei.
pe aceeasi adresa cu asediului firmei avem doua facturari la energia electrica una mono si una trifazica,pe pers fizica . pe ambele platim taxa radio.
Pe firma nu stiu sa mai fii platit,si intrebarea este daca e legal sa platesti din urma cu atata timp din moment ce la aceeasi adresa a fost si este platit de catre persoana fizica?multumesc. LA MULTI ANI!
buna ziua
intrebarea noastra este daca unei firme (tamplarie)care are datorii mari neachitate
si nu este in insolventa,i se pot scoate la licitatie mijloacele fixe(utilaje).
nu are trecut pe firma decat aceste utilaje
multumesc anticipat
am o situatie ciudata la care as vrea o precizare.de la conducere mi s-a transmis ca pot sa vand in depozit sur cu 75 lei/cut si la cei care cumpara sistem complet de acoperis cu 70lei/cut(acest pret este calculat intr-un program transmis de la firma mama) marfa intra la mine de la ei si am pret stabilit de ei(impus)la vanzare.intrebarea e pot eu sa vand odata mai scump odata mai ieftin?
buna, as vrea sa-mi explice cineva cum sta treaba cu declararea sediului secundar si ce implica asta?suntem 5 angajati ai unei firme cu sediul in alt judet. unii spun ca se depune declaratia 060 si dupa aceea se vireaza imp pe salarii aici unde avem sediul secundar. altii spun ca legea s-a abrogat si ei nu depun nimic aici ci in judetul cu sediul.
Răspuns la discuția consum intern
va multumesc mult!problema e in felul urmator:constructia si unele investitii au inceput de mai bine de un an.vanzarea de acum .eu nu stiu cum a introdus contabila aceste lucruri .aici suntem punct de lucru dar s-a infiintat alta firma.seful zice sa tin eu contabilitatea .sunt la 100km de ei ,alt judet, comunicare 0 dar sa faci!acum incepem de la 0 si nu am tinut contabilitate decat cea primara. stiu multe despre gestiune, casa,banca, furnizori,client,etc, dar nu am pus mana sa introduc eu.asa ca..acum voi face de nevoie .dar o sa mai pun intrebari.multumesc inca odata!
Răspuns la discuția Lipsa foarte mare la inventar
de o luna am inceput o astfel de activitate. gestiunea se tine in winmentor,si eu am fost chemata inituial pt facturare(am lucrat vanzator intr-un domeniu asemanator-instalatii sanitare)apoi mi s-a spus ca ar vrea sa tin si contabilitatea.am studii economice dar pana acum nu am facut decat cont primara. ma sperie ce spune-ti dar va urmaresc cu mare interes .sincer cred ca nu sunt toate pe fata. am sef un ing constr care nu stie nimic despre gestine(pe care o impart cu el)si nici nu colaboreaza deloc.sunt de-a dreptul disperata
Discuție consum intern
lucrez intr-un depozit materiale constructii.s-a folosit var si ciment din cel adus la vanzare .va rog frumos sa-mi spuneti cum o sa-l inregistrez?consum,investitie?si ce conturi binenteles! va multumesc!