avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate George1990

Activitate George1990

Buna ziua tuturor, am si eu o intrebare legata de inmatricularea fara plata taxei a unui autoturism. Am avut la inceputul lunii Ianuarie procesul legat de inmatriculatre auto fara plata taxei de poluare solutia fiind - Admis fond. Din pacate avocatul care l-am platit sa se ocupe de caz nici macar nu stia ca mi-a fost admis procesul, ba mai mult mi-a zis ca a fost respins dupa care am verificat pe portalul justitiei cu numarul de dosar si am aflat ca a fost admis. Care ar fi demersurile si sansele pentru inmatricularea fara plata taxei ??? Va multumesc si astept parerile dumneavoastra !!!
Alte sugestii ???
Avocatul care se ocupa de caz, e acelasi care a facut si contractul respectiv, mi-a cerut certificatele de la toti fratii si adresele lor, nici nu mai stiu ce sa fac pentru ca putea sa-mi spuna in momentul intocmirii constractului ca trebuie autentificat la un notar si puteam sa ma prezint cu parintii la notar dupa intocmirea contractului. Ar fi mai bine sa iau legatura cu un alt avoct ?
Imi cer scuze dar cred ca nu am inteles cu exactitate ceea ce ar trebui sa fac, imi puteti prezenta un pic mai detaliat procesul.

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns Dl. Petre.

In contractul respectiv e specificat ca terenul si imobilul se vand pe suma X, jumate este achitate acum si in schimbul restului de bani care trebuie platiti pana la suma X ma angajez in intretinerea cat si inmormantarea ambilor parinti. Deci contractul respectiv nu are nici o baza, cum nu ar fi fost facut ???
Buna ziua,

In noiembrie 2010 am cumparat un autoturism din Anglia de la un cetatean roman cu domiciliu in Anglia, am ajuns in romania dupa care mi-am scos de 2 ori numere rosii, am angajat un avocat sa se ocupe de inmatricularea autoturismului fara plata taxei de inmatriculare .
In 22.06.2011 am primit o instintare de la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor prin care se specifica: urmarea solicitarii de prima inmatriculare a autoturismului X, seria sasiu Y fara prezentarea dovezii achitarii taxei de poluare, va aducem la cunostinta: SPCRPCIV are obligatia inmatricularii vehiculelor cu respactarea acteleor normative in viguare din dreptul intern. Potrivit art.4, lit a) din OUG nr 50/2008 taxa de poluare se plateste cu ocazia primei inmatriculari a autovehiculului in Romania astfel ca la depunerea dosarului de prima inmatriculare este obligatorie prezentarea dovezii de achitare a taxei de poluare.

Urmand ca in data de 29 iulie 2011 sa primesc o citatie pentru prezentarea in proces cu Serviciul Inmatriculari Auto si Eliberare Permise in calitate de parat pentru Fond. Procesul va avea loc pe data de 09.01.2012.

Eu momentan sunt plecat din tara si o sa ma intorc la sfarsitul lunii ianuarie, dupa intoarcere as vrea sa-mi scot ultimul rand de numere rosii si sa-mi fac RAR-ul si sa traduc cartea autoturismului care este in limba engleza, trebuie sa verific mai exact care sunt proceduriile.

Va rog sa ma informati daca procedura prezentata este una viabila, pentru ca din cate am citit multi au dat in judecata Administratia Finanteleor Publice, care ar fi sansele sa castig acest proces in ianurie 2012, pasii care trubuie urmati dupa castigarea procesuli ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cu respect,
V.Andrei

Buna ziua,

In urma cu cativa ani (aproximativ 12 ani) parintii mei au facut un contrat de vazare cumparare pe numele meu, prin care se specifica intrarea in posesie a imobilului cat si a terenului unde ei au locuit, eu am suportat toate cheltuielile in ceea ce a privit intretinerea lor cat si costurile privind inmormantarea lor. Problema este urmaroarea: contractul a fost intocmit de catre avocat si semnat de catre ambii parinti, avocatul nu mi-a adus la conostinta faptul ca trebuie sa mergem si la notariat dupa semnarea contractului. Specific ca ambii parinti sunt decedati. Puteti sa-mi spuneti care ar fi procedurile care trebuie urmate pentru intabularea terenului pe numele meu si daca fratii ar avea posibilitatea de a pretinde ceva constienti de faptul ca eu am suportat toate costurile in ceea ce a privit intretinerea lor cat si inmormantarea.
Am primit cateva sugestii dar din pacate sunt confuz in ceea ce ar trebui sa fac mai concret. Ati putea sa-mi dati va rog anumite sugestii si care ar fi pasii care ar trebuii sa-i urmez pentru autentificarea contractului respectiv si a intra in posesia terenului si a imobilului ???

Aspept raspunsurile dumneavoastra !!!

Cu respect,
Vanciu Adrian
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Dar din pacate sunt confuz in ceea ce ar trebui sa fac. Ati putea sa-mi dati va rog anumite sugestii si care ar fi pasii care ar trebui sa-i urmez pentru autentificarea contractului respectiv si a intra in posesia terenului si a imobilului ???

Aspept raspunsurile dumneavoastra !!!
Am achizitionat un autoturism din Anglia in 2010 pe care vreau sa il inscriu in Romania, am angajat si un avocat care se ocupa de proces, procesul va avea loc in luna ianuarie la curtea de apel Maramures, problema e ca sunt sceptic in ceea ce priveste reusita procesului, necunoscand avocatul care se ocupa de proces foarte bine.
As vrea sa stiu care sunt sansele de castig dupa noiile reglementari si daca mai sunt cazuri castigate recent !

Va multumesc anticipat !
Va multumesc pentru raspunsul prompt !

Imi vine sa merg sa il strang de gat pe avocatul respectiv, ii era greu sa imi zica cum se procedeaza, apeland la el ca si avocat ar fi trebuit sa stie chestia respectiva si sa mi-o aduca la cunostinta, fiind cu parintii acolo nu imi era greu sa trecem pe la un notar public, In contractul respectiv e specificat ca parinti mei sunt de acord sa imi vanda imobilul impreuna cu terenul respectiv fara ca fratii mei sa aiba pretenti asupra terenului si imobilului. Ar fi alte solutii? deci practic contractul respectiv cum nu ar fi fost facut ?