avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Dobozi

Activitate Maria Dobozi

Trebuie deschisa succesiunea dupa tatal decedat la un notar public.Conform codului civil mosteniea se imparte in felul urmator: mama ca sot supravietuitor are 1/4 din mostenire iar copiii decedatului 3/4 care se imparte in mod egal. Mama mai are un drept temporar de locuit asupra casei
Răspuns la discuția dreptul la succesiune
Multumesc pentru raspuns intradevar acestia sunt pasii dar nu imi dau seama cum se calculeaza cotele parti.Dupa prima succesiune a primei sotii in cae nici un mostenitor nu renunta cotele ar trebui sa fie 1/4 pentru sot supravietuitor respectiv bunicul iar pentru cei trei copii /urmasi tot 1/4 pentru fiecare.Dar la a doua succesiune a mortii bunicului casatorit fiind cu bunica calculul de unde pleaca ? de la 1/4 partea bunicului sau din tot intregul ? Multumesc
De 2 luni a murit bunica din partea mamei.Exista 2 frati ce au aceeasi mama si tata si exista 3 frati numai dupa tata .Nu s-a facut succesiune la moartea tatalui acum 16 ani.Am inteles de la mama ca casa in care au trait si locuit bunica si bunicul au construit-o impreuna dar ca in acel loc era o casa batraneasca pe care au cumparat-o bunicu cu prima sotie in care a locuit cu prima sotie cu care a avut si primii 3 copii .Nu s-a facut succesiune nici dupa prima sotie . Care sunt pasii pe care trabuie sa-i faca mostenitorii si ce cota arte le revine fiecaruia? Va multumesc
Daca lucrez in ziua de 15 aprilie care este duminica si in acelasi timp zi libera legal platita cum v-oi fi renumerata? Unde se gaseste baza legala ? Multumesc
Este posibil ca pe instiintarea de plata de la primarie sa figureze o suma de plata iar cand am fost la primarie sa trebuiasca sa platesc aproape dublu sumei din instiintare ,Este vorba de o casa construita din anii 1960 in suprafata de 70 mp fara canalizare si apa curenta cu 2000 mp de teren intravilan si o gradina incadrata ca teren agricol intravilan ,de 1400 mp, casa se afla in comuna din jud. Cluj in zona defavorizata .De unde as putea obtine informatii privind modalitatea de calcul al impozitului pe cladiri si teren, concret ca si zona in afara de informatiile primariei? Va multumesc anticipat pentru raspuns