avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Ramochest

Activitate Ramochest

Am si eu rugamintea sa imi spuna cineva, in momentul de fata, care este ultima lege care actualizeaza codul de procedura civila si codul de procedura penala. Am citit in unele locuri ca legea 202/2010 se aplica in prezent si este cea mai recenta ce le actualizeaza. In alte parti se vorbea de legea 134 sau legea 177. Imi puteti spune va rog care se aplica in prezent?
Multumesc.
Mai spuneti-mi va rog, recursul se inainteaza la curtea de apel?
Am un proces pentru drepturi banesti care a fost judecat pe fond la tribunal.
Acu 1 saptamana instanta s-a pronuntat si a zis ca respinge cererea mea.
Intre timp nu a aparut nici o motivare pe site-ul tribunalului.
Trebuie sa apara motivarea pe site sau o primesc prin posta ori trebuie sa ma prezint acolo sa osolicit?
Spune-ti-mi va rog cum pot ataca aceasta sentinta.
Multumesc
Totusi nu merge mai repede cererea de repunere pe rol decat atacarea cu recurs a incheirii de suspendare?
Va multumesc pentru sfaturi, totusi mai am o nelamurire, daca fac cerere de repunere pe rol si mi se respinge, mai pot formula recurs impotriva suspendarii?
Sunt in proces cu angajatorul pentru drepturi banesti.
La ultimul termen instanta a suspendat procesul pe baza 155/1 cpc, desi mie in calitate de reclamant nu imi ceruse sa depun nici un act, eu am depus tot pana la termenul asta, angajatorul care e parat trebuia sa depuna statul de organizare, dar intrucat tergiversa instanta a suspendat procesul.
E corect?
Nu am primit incheierea dar stiu ca scrie ca se suspenda pana la depunerea actului de catre angajator si se suspenda in baza 155/1, angajatorul fiind paratul.
Ce pot face eu in acest caz?
Mie mi se pare un abuz dar nu stiu cum sa actionez. Cu o cerere de repunere pe rol? In care ce sa scriu ca eu nu aveam nici o obligatie?
Va rog cine stie sa ma ajute si pe mine.
In anul 2011 (septembrie) angajatorul mi-a modificat incadrarea in ceea ce priveste anexa din legea 284/2010. Eu am depus contestatie in 7 zile, legea 284 dand termen de 15 zile, dar pentru ca legea 285/2010 zice ca termenul de depunere a contestatilor este de 5 zile, exista motiv sa-mi respinga contestatia instanta ( pentru ca intre timp am ajuns in instanta)?
cand intra in vogoare noul cod de procedura civila?
Stie cineva dupa ce era facuta clasificarea ocupatiilor in Romania inainte de 1995 cand a aparut COR-ul. Stiu ca si inainte erau coduri dar unde le pot gasi?
Mersi, dar nu este vorba despre aceasta lege.
Si inainte de 1995 fiecare ocupatie avea un cod ca si in COR-ul actual. M-ar interesa sa vad undeva acele coduri.