avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate valymylove

Activitate valymylove

Buna seara
De 4 luni de zile imi vin facturile exagerate la lumina,
de exemplu pentru 629 kWh mi s'a facturat suma de 280 ron ,
a 2 a factura pentru 328 kWh mi s'a facturat suma de 283 ron,
a 3 a factura pentru 238 kWh suma de 198 ron
a 4 a factura pentru 261 kWh suma de 230 ron
Le'am trimis email cerand explicatii si mi s'a raspuns ca a fost luat in considerare si va fi cercetat sa vada daca este vreo problema si ce problema si va dura undeva la 30 zile lucratoare .
de la jumatatea lunii februarie nu am primit nici un raspuns dar facturile continua sa vina exagerat de mari .
ce pot face , unde pot merge ca sa rezolv aceasta problema , platesc foarte mult si nu stiu cu cine sa mai iau legatura sa remediez aceasta problema ,
va multumesc anticipat .
Buna seara si Hristos a inviat.
nu stiu la ce categorie se incadreaza asta dar sper sa pot primi un sfat bun.
Un prieten a venit din Franta in Romania pe data de 11 aprilie 2020 ca pasager pe un Tir , la vama i s'a dat declaratie penru soferi si el a completat'o cerand carantina deoarece venea din Franta , Doamna de la vama i'a spus ca nu e nevoie de carantina si i'a modificat pe declaratie trecandu'l ca sofer de tir ,El neavand habar ca declaratiile difera de la sofer la pasager nu a stiut ce sa faca si a ramas asa cum i'a spus doamna de la vama ,Cand a ajuns acasa a sunat la DSP si la sectia de politie ca sa anunte ca este venit de unde este venit si sa ii se spuna ce sa faca si i s'a spus sa stea acasa , sa iasa cu declaratie daca are vreo treaba sau urgenta .
Acum cateva zile a fost acuzat de catre politie de declaratie mincioasa si bagat sub ancheta , a fost preluat si dus in carantina fara sa i se faca vreun test .
Acum vor sa il acuze de minciuna in declaratie si cazul lui este anchetat..
Daca imi poate cineva spune ce risca el avand in vedere legile care sunt acum si cum poate dovedi ca greseala a venit de la stimata doamna de la vama si nicidecum de la el .
Va multumesc anticipat si va doresc o seara minunata .
Buna seara ,
Nu stiu unde sa mai apelez si ce pot face ,de aceea am decis sa cer si aici un sfat.
Patronul unde a lucrat mama mea , acum cativa ani a facut la toti angajatii card de credit la garanti bank. puteau scoate pana la 2000 lei returnand banii in scurt timp bineinteles,
eu i'am spus mamei mele sa nu isi faca cardul stiind ca cei de la garanti baga dobanda mai mare ca suma .dar a fost prea tarziu ..deja si'l facuse.. atunci am sfatuit'o sa nu umble la el sub nici o forma .
patronul ei fiind intr'o criza financiara de moment a apelat la mama sa ii imprumute cardul spunand ca va pune el banii inapoi pe card, lucru care nu s'a intamplat nici acum dupa aproape 5 ani .. intre timp mama mea a fost data afara de la job .
Ce as putea face ? deoarece ne'am trezit cu scrisoare ca vom fi executati silit pentru neplata ... am discutat cu fostul patron omeneste si de fiecare data a zis ca plateste si nimic ... mama nu are nici o dovada ca el s'a folosit de banii de pe card si nicidecum ea...deoarece i'a dat cardul pe incredere ..el fiind si nasul nepoatei mele .. se cunosteau bine erau prieteni pot spune si lucra la el de 7 ani .
va rog ..ce ma sfatuiti sa fac ? ce as putea face ? casa aia e tot ce are mama mea ... daca o pierde ajunge pe drumuri si nici macar nu este din vina ei ..va rog .cum as putea rezolva asta ...? va multumesc
Buna ziua .. fostul patron al mamei mele i'a pierdut cartea de munca mamei ...
am incercat tot ce ne'a stat in putere sa rezolvam pe cale amiabila dar ei nu reprezinta nici minimum de interes in returnarea cartii de munca ..
A s dori sa stiu daca il dau in judecata ce sanse as avea sa castig procesul cu ei ?
tin sa precizez ca dupa cum am fost directionata tot de pe acest forum am trimis scrisoare la I.T.M bucuresti si la fel am trimis scrisoare si fostului patron .. am scrisorile si raspunsurile din ambele parti ... si cea in care fostul patron mi'a zis ca nu gaseste cartea de munca a mamei si ca daca vreodata va fi gasita mama va fi instiintata ... dar sunt 4 ani de atunci si nici un rezultat .. in momentul de fata nici la telefon nu ne mai raspunde ... ce pot sa fac si cum pot face ca sa recuperez cei 23 ani de munca ai mamei mele pierduti de un iresponsabil ...
sa evitam raspunsurile cu mergi la arhiva ..la ITM..etc .. am fost peste tot ... am cautat peste tot si nu am avut nici cea mai mica sansa sa o recuperam de nicaieri ... si mai mentionez ca mama mea nu are nici o copie facuta de pe cartea de munca ...
De aceea vreau sa ii dau in judecata .. si as dor sa stiu care vor fi costurile si mai ales care ne vor fi sansele de castig ..
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recuperare carte de munca
Am inteles ...multumesc pentru informatii..
Răspuns la discuția custodie copil
As mai avea o intrebare ..... mama solicita o hartie notariala cu clauza ca sa putem beneficia amandoi de prezenta copilului....ea o perioada si eu o perioada ...daca facem acest lucru si eu nu respect acea hartie si nu ii mai inapoiez copilul ce mi se poate intampla?..tin sa specific ca fetita e trecuta pe numele meu iar la spital a fost declarata adresa mea ca domiciliu al fetitei...plus ca parintii ei deja au intors copilul impotriva mea.. pot apela la ajutorul politiei pentru a recupera fetita de la mine? Va multumesc
Răspuns la discuția Recuperare carte de munca
Stiu ca pentru a declara pierdut carnetul de munca trebuie sa dau seria si numarul c.m pe care eu nu le am si nici nu le stiu ...poate fi aceasta o problema sau se poate rezolva si fara nr si serie ?
Răspuns la discuția custodie copil
sa imi fie greu sa castig fata .... pai nu ar fi corect ca statul sa ii incredinteze ei fata in conditiile date ...mai ales ca nu are nici un venit decat pensia tatalui ei in valoare de 350ron..
Răspuns la discuția custodie copil
sunt mai multe motive ....mancare nu pre face ...copilului cateodata ii da sa manance o data pe zi si asta seara ...bie ii face rar ...nepotelul meu de 10 ani mi-a spus k o si atinge un pic cam rau...haine nu cumpara pentru copil isi ia doar pentru ea ...pleaca o zi intreaga la sapa cu ziua si nu lasa nici un fel de mancare pentru copil ..seara cand termina treaba in loc sa vina acasa la copilul ei (eu fiind la munca) stiind ca a lasat-o fara mancare in casa ea se duce la maicasa si vine seara la 9 10 acasa si mama mea trebuie sa fie mama si pentru copilul meu ..si acum a plecat de acasa din cauza ca am certat-o spunandu-i sa fie mama ..nevasta si femeie de casa ...si ea a decis ca asa cum e ea e bine si ca eu nu am dreptate si dimineata a dus fata la gradinita ..ca pretext ca nu a mai dus-o la gradinita din noiembrie ...dar acum a dus-o ca sa o poata lua...si la 12 cand a iesit copilul ea la luat si sa dus la ai ei si acolo a ramas...nu am batut-o niciodata doar am mai certat-o in speranata ca va deveni o femeie de casa...
Răspuns la discuția custodie copil
am inteles...problema e ca ea nu are venit sa intretina copilul ....iar tatal ei are o pensie de 350ron si mama ei nu are nici un venit ...eu am serviciu stabil cu carte de munca ..2 ani de zile eu am stat in prenatal pentru copil ..
credeti ca am sanse sa castig custodia copilului? plus ca am martori care pot afirma ca nu este o mama buna pentru copil ..