avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate Nicolae Bogdan Enache

Activitate Nicolae Bogdan Enache

si "colega" nu mai are calitatea de avocat? a inteles justitiabilul ca ea habar nu are ce vorbeste?
puteti posta o asemenea motivare?
trebuie sa recunosc ca pe undeva ai dreptate. intradevar "clientul" (justitiabilul spun eu) nu poate sti care avocat este mai bun, mai bine pregatit. si da ai dreptate ca ar trebui sa fie admisi in barou doar cei care sunt intradevar pregatiti. tocmai asta invocam eu ca in baroul "legal" sau "unic" sau cum mai vreti sa il denumiti se intra doar daca ai bani de dat spaga la unul si la altul sau daca esti copilul sau nepotul CUIVA. iar faptul ca ai terminat fac. la Univ. Buc. reprezinta automat o garantie a cunostintelor tale atat teoretice cat si practice? cu ce te deosebesti de un absolvent de la Iasi, de la Cluj, de la Timis? nu acuz pe nimeni si nu apar pe nimeni dar cand vad ca tratati fosti colegi de scoala de ai vostri cu atata rautate GRATUITA doar pt ca ei nu au avut sau nu au vrut sa dea spagi ma duce cu gandul ca intradevar VA ESTE TEAMA ca cei pe care ii ponegriti ar putea fi la fel de buni sau mai buni ca voi si nici nu ar lua pielea de pe om ca onorarii
pai daca tot sustineti ca cei din baroul paralel sunt slab pregatiti de ce va este teama? cei nepregatiti se exclud singuri. cat despre admiterea in baroul "unic" ar fi un best seller fara discutie daca ar publica cineva o carte despre modul de desfasurare si admitere.
Nu vi se pot retine bani din salariu decat in urma unei hotarari judecatoresti.
Nu va poate concedia atat timp cat ati declarat ca sunteti insarcinata. Legea nu specifica modalitatea in care trebuie adusa sarcina la cunostinta angajatorului. Poate fi facuta atat verbal cat si in scris. Sfatul meu este sa faceti o instiintare scrisa angajatorului prin care sa il informati ca sunteti insarcinata si atunci legea va protejeaza total.
Legea 54/2003 va da toate raspunsurile
Nu puteti decat daca aveti o societate comerciala. chiar daca marfurile aduse din spatiul UE sunt scutite de taxe vamale, alcoolul este supus accizarii.
Răspuns la discuția Afise lipite pe usa mea
Notificarile de genul acesta trebuie confirmate . nu se pot lasa in custia postala pt ca nu va recunoaste nimeni ca a primit o astfel de hartie. se afiseaza la adresa indicata de cel care trebuie sa primeasca notificarea si se confirma prin fotografiere sau intocmire de proces verbal cu martor
Răspuns la discuția contract de management
Veti avea exact acele atributii care se vor dtipula in fisa postului.