avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum pot aduce in tara o cantitate mai mare de bauturi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum pot aduce in tara o cantitate mai mare de bauturi alcoolice

buna ziua,
as vrea sa stiu cum pot aduce in tara o cantitate mai mare de bauturi alcoolice fara sa am probleme la granita?
Cel mai recent răspuns: getyh , utilizator 14:53, 27 Februarie 2009
Nu puteti decat daca aveti o societate comerciala. chiar daca marfurile aduse din spatiul UE sunt scutite de taxe vamale, alcoolul este supus accizarii.
mie mi-a spus cineva ca daca ai factura pe bautura poti aduce si ca persoana fizica in tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool.cantitate. nadia_odagiu nadia_odagiu Salut. Spuneti mi, va rog, cu cat alcool am voie sa trec din Republica Moldova in Romania? Stiu ca poti trece diferite cantitati, in functie de procentul de ... (vezi toată discuția)
Decont tva mihaela.aivanese mihaela.aivanese Dragii mei,va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Vreau sa fac din SUA un import de 17000$. Cum e mai bine:pe pf sau pe srl? Vreau sa aduc bunurile importate ... (vezi toată discuția)
Cantitate comerciala.vama Buburuze Buburuze Buna seara! Imi puteti spune,va rog,ce inseamna cantitate comerciala la niste produse comandate pe internet?Am comandat de pe un site din afara UE niste ... (vezi toată discuția)