avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate mihalceavirginia

Activitate mihalceavirginia

CU CE MASURA DAI,CU ACEEA PRIMESTI!BRAVO!PENTRU ACEST RASPUNS.DOMNULE "CATA78",MAI BINE IA SAPA IN MINA,SI DU TE LA PRASIT!
DRAGA DOAMNA,DUPA MINE,AVETI MARE DREPTATE,IAR LEGEA E FACUTA RAU.EU AM UN FIU DE 17 ANI,DINTR O RELATIE SCURTA,SI CUM SPUNETI DUMNEAVOASTRA,A FOST BINE PINA CIND AM DECIS SA NU FAC INTRERUPERE DE SARCINA.IN ACEL MOMENT dINSUL M A ABANDONAT,AMENINTINDU MA CA VA FACE CE I STA IN PUTERE SA NU L RECUNOASCA.ATUNCI AM DECIS CA NU AM NEVOIE DE NIMIC,SI M AM DUS IN LUME CU FIUL MEU.CE AR INSEMNA ACUM,DUPA 17 ANI SA L RECUNOASCA,CHIAR DACA EU NU VREAU?FIUL MEU CUNOASTE SITUATIA,DACA VA DECIDE CA VREA SA L CUNOASCA N O SA L IMPIEDIC,DAR ASTA NU INSEAMNA CA UNUL POATE INTRA SI IESI DIN VIATA COPILULUI DUPA BUNUL PLAC.NU SUNT NICI AVOCAT,NICI PSIHOLOG,DAR CRED CA AR FI O TRAUMA.COPIII NU SUNT JUCARII,EU MI AM CRESCUT SI EDUCAT SINGURA FIUL,FARA NICI UN AJUTOR,DECI?NUMAI CINE A TRECUT PRIN ASTA POATE SA INTELEAGA.EU NU SUSTIN CA FEMEILE SUNT EROINE SI PERFECTE,DAR TININD CONT CA ACEST BARBAT NU AVEA CHIAR O VIRSTA FRAGEDA,AR FI TREBUIT SA SE GINDEASCA PRIMA,SA SI ASUME RESPONSABILITATILE.IN GENERAL BARBATII NU FAC ALTCEVA DECIT SA SE FOLOSEASCA DE COPII CA SA SE RAZBUNE PE FEMEIE.E PLINA LUMEA DE MISOGINI, CARE ISI DAU CU PAREREA CA SA SE AFLE IN TREABA,INCLUSIV ACEST FORUM.CURAJ,DOAMNELOR!E USOR SA TE MINDRESTI CA AI COPIL,DAR FARA SA TE INTERESEZE CA POATE AU FOST ZILE CIND AVEA NEVOIE DE O BUCATA DE PAINE.RUSINE SA LE FIE ACESTOR"BARBATI".EU MI AM ASUMAT RESPONSABILITATEA ACESTUI COPIL CHIAR DACA AVEAM DOAR 21 DE ANI.VIRGINIA.
Răspuns la discuția de ce noi femeile ,,iertam,,
AVETI MARE DREPTATE,NOI,ROMANCELE AVEM O MARE PROBLEMA,SOTII NOSTRI NE CONSIDERA O PROPRIETATE PERSONALA CU CARE POT SA FACA CE VOR.SI DACA INCERCI SA PUI CAPAT,NU TE TUTELEAZA NIMENI.
SI ATUNCI AJUNGI SA STAI SI SA SUPORTI TOT,PENTRU CA ITI LIPSESC BANII PENTRU A INCEPE O VIATA NORMALA ,SI POSIBILITATILE DE A OFERI COPIILOR LINISTEA DE CARE AU NEVOIE.VORBESC DIN PROPRIA EXPERIEN TA.SI EU A TREBUIT SA PLEC DIN TARA CA SA MA HOTARASC SA SPUN "STOP!".CIND TRAIESTI UN PIC PE AFARA INCEPI SA TI SCHIMBI MENTALITATEA.O ZI BUNA!
Sunt in Italia de 5 ani si am vazut un pic cum sunt ei ca popor.Trebuie sa recunosc ca majoritatea italienilor(nu toti,sigur)stiu sa respecte femeia in general,si sotiile in particular.romanul insa s a cam nascut"cioban"si cam asa ramane.Asa ne cunosc italienii:hoti,betivi,mincinosi,criminali,batausi.Noi stam undeva mai la "tara"si spre norocul meu am stiut sa mi cistig respectul majoritatii,pentru ca am muncit de dimineata pina seara si mi am vazut de treaba mea,am incercat sa ma integrez,am invatat limba destul de bine.Am prietene de toate nationalitatile,desi cea mai buna prietena a mea este o fata nascuta la Chisinau.Romanii pe aici is cam "cu nasul pe sus".Cind spun ca am 38 de ani italienii spun ca sunt tinara,dar la ei speranta de viata e diferita de a noastra.Eu ma simt deja batrina si obosita.O fi si faptul ca nu reusesc sa mi revin dupa moartea surorii mele (la numai 30 de ani,de cancer)si a tatalui meu.In orice caz nu m am gindit (cum spune sotul meu)sa mi caut alt om,nici italian nici roman.vreau doar sa mi cresc copiii in liniste si pace,desi viata unei femei singure nu i deloc usoara in jungla in care traim.SI UN SFAT PENTRU ROMANI:SA NU CREADA CA IN ITALIA UMBLA CIINII CU COLACI IN COADA.MULTUMESC
Multumesc pentru raspuns.Romanul spune:"mai bine mai tirziu decit niciodata" O zi buna!
Aceasta situatie nu este de ris,este de plins,si o inteleg perfect pe doamna.Eu nu sunt avocat,deci nu mi permit sa dau sfaturi.sunt 17 ani de cind traiesc cu sotul meu,si nu am avut curaj sa l las pina acum pentru ca de cite ori am vrut sa plec ,s a folosit de fiii mei ca sa ma retina.Le spune ca ma duc sa le caut alt tata,ca eu sunt o t...fa,ca nu mi e mila de ei..acuma cel mare are 17 ani si a ajuns la adevar singur,dar cel mic de 7 ani il iubeste chiar daca il vede mai mult beat si urlind si numai cu scandal.Eu sunt o persoana normala,am muncit intotdeauna,nu m am lasat intretinuta de el niciodata,niciin Romania,nici aici in Italia.Desi mi a fost greu,miam suflecat minecile si m am dus sa curat mizeria altora,ca sa mi cresc copiii,sa i trimit la scoala,sa le dau de toate,intrucit sotul meu traieste doar pt el insusi,nu contribuie in nici un fel la nimic,doar ii invata timpenii,mai ales ca i mai mult beat decit treaz.In ultimii 2 ani nu a muncit decit vro 6,7 luni,iar eu m am gasit in situatia de a l intretine si pe el,muncind de luni pina luni,de dimineata pina seara.Din cauza acestui"santaj emotional"de care au parte,intr o seara fiul meu cel mare a vrut sa se arunce de pe acoperis.In acel moment am decis ca trebuie sa mi salvez copiii,si desi stiu ca cel mic nu va intelege acum,si stiu ca voi pleca cu un mare scandal,nu am de ales,asa nu se poate trai. Stiu ca nu ne va lasa in pace,de aceea trebuie sa plec eu,desi aici muncesc bine,cistig mult mai mult decit daca ma intorc in Romania.Si daca nu am chemat niciodata carabinierii,cind facea scandal ,a fost pt ca m am gindit ca nu i bine ca fiii mei sa l vada in aceste conditii(dar poate am gresit.)Intrucit ne am casatorit in Romania,trebuie sa ma intorc sa cer divortul acolo,cred.Multumesc pt atentie,o zi buna,si sper ca doamna va reusi sa rezolve aceasta situatie care oricum pune copilul in pericol.Si nu va mai permiteti sa judecati,daca nu stiti despre ce este vorba.
La inceput eram chiar furioasa pe sora mea,nu numai pentru ca nu a vrut sa avorteze,dar si pentru ca nu intelegeam de ce voia sa l lase pe cumnatul meu(care,drept, nu i chiar un ingeras)pentru acest"barbat"care ,eram convinsa,nu era cu nimic mai bun.Apoi mi am zis:"cine sunt eu sa o judec?".Dragostea e oarba.Din pacate de multe ori in viata intelegem prea tirziu greselile facute.Ea dupa ce a nascut a inteles,si a incercat sa rupa aceasta relatie.Iar eu am avut ocazia sa i cer iertare ca am judecat o,i am fost alaturi pina in momentul cind s a stins si i am aprins luminarea la sfirsitul vietii sale.Avea doar 30 de ani,ii implinise pe 11 martie.Moartea ei a schimbat complet si definitiv vietile noastre.Sper doar sa putem creste in liniste aceti trei copilasi,care erau sufletul ei.Va multumesc din suflet pentru atentia acordata.
multumesc din inima pentru promptitudine.acest pasdeja a fost facut,si asteptam ancheta sociala.avem deja o avocata care ne reprezintanoi am fi vrut tare mult sa oferim acestor copii(6 ani,5ani si 2 ani)o mica vacanta in italia,dar cu incurcatura asta cu certificatul de nastere al celui mic,a devenit greu de realizat trebuie sa asteptam.multumesc din suflet.
SORA MEA A AVUT O RELATIE IN TIMPUL CASATORIEI,IAR DIN ACEASTA RELATIE A REZULTAT UN COPIL.COPILUL A LUAT NUMELE DE FATA AL MAMEI,NEFIIND RECUNOSCUT DE TATAL NATURAL.ERA INSARCINATA IN 6 LUNI CIND A AFLAT CA ARE O TUMORA GRAVA DE COL UTERIN,DAR NU A VRUT SA RENUNTE LA COPIL.DIN PACATE,PE 15 MARTIE 2011 EA A DECEDAT.MENTIONEZ CA ATIT ACEST COPIL,CIT SI CEILALTI DOI PE CARE II AVEA CU SOTUL DE DREPT,AU FOST IN TOT ACEST TIMP IN INGRIJIREA EI SI MAI ALES A MAMEI MELE CARE A LOCUIT MEREU CU EA(MAI ALES IN CEI 2 ANI DE BOALA,TRATAMENTE ,INTRE INTERNARI SI TERIBILE SUFERINTE),AJUTATA BINEINTELES FINANCIAR DE NOI TREI SURORILE EI CARE LOCUIM SI MUNCIM IN ITALIA(DOVADA FIIND CHITANTELE DE LA WESTERN UNION SI MONEYGRAM).PROBLEMA ESTE CU FIUL MAI MIC AL SURORII MELE,DE CARE TATAL NATURAL NU A VRUT SA SE INTERESEZE PINA ACUM.ACEST "BARBAT"SI A ADUS AMINTE ABIA DUPA MOARTEA SURORII MELE CA ARE UN FIU,SI LA 6 ZILE DE LA DECES A MERS LA STAREA CIVILA,SI FARA A AVEA NICI O LEGATURA CU FAMILIA (SI FARA O HOTARIRE JUDECATOREASCA)A OBTINUT O COPIE DUPA CERTIFICATUL DE DECES,SI UN NOU CERTIFICAT DE NASTERE PENTRU COPILASUL ASTA,DAR CU NUMELE SAU DE FAMILIE.ESTE LEGAL?MENTIONEZ DE ASEMENEA CA SORA MEA NU A LASAT ALTA MOSTENIRE DECIT CEI TREI COPILASI AI SAI,CARE AU CRESCUT IMPREUNA PINA ACUM SI SINGURUL NOSTRU INTERES ESTE SA RAMINA ASA,IN INGRIJIREA MAMEI MELE SI A NOASTRA CA SURORI,SI A CUMNATULUI MEU,CARUIA CEL MIC II SPUNE TATA.V AS RUGA DACA PUTETI SA MI RASPUNDETI,PENTRU CA SUNT FOARTE INGRIJORATA DE SOARTA ACESTUI COPILAS,TATAL NATURAL FIIND UN BETIV,SI NICI MACAR CASATORIT.CITE SANSE ARE SA I SE INCREDINTEZE ACEST COPIL?