avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate paul99

Activitate paul99

Răspuns la discuția reprezentare
Am recurs la un proces penal, nu am avut aparare in prima instanta la judecatorie si pe 22.06 am al doilea termen pentru ca, la primul termen nu am avut avocat si am formulat o cerere pentru aparare si mi s-a aprobat.
Discuție reprezentare
Buna seara
am nevoie urgent sa ma reprezinte un avocat la recurs la curtea de Apel Bucuresti.
Mai exact intr-un proces penal la primul termen nu am avut aparare si mi s-a aprobat amanare. Va rog daca ma puteti ajuta sa pot beneficia de aparare contra cost. Multumesc
İn urma unei hotarari judecatoresti mi sa pus sechestru pe o suma de bani pe care eu nu o am. nu am proprietate nu am masina va rog spuneti-mi daca deschid un card de debit mi sa pot bloca bani de pe cont?
Răspuns la discuția Recurs
Buna ziua.
Am o nedumerire am depus o cerere la curtea de Apel pentru amanarea primului termen de judecata a recursului pentru angajare avocat.
Am formulat cererea Domnule presedinte........... la sfarsit am scris:
In drept, imi intemeiez prezenta cerere pe dispozitiile ART 82 Sİ ART. 156 COD PRO. CİV.
Articolele sunt din civil iar procesul meu este penal trebuie sa trimit alta cerere sau sunt bune? Va multumesc
Discuție Recurs
Buna ziua.
Am depus cererea de recurs pe 22.02.2012. La judecatoria sector 4.
İnca nu apare nici pe Curtea de apel nici pe Tribunal poate dura atat de mult?
Mentionez ca ma judec in libertate.
Am o executare silita pe numele meu. celalalt sot poate sa fie executat in cazul in care are cont bancar sau deschide societate?

Executare este intrun proces penal. urmarirea penala find dinainte de casatorie.
Eu neavand bunuri pe numele meu nici salariata find. sa poate sa opreasca sotului meu salariu?
Răspuns la discuția formulare apel
Va multumesc pentru raspuns. obiectul cauzei a fost inselaciune. sa judecat la judecatoria sector 4. partile vatamate nu au pretenti. asa cum am mentionat au fost multe pagini desfintate. condamnarea este de 5 ani.
Am apelat la dvs pe site pentru ca, nu imi permit sa imi angajez un nou avocat si trebuie sa fac apelul in cinci zile. (in pronuntare scrie recurs este diferenta sau poate insemna si apel?) (a fost pronuntat in 15 februarie)
Discuție formulare apel
Buna ziua, va rog daca puteti sa imi spune-ti cum sa formulez o cerere de apel la o pronuntare penala. 1. nu am fost prezenta pe parcursu celor 4 termene. 2. nu am fost reprezentanta de avocatul cu care am avut contract. 3. in pronuntare sunt foarte multe pagini desfintate din dosar din timpul anchetei facute de parchet. 4. nu am putut sa chem nici un martor din partea mea. 5. nu am fost anuntata pe timpul anchetei de la politie si parchet sa ma prezint pentru declarati desi aveam avocat angajat. iar pentru incheierea dosarului nu am semnat si nu cunosc rechizitoriul. As dori rejudecarea daca sa poate. procesul sa judecat la judecatorie ce cai de atac mai am?
Discuție pronuntare
Buna ziua. Am primit pronuntarea intrun proces penal si am aflat ca, este mentionat ca nu am avut avocat angajat desi eu am avut un contract cu un domn avocat platit.si nu ma reprezentat si mi s-a desemnat avocat din oficiu. va rog pot sa depun la apel copia contractului pe care l-am avut cu avocatul meu?
Discuție pronuntare
Buna ziua am avut ieri 15.02.12 a doua amanare pentru pronuntare intrun dosar penal la judecatorie, nu am putut fi prezent in sala sa iau pronuntarea. pe internet inca nu sa afisat va rog spuneti-mi de cand curg cele zece zile pentru apel. de la pronuntarea din sala sau de la afisarea pe internet? va multumesc