avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters205948

Activitate ContSters205948

PROBLEMA este ca din auzite fostul angajator vrea sa imi faca rau ce am auzit de la unii colegi o fii adevarat sau o inscenare asta nu stiu.UNDE lucrez vor sa faca scris prin E-MAIL in numele meu unde lucrez plingere la ITM ca sa imi pierd locul de munca cum procedez fac sesizare inainte ITM si MINISTERULUI muncii sa am o acoperire in final sa nu ea in consideratie sesizarea.CIND trimiti o sesizare prin E-MAIL apare codul de abonat.CUM procedez in final.
Răspuns la discuția problema cu fosta concubina
CUM se face o intampinare ptr instanta iau formular de pe internet.
AM stat in concubinaj cu o femeie din anul 2002 pina in aprilie 2011 avind mutatia pe adresa ei.APOI am plecat in luna aprilie in gazda si pe buletin a ramas adresa ei.UNDE stau in gazda ma-m trezit cu o citatie fiind chemat in instanta de fosta concubina sa fiu evacuat.IN citatie scrie ca fosta concubina a fost la POLITIE sa ma radieze din spatiul ei si ii sa spus ca in urma unui proces civil sa se faca evacuarea.CE este de facut in final ma prezint in instanta sau ce trebuie sa fac.PE citatie scrie sa fac intampinare cum o fac.
CARTILE de munca le tinem ptr la pensie dar dupa CODUL MUNCII vechimea si sporul de noapte trebuia trecute in cartea de munca.TREBUIA da sau nu.
Discuție DIVORTUL
AM scos actele si apoi sotul a plecat in ITALIA si a zis ca nu se mai intoarce sa imi refac viata nu avem copii..CERTIFICATUL DE CASATORIE e la mine vreau sa divortez cum fac daca el nu se prezinta la tribunal. ALTA solutie ca sa nu mai merg in instanta alta varianta care este sa nu cheltui bani pot merge la notariat sau fac o cerere in instanta ca din prima infatisare sa se descfaca casatoria.
NU mai inteleg legile astea din ROMANIA.
NU am posibilitatea sa platesc din luna noiembrie cind se da caldura,salarii mici,ASOCIATIA se opune sa imi dea aprobare sa ma debransez sa ii dovedesc sursa de incalzire si semnaturile vecinilor.IN situatia asta pot sa anunt furnizorul in scris pe propria mea raspundere sa imi dea voie sa ma debransez imi iau un angajament scris nu am posibilitatea sa ii platesc caldura ii platesc tevile din casa prin care trece caldura.NICI dator nu vreau sa ii ramin si ASOCIATIA sa ma dea in judecata. TREBUIE sa inteleaga furnizorul situatia mea.CUM procedez in final.
CEI de la AJOM mia dat o adeverinta sa mio completeze fostul angajator,iam trimiso prin posta cu confirmare de primire.EU lam reclamat la ITM mia incalcat contractul.PE data de 26-08-2011 iam trimis prin posta adeverinta in cit trebuie sa mio completeze conform codului muncii.DACA nu mio trimite in 10 zile ce fac sa nu pierd somajul.AM 27 ani am vechime 7 ani pe cartea de munca cit beneficiez de somaj si cite luni.UNDE lucrez am un contract de 3 luni care imi exspira si am dreptul la somaj.
Răspuns la discuția pot beneficia de somaj
BENEFICIEZ de somaj in final,fostul angajator am probleme cu el iam trimis o cerere prin posta iam cerut niste drepturi care mi lea incalcat.NU mia raspuns in 30 zile conform legi am sesizat ITM sa faca verificari le-am anexsat copii xerox dupa CEREREA trimisa fostului angajator si confirmarea de primire prin posta.FORTELE de munca mia dat o adeverinta sa o dau fostului angajator sa mi-o completeze.DAR daca o trimit prin posta nu o sa imi raspunda o adresez ITM sa ii dea personal sau sa i-o trimit prioripost prin posta trage de timp are nereguli.CUM procedez in final.
Răspuns la discuția pot beneficia de somaj
cu penultimul angajator am probleme sint niste conflicte intre mine si el dar ce fac in situatia asta sesizez ITM,somajul cit este.
contractul imi exspira pe 31 august a fost semnat pe data de 18-05-2011,am avut intrerupere 24 zile inainte unde am plecam am lucrat 3 ani si jumatate in cartea de munca am 7 ani cit pot beneficia de somaj.