Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Recalificările fiscale - riscuri pentru companii. Lectori: EY România. Marți, 19 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate mihialescu mioara

Activitate mihialescu mioara

Va multumesc pt raspunsuri!!!

Editat: citare răspuns anterior
Buna ziua!!! Daca societatea hotaraste desfiintarea de posturi in vederea eficentizarii si are un numar de peste 1000 de salariati, care sunt pasii pentru o concediere individuala, caci numarul posturilor desfiintate este sub 30. Trebuiesc urmati toti pasii ca si la o concediere colectiva( cu notificarea sindicatelor, ITM-ului, AJOFM) sau se poate face mai simplu, dupa aprobarea programului de restructurare cu desfiintarea posturilor se pot emite deciziii de preaviz in vederea concedierii???? Esteo situatie noua, de fiecre data facand concedieri colective, care sunt mult cu peroceduri mult mai stufoase!!!
Multumesc oricum pentru parere!!!
Este un articol! Nu scrie nicaieri in mod concret cum se va aplica. Unde legea nu distinge nici noi nu putem distinge. Prevederile din CCM nu au fost facute in ideea apartiei unor situatii de acest fel. De altfel pe perioada starii de urgenta, respectiv starii de alerta prelungita s-au prelungit toate CCM-urile pana la incetarea acestor stari.
Buna ziua! Ordonanta 147/2020 privind acordarea unor zile libere pentru parinti in vederea supravegherii copiilor, a dat posibilitatea pentru ca salariatele sa stea acasa fiind platite cu 75% din salariul de baza si apoi recuperati de la fondurile de asigurari sociale. Pentru perioada solicitata ( 1 - 2 luni) se va ori numarul de zile de concediu de odihna aferent timpului solicitat, el nefiind un timp efectiv lucrat, dar nu este nici o suspendare a contratului de munca??? Va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns, eu considerand ca acesta nefiind o suspendare, nu ar trebui sa afecteze nr. de zile de concediu de odihna anual! Multumesc!

Multumesc!!
Cornel Vasile a scris:

In opinia mea, poate primi aprobare pentru continuare numai pentru o luna de zile.

Buna ziua! Salariata care a solicitat continuarea activitatii pana la 63 de ani dupa indeplinirea varstei standard si a stagiului de cotizare si care a primit aprobarea acum un an de zile, care in acest moment solicita o noua prelu gire in interiorul termenului de 3 ani, dupa varsta standard de pensionare, poate primi aprobare numai pentru 1 lu na???
Mentionez ca societstea se afla in proces de reorganizare -concedieri colective, iar faptul ca ternenul aprobat de numai 1 luna nu o poate face eligibila pt a fi trecuta pe tabelul persoanelor disponibilizate, in acest timp intervenind incetarea de drept a CIM conf. Art.56 di C. Muncii. Multumesc!!!
Buna ziua! Va solicit o precizare. Daca unui salariat care se afla in concediu medical de lunga durata( cod de boala 14) cu peste 300 de zile de concediu medical, caruia i s-a emis in aceasta perioada un certificat de handicap accentuat, acest certificat poate fi folosit in vederea aplicarii legii nr.448/2006 de catre angajator, pentru a scadea valoarea pe care angajatorul trebuie sa o plateasca pentru numarul de angajati cu handicap pe care ar trebui sa ii aiba angajati conform legii? Mentionez ca, concediile medicale ale salariatei sunt suportate de casa de sanatate fiind in continuarea celui intial. Multumesc!!
Multumesc frumos
Buna ziua! Solicit o clarificare asupra modului de aplicare a muncii la domiciliu prevazuta in Codul Muncii la art.108-110. Avand in vedere cresterea nr.de infectari covid societatea la care lucrez intentioneaza sa aplice prevederile muncii la docmiciliu, cel putin salariatilor care lucreza in functii administrative(economisti, contabili). Societatea nu are implementat un sistem digital de control, astfel incat la prevederile care ar trebui trecute in actul aditional conf. art.17 din C.Muncii singurul mod de control care ar putea fi invocat este telefonul de serviciu . Se poate aplica munca la domiciliu in astfel de conditii??? Va multumesc!!!