avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_rima

Activitate ionut_rima

Buna seara, am si eu o intrebare. Nu stiu daca este posibil ce doresc eu dpdv legal, dar nu strica sa intreb. Am doi copii minori si as vrea ca parintii mei (bunicii copiilor) sa nu aiba nici un drept asupra lor, nici acum si nici in cazul in care mie si sotiei ni s-ar intampla ceva pana cand vor implini 18 ani. De asemenea, sa nu aiba nici dreptul sa administreze bunurile ce ar ramane pe numele copiilor (2 apartamente).
Motivul este ca sunt niste oameni interesati doar de bani, care nu s-au implicat in cresterea copiilor, nu sunt o influenta buna pt acestia.

Multumesc mult
Buna ziua! Maine este prima zi de munca dupa concediul de maternitate de 2 ani si vreau sa ma prezint direct cu demisia pt ca mi-am gasit in alta parte, alt job. Pot face acest lucru, este legal? nu voi intampina probleme de la actualul loc de munca avand in vedere ca ma prezint in prima zi direct cu demisia?
Răspuns la discuția Instiintare executare silita
multumesc frumos
Răspuns la discuția Instiintare executare silita
Multumesc frumos pt rasp dar va rog sa fiti mai clari : unde sa fac contestatia ? Trebuie sa ma deplasez pana la tulcea personal sau se poate ocupa unul dintre parintii mei? De ce acte este nevoie pentru a face contestatia ?
Buna ziua , va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am domiciliul stabilit in bucuresti si am primit la locul de munca o instiiintare de la serviciul impozite si taxe din municipiul Tulcea ( de unde sunt originar) pentru executarea silita a sumei e 550 ron.
Problema este data titlului executoriu - iul 2007 - in care eu nu ma aflam pe teritoriul romaniei.Nu am avut probleme cu legea nici in acea perioada si nici acum si mi se cere sa platesc amenzi si cheltuieli de executare silita pentru niste evenimente de care eu nu stiu mentionez ca datele mele personale trecute in instiintare sunt corecte . Banuiesc ca o persoana apropiata care a avut probleme cu legea in acea perioada s-a folosit de datele mele,insa nu am nici o dovada in acest sens . Va intreb oare ce pot face pentru a contesta aceasta decizie .


Multumesc anticipat
Buna ziua, am si eu o nelamurire:
Sotia mea este in concediu de crestere a copilului (este angjata intr-o institutie de stat) iar eu lucrez la patron. Acesta mi-a cerut de curand copie dupa certificatul de nastere al copilului pentru a il lua in evidenta in cadrul firmei adica pt a dovedi ca am un copil minor in intretinere.

Intrebarea mea este daca prin acest lucru el este obligat sa-mi si scada din impozit o anumita suma, sau daca ar fi mai bine sa trec copilul la serviciul sotiei, fiind o institutie de stat, pentru a fi sigur ca mi se vor respecta toate privilegiile pe care le implica declararea copilului.

Inca o intrebare ar fi daca dupa ce implineste copilul 2 ani, cat este alocatia care se da si de unde se da (de la stat sau de la servicu)?
Multumesc mult!
Majoritatea localitatilor de pe DN1 , viteza maxima este de 70km
@ana333 scuza-ma ca te intreb dar cum nu 1 ci 3 parfumuri .... suspect
Buna seara. va adresez o intrebare in numele sotiei:

Lucrez de 4 ani la o institutie de stat si in prezent sunt in concediu de crestere a copilului pana in august 2012. Intrebarea este daca pot sa imi schimb jobul inainte de a expira acesti 2 ani fara a ma intoarce sa lucrez nici macar o luna la actualul loc de munca (evident renuntand la indemnizatie de crestere a copilului)?
Răspuns la discuția testament
va multumesc pt ajutor