avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate cristicdr

Activitate cristicdr

Va multumesc pentru raspuns!
Stiam si eu ca legea prevede aceste obligatii din partea angajatului. Dar angajatorul mai are dreptul sa ma actioneze in instanta pentru a recupera INTREG PREJUDICIUL CAUZAT, sau nu sunt obligat decat la plata a maxim 5 salarii minime brute pe economie? Multumesc!
Buna seara,

Prietena mea lucreaza ca receptioner la un lant hotelier cunoscut. De cand au inceput verificarile ANAF, sefii sunt foarte speriati si ii ameninta ca vor suporta prejudiciile create in cazul in care ANAF v-a inchide unitatea, ba mai mult, ii obliga sa semneze un document (de mana) prin care isi iau angajamentul de a suporta aceste pagube, in caz contrar, angajatii vor fi actionati in instanta. Este posibil asa ceva? Ce se poate face si unde ne putem adresa pentru a solutiona aceasta problema. Luam in considerare si demisia, doar ca mi se pare un abuz ceea ce fac ei si nu cred ca e cazul ca prietena mea sa isi dea demisia...

Va multumesc anticipat!

Cristi C.
Ok...asta am inteles. Dar ce se poate face in acest sens? Ma refer aici la ce masuri legale se pot lua impotriva acestor abuzuri? Pentru ca daca merge si le spune sefilor "uitati ce articol interesant am gasit eu pe net", nu cred ca acestia isi vor cere scuze si vor demonta camerele alea video.
Buna ziua,

Prietena mea lucreaza ca receptioner la un hotel. Recent, a aflat ca sunt monitorizati pe toata durata de timp pe care o petrec la serviciu, fara ca ei sa fi fost anuntati. Concret, una din colegele ei a fost chemata in birou sa i se atraga atentia ca nu a incasat banii pentru nu stiu ce camera si obligata sa declare asta in scris pentru ca "sunt camere si microfoane peste tot, am auzit si am vazut exact ce ai facut". Sunt doar doua sau trei camere de supraveghere la vedere, iar restul sunt ascunse, inclusiv in vestiarul unde se schimba cand intra si ies din tura. Ce se poate face in aceasta situatie? Stiu ca angajatorul poate supraveghea angajatii cu ajutorul camerelor video, insa doar cu acordul acestuia din urma, in prealabil. Plus ca montarea camerelor de supraveghere in vestiare si bai e interzisa, din cate stiu eu.


Va multumesc anticipat!

Cristi C.
Nu mai exista acea companie. Era un PFA. S-a desfiintat tot in 2011. Ce se poate face in cazul de fata? Presupun ca este o modalitate de a rezolva aceasta greseala...
Am omis sa precizez faptul ca domnii de la ANAF ar fi ajuns in final la concluzia ca fratele meu ar figura cu un contract cu un colaborator in asigurari, ce detine un PFA (asistent in brokeraj). Ciudat este faptul ca eu am lucrat in asigurari, pana la finalul anului 2010, chiar pentru acea persoana, dar in 2011 nu am mai avut nicio legatura contractuala cu dumneaei.Domnii de la finante sustin ca fratele meu ar avea un contract inca din decembrie 2011 cu persoana respectiva. De asemenea, am fost angajat cu un contract individual de munca, nicidecum contract de colaborare, sau orice alta forma de contract ce ar fi putut atrage obligatii fiscale directe de la mine fata de stat. As fi luat in considerere si o eroare din partea celor de acolo, eu si fratele meu avand acelasu nume de familie, deoarece eu nu habar nu am CNP-ul sau seria de buletin a fratelui meu si nici nu am implicat vreodata pe cineva din familie in asigurari...cum e posibil sa se incheie un asftel de contract in conditiile date?!
Ba da. Scrie: Natura obligatiei fiscale - "Contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoane care realizeaza venituri din activitati independente si persoanele care nu realizeaza venituri". Asta este tot ce scrie pe acea hartie. A fost si la ANAF sa se intereseze, insa domnii de acolo nu i-au putut da un raspuns concret, cu privire la acele activitati independente.
Buna ziua,

Numele meu este Cristi si va scriu in numele fratelui meu. De curand a fost instiintat de la locul de munca, cu privire la faptul ca i s-au retras 408 lei din salariu, in urma unei decizii a C.A.S.S., potrivit careia, fratele meu le datora aceasta suma inca din 2011. Mentionez ca el are abia 21 de ani si in 2011 abia terminase liceul si nu lucra nicaieri si nici nu obtinea vreun venit. Spun asta, intrucat acea retinere semnifica "contributii pentru asigurari sociale de sanatate datorate de persoane ce realizeaza venituri independente sau nu realizeaza niciun venit). Nu stiu daca exprimarea mea a fost tocmai coerenta, deoarece nu stiu ce i s-a spus lui cu exactitate. Cert este ca s-a trezit luna aceasta fara 400 de lei pe motivul de mai sus. A fost si la Finante sa se intereseze, insa si acolo a primit doar explicatia ce am citat-o mai sus. Nu au nimic elocvent. Nu stiu daca s-a mai lovit cineva de chestia aceasta, insa orice sfat imi e de ajutor. Am incercat sa fiu cat mai succint. Daca aveti nevoie si de alte detalii, va stau la dispozitie.

In speranta unui raspuns concret la problema mea, va multumesc anticipat!

Cristi
Răspuns la discuția Abuz la locul de munca
Si daca ar fi sa ii actionez in instanta, sa zicem...cam care ar fi costurile medii pentru aceasta actiune? Nu am mai fost implicat in procese si chestii din astea, de aceea va intreb. Cert e ca nu am de gand sa plec asa pe usa din-dos din compania asta.
Buna seara,

Ma numesc Cristi C. si sunt asistent de vanzari in cadrul companiei [editat], intr-unul din magazinele din tara. Recent am fost anuntati de catre conducere, in urma unei sedinte (la care au luat parte numai cei din conducerea magazinului unde lucrez), ca se vor face restructurari la nivelul magazinului in ceea ce priveste spatiul destinat vanzarii cat si personalul. Asadar urmeaza sa fie disponibilizati 3 angajati. Astazi am fost chemat in birou de catre dl. director de magazin spundandu-mi-se ca, citez: "Sa stii ca ai fost nominalizat de catre managerii de raion, printre care si managerul de pe raionul IT unde esti tu, ca fiind unul din cei trei care ne vor parasi la sfarsitul lunii. Ai doua optiuni: fie iti fac eu acum referat, mai ai doua, asa ca la al treilea pleci direct (desi nu primisem nicio mustrase scrisa sau vreo chemare la sediu la Bucruesti pentru vreo abatere disciplinara intr-un an si jumatate de cand lucrez acolo) si a doua optiune, te las sa iti cauti de munca si cand ti-ai gasit, iti dai demisia si ne despartim prieteneste...asta ca sa nu zici ca te las asa la greu...". Pur si simplu am ramas stupefiat de spusele omului asta. Am incercat sa obtin mai multe informatii de la el, de ce m-au "nominalizat" tocmai pe mine?! I-am cerut sa se uite pe statisticile de la inceputul anului...la vanzari nu eram primul pentru ca nu aveam cum pe raionul unde activez eu, dar eram printre primii 10 din 22 de angajati. Spun asta pentru ca initial de aici plecase totul....faptul ca "trag in jos" raionul de produse IT (desi din cei 4 angajati de pe raion nu am fost niciodata ultimul la vanzari). Nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma sfatuiti dvs. cum e mai bine. Cert este ca NU am de gand sa imi depun demisia, observ ca dumnealui asta urmareste. Dar dupa cele intamplate astazi nici nu am de gand sa mai stau mult acolo. Exista posibilitatea de a cere salarii compensatorii in cazul in care au de gand sa ma dea afara? La urma-urmei, ei au de gand sa faca disponibilizari in cadrul magazinului, nu eu sunt principala cauza a scaderii vanzarilor in acest magazin. E acoperit din punct de vedere legal acest individ in ceea ce mi-a spus astazi?

Va multumesc anticipat,

Cristi C.

[Mesaj editat - pct. 2.13 din regulament]