avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate jonny_6

Activitate jonny_6

multumesc!
-sunt eligibile "cheltuieli privind achiziția de servicii și reparații necesare activității curente de bază, cu excepția serviciilor de consultanță, studii și alte categorii de servicii indirecte cu activitatea curentă"
serviciile contabile sunt considerate servicii directe sau indirecte ?
Cheltuielile cu servicii evidenta contabila (nu cele de consultanta) sunt considerate cheltuieli eligibile pentru a fi platite din contul de microgranturi?
Răspuns la discuția indemnizatie PFA conf oug 132
sun titularul unui PFA , nu am nici un angajat pe pfa si nici nu sunt angajat cu contract de munca in alta parte
Profesionistii care nu au beneficiat de indemnizatia de ajutor din starea de urgenta conf art XV din OUG 30/2020 , au dreptul sa solicite indemnizatie conf OUG 132/2020 in caz ca le au scazut incasarile?
Buna ziua .Va solicit atentia in legatura cu o firma neplatitoare de tva care doreste sa presteze servicii de transport persoane(taximetrie) in Romania prin intermediul firmei Uber-societate cu cod platitor de de tva intracomunitar cu sediul in Olanda.Pentru facturile emise de societatea din Romania catre firma Uber trebuie obtinut cod special de tva pt operatiuni intracomunitare , si facturile se vor emite cu sau fara tva tinand cont de faptul ca transportul intracomunitar de persoane se incadreaza la exceptii in ceea ce priveste locul prestarii serviciului cf art 278 alin 4lit b-locul prestarii serviciilor se considera locul unde se efectueaza transportul) ?
cand am zis ca am intalnit un caz similar ma refeream la faptul ca un coleg contabil , nu a efectuat modificarea de vector fiscal in luna cand s a depasit plafonul , finantele s au autosesizat dupa cateva luni , au intocmit o nota de calcul pentru tva de plata aferenta perioadei ulterioare depasirii plafonului si daca tot veni vorba au intocmit si pv de amenta amenda...
am intalnit un caz similar , tva o sa platiti pentrru diferenta dintre 360.000 si 220.000 , adica cat ati facturat peste plafonul de 220.000 , finantele o sa va emita o hartie cu suma exacta de plata , din pacate nu puteti deduce tva doar dupa ce veti primi decizia de inregistrare in scopuri de tva care nu se emite retroactiv
Buna dimineata! In aprilie am efectuat o achizitie intracomunitara de bunuri , firma fiind platitoare de tva , decont tva trimestrial , din pacate am omis sa depun declaratia 092 la finante , firma depunand pentru trimestrul 2 si 3 al anului 2015 deconturi tva trimestriale . Saptamana aceasta (luna nov 2015) am depus la finante declaratia 092 , am scapat doar cu avertisment , dar de la ghiseu mi s a spus sa depun online deconturi lunare pentru perioada aprilie - septembrie , chiar daca am depus deconturi trimestriale pentru aceasta perioada.Intrebarea mea este daca mai depun si deconturile lunare nu au sa se suprapuna datele din deconturile lunare cu datele din deconturile tva trimestriale?
Răspuns la discuția Punct de lucru Italia
multumesc pt raspuns, se pare ca trebuie sa plateasca acolo pt ca are sediu permanent in Italia, ma gandeam ca potrivit conventiei de evitare a dublei impuneri intre Romania si Italia , firma are posibilitatea sa aleaga unde sa plateasca .