avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neinregistrare platitor de tva la timp!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neinregistrare platitor de tva la timp!

buna ziua. am o INTREPR INDIVID. in luna mai 2015 am depasit plafonul de 220.000. nu am stiut ca trebuie sa anunt de atunci , am crezut ca se schimba in platitor de tva incepand cu anul urmator, adica din ianuarie 2016. am aflat abia ieri ca trebuia anuntat de atunci , si depuse unele declaratii......ce imi recomandati sa fac???? pana in luna noiembrie aveam 360.000 pe casa de marcat. o sa imi vina mult de plata???am inteles bine ca tre sa platesc tva dupa aceasta suma? sau doar dupa profitul meu rezultat din aceasta suma?
se mai poate deduce tva????
imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect .......
am intalnit un caz similar , tva o sa platiti pentrru diferenta dintre 360.000 si 220.000 , adica cat ati facturat peste plafonul de 220.000 , finantele o sa va emita o hartie cu suma exacta de plata , din pacate nu puteti deduce tva doar dupa ce veti primi decizia de inregistrare in scopuri de tva care nu se emite retroactiv
De unde si pana unde o sa emita fiscul decizie?
Depuneti acum 070,( amenda 500-1000 de lei - La II si PFA se da 250 daca se plateste pe loc - de obicei -) o sa vi se atribuie cod de tva incepand cu luna viitoare si faceti regularizarea stocului in primul decont( tva deductibil cf stocului)
Incepeti sa colectati de cand aveti codul de TVA( daca depuneti luna aceasta, incepand cu luna viitoare)
cand am zis ca am intalnit un caz similar ma refeream la faptul ca un coleg contabil , nu a efectuat modificarea de vector fiscal in luna cand s a depasit plafonul , finantele s au autosesizat dupa cateva luni , au intocmit o nota de calcul pentru tva de plata aferenta perioadei ulterioare depasirii plafonului si daca tot veni vorba au intocmit si pv de amenta amenda...
m.am inregistrat cu luna decembrie ca platitor de tva.....cei de la finante mi.au zis prima data ca o sa imi dea amenda vreo 350, iar dupa 2 zile mi.au zis ca nu mai pot sa imi mai dea ei amenda .....sa astept controlul de la anaf ca imi dau ei amenda....dar ca o sa fie mai mare....au zis ca in cazurile de TVA ei nu pot sa dea amenzi numai anaf-ul. este adevarat???
Nu stiti daca , acum cu noul cod fiscal, de la 65.000 la 100.000 euro, pot iesi de la plata tva?
Mentionez ca eu trebuia sa intru pa tva din luna mai 2015 si am intrat abia in decembrie 2015 din nestiinta ca tre anuntat in luna urmatoare..
daca din 1.01.2016 s-a schimbat pragul la 100.000 tre dsa depun vreo declaratie ca sa ies?
si inca ceva... din momentul in care am depasit suma de 220.000 si pana in 01.12.2015 cand am primit certific de tva eu am avut vanzari pe casa de 170.000....daca in luna decembrie am intrari de 170.000 asta inseamna ca nu mai am de platit tva? imi cer scuze daca nu m.am exprimat corect
Plafonul de 100.000 euro este valabil incepand cu 01.01.2016.
In anul urmator se face calculul tinad cont de acest plafon.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din platitor de tva - plafon nou de 300.000 lei SzaszRodicaMaria SzaszRodicaMaria Firma infiintata in 2017. Depasire plafon de 220.000 lei in octombrie 2017. Platitor de TVA din decembrie 2017. CA decembrie 2017 = 280.000 lei. CA martie ... (vezi toată discuția)
Plafon microintreprindere 100.000 euro trasnitu mihaela trasnitu mihaela Buna ziua! La ce curs euro se va calcula plafonul de 100.000 euro pentru 2016 ? Plafonul pentru a deveni platitor de Tva ramane la 65.000 euro (220.000 ... (vezi toată discuția)
Pfa platitor,neplatitor de tva jovii jovii Buna ziua.Am urmatoarea problema : din decembrie 2011am depasit plafonul de 119 000 ron, am ajuns la 129 000, am depus formularul 200 la finante in 25 mai 2012 ... (vezi toată discuția)