avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate marianacostantino

Activitate marianacostantino

Buna ,va rog am o problema legata de titlul proprietate teren .in anul 1998 am donat unui cunoștințe un teren de fâneață și o parcelă de 1400 mp din terenul extravilan de 1 h și 1400 mp
In total adunate am donat 4900 mp și eu am rămas pe titlu cu 1 ht.a trecut ani și acum am aflat că ar fi trebuit să plătesc impozit pe acel h.
M-am dus acolo și am întrebat șio sa zis că impozitul este platit de acei succesori ai pers căreia i-am donat eu.a fost chemat fiul Domnului și mi sa arătat o rectificare la notar prin care era modificat cu pixul in fata actului de donație din 1400 da pus un 1 in fata .
Rectificarea la notar a fost făcută după 6 ani adică 2004
Fără să fiu chemată și fără să fie semnătura mea
Întrebarea mea este .ce am de făcut în acest caz?? Mă simt înșelată și furata.
Aceea modificare a fost un act fals.
Va rog un răspuns, multumesc
Buna ziua,
Pun o întrebare pentru fiul meu care împreună cu soția și fetița de 5 ani locuiesc in germania cu acte în regula.fetita merge la grădiniță în germania .băiatul lucrează legal .nora e casnica .acum 3 zile băiatul intorcanduse de la servici a constatat că soția a plecat de acasă cu fetița și bunurile comune din casa.a incercat și contacteze inutil.dupa că 2 zile a văzut pe sait că era la o aniversare in Romania .
Mia răpit fetița și a durat bunurile comune și nu mă lăsa să vb cu fata ce pot face .va rog un sfat .țin să menționez că și de paste a fugit la fel și am aduși înapoi .
Buna .sunt stabilit cu familia in germania,am o fetiță lucrez ,am casa cu contract ,totul în regula,soția mereu daca nu-i fac pofte se cearta și mă amenința că mă părăsește acum a luat fetiță de 5 ani și a fugit în tara .la părinți .unde nus conditi pt fetița mea.ce am de făcut va rog un sfat .numi raspunde nu știu de copil.
Am cerut anulare act și cheltuieli
Buna ziua.as dori un răspuns .mi-a fost tăiat gradul de handicap grav cu asistent in anul 2019 .am făcut contestație în instanță și am câștigat procesul ..hotărârea definitivă în 2021 iulie.intrebarea mea este daca mi se vor plati bani restanți pe care eu nu am beneficiat de.tin să menționez că certificatul sa eliberat acum cu valabilitate din 2019 .ce am de făcut
Mulțumesc anticipat
buna xiua as avea o intrebare,fiul meu a fost prins cu alcol la volan si a fost condamnat cu 2 ani de supraveghere cu 80 zile munca in folosu comunitati,el munceste in germania cu acte in regula are si femeia si fetita de 2 ani la cresa acolo in germania.intrebarea este cu probatiunea am inteles ca trebuie sa se prezinte aici in romania cand este chemat dar cu acele zile de munca se poate plati sau cum ar putea sa faca tinand cont ca munceste acolo si nu poate lipsi mult de la munca .este o cale ceva sa nu aiba probleme cum procedeaza va multumesc anticipat pt sfat
da mi sa dat o adeverinta detailata incepand cu anul 1972 salari pe fiecare luna realizate cu rubrici cu salariu brut si din ce este compus acea suma salariu de incadrare plus salarii norma plus salari realizat plus prima depasire norma plus sporuri egal salar brut asa mi sa dat pe fiecare luna
nam inteles bine ce pot face adica undr pot apela si in ce masura
ma numesc panescu costantin din bv ,si asi dori o parere .am iesit in 2013 la pensie si am depus adeverinte de salari brute eliberate de arhiva rulmentului ,casa de pensi bv nu mi lea luat in calcul.am facut contestatie si dupa 5 luni am deschis proces la tribunal an pierdut procesul deoarece instanta a sp[s ca adeverintele nu erau desfasurate si era numa salarile brute nu era detailate.am facut apel timp in care am cerut arhivei sa dea aceste adeverinte defalcate mi sa dat si leam depus la apel dar tot mia respins apelul acum astept motivarea de la curtea de apel bv dar as dori o informare mai am alta cale de atac ce pot face in situatia asta.ca din 2013 ma judec iar avocatu a fost slab cred ,cu dreptatea sa pierzi nui corect va multumesc
Buna ziua ma numesc panescu costantin si apelez la dumneavoastra pt un sfat cf legi pt urmatoarea problema.in 2013 luna 10 am primit decizia de pensie limita varsta si am constatac ca adeverinta cu salari brute acord global pe care eu am depuso la cererea de pensie si o perioada de 2ani si 3 luni pe care am incheiat un contract cu casa de pensi si am platit aceasta perioada nu au fost calculate la stabilirea pensiei .pt acest fapt am depus imediat contestatie .la cca 2 luni mia venit alta decizie prin care mi se calcula acei 2 ani ,am mers la casa de pensi si am intrebat daca contestatia pe care am depuso ramane valabila pt recalcularea punctaj pensiei pt salari realizate in acord si mi sa raspuns ca ramane valabila deoarece dosaru este la comisia de contestati si ei au rectificat dooar cei 2 ani.am asteptat pana in sept dar neprimind un raspuns am deschis actiune la tribunal pt anularea acelei decizi si ami recalcula pensia cf legi 263 privind venitu realizat acord global,dar astazi la proces i sa spus av meu ca trebuia sa ceara anularea deciziei din decembrie nu cea din octombrie pe care am facut contestatia ,.va rog mult daca ma puteti ajuta sa inteleg daca este corect ca eu nu mai inteleg nimica.daca este normal eu am contestat decizia prima data deoarece pe decizie scria ca nu mi sa valorificat adeverinta deoarece nau temei legal