avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate robotzelu

Activitate robotzelu

Buna ziua!

As dori sa stiu cum se calculeaza suprafata curtii blocului, in contractul de vanzare-cumparare al apartamentului fiind mentionata doar suprafata construita a acestuia (48,5 metrii patrati). Nu este mentionata suprafata terenului pe care este amplasata constructia, ci doar vecinatatile acesteia (Nord- vecinatatea A, Sud- vecinatea B, Est- vecinatatea C, Vest- vecinatea D)

Se poate ingradi terenul din jurul blocului pe baza vecinatatilor scrise in contract?

Toate contractele de vanzare-cumparare ale locatarilor sunt identice, si toti locatarii sunt de acord cu ingradirea terenului.
Cladirea nu are intocmita carte funciara!
Buna seara,
Saptamana trecuta am cumparat de la un utilizator al okazii.ro un obiect in valoare de 200 RON, produsul mi-a fost expediat prin Posta Romana, cu ramburs de 200 RON. Am achitat produsul, dar nu sunt multumit de starea acestuia, utilizatorul garantandu-mi ca este functional, avand de fapt o problema tehnica. I-am expediat produsul inapoi, solicitand sa mi se inapoieze banii, insa acesta a ridicat banii (trimisi de mine) dar nu si produsul, neinapoindu-mi banii, urmand sa primesc produsul din cauza neridicarii coletului.

Ce pot face in aceasta situatie pentru a-mi recupera banii? Utilizatorul refuza sa m-i inapoieze!
Pot face plangere la politie?
Il pot da in judecata?
Mentionez ca stiu datele sale personale (nume, adresa, numar de telefon)

Va multumesc anticipat!