avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate teoyorga

Activitate teoyorga

Sunt presedintele ( nou ales) asociatiei de proprietari unde dupa o luna administratorul refuza sa-mi predea stampila cu CIF si documentele asociatie pentru indeplinirea atributiilor legale in acest sens. Cu toate ca membrii asociatiei cunosc acest fapt , nu se implica.
Totodata, am constatat ca de la infiintare si pana in prezent asociatia nu a functionat legal: fara buget, administratorul si femeia de serviciu fara contract de munca(munca la negru) dar salariu este evidentiat in lista de intretinere etc.
Doresc precizari pentru a intra in legalitate.
Un administrator poate fi angajat la mai multe asociatii de proprietari ?
care este diferenta dintre constituirea si infiintarea Asociatiei de proprietari si in ce consta fiecare ?

Care sunt modalitatile de angajare administrator, casier, femeie de serviciu?
Discuție livret militar
sunt pensionar militar din Ministerul de interne de 5 ani si nu am primit LIVRET MILITAR. Cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia acestui document?
Multumesc
Se poate realiza pe baza de proces verbal, incheiat intre mostenitorii legali, impartirea la intelegere a bunurilor mobile din casa mostenita( tv, frigider, mobila etc.) pentru ca acestea sa nu mai fie incluse in masa succesorala nefiind acte de provenienta si pentru a nu creste costurile procedurilor succesorale si a partajului.
Va multumesc
Avand la baza certificatul de mostenitor al unui teren neintabulat am inceput demersurile pentru cadastru si inscrierea in cartea funciara. La ocpi Harlau, jud Iasi nu vrea sa aprobe dosarul pe motiv ca nu am titlu de proprietate ci proces verbal de punere in posesie, desi nu am gasit nici o prevedere legala in acest sens, decat ca trebuie depus actul legal de dobandire, in speta certificatul de mostenitor .
Rog lamuriri in acest sens si eventual baza legala.
Multumesc

[EDIT - Va rog sa nu mai folositi exclusiv litere mari]
Discuție Vanzare actiuni
am actiuni la Acumulatorul S.A. (CUM A PRIMIT TOATA LUMEA) SI VREAU SA LE VALORIFIC DAR NU STIU VALOAREA LOR SI CUM SE PROCEDEAZA.MULTUMESC
da
in urma hotararii judecatoresti de reincadrare la politia locala si plata despagubirilor corespunzatoare, am remis o petitie acestei institutii cu confirmare de primire, dar nu am primit raspuns nici dupa 45 de zile. Doresc recomandari legale. Multumesc