avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate absalom34

Activitate absalom34

Buna ziua!
Impreuna cu sotul meu detinem un apartament. Jumatate a fost donat de mama lui.
Dorim sa ii acordam posibilitatea mamei de a-l vinde si de a se folosi exclusiv de banii obtinuti din vanzare.
Ce demersuri si acte ar trebui sa facem in acest sens?
Multumesc!
Răspuns la discuția Vnzare apartament
Buna ziua!
Din relatarile notarului, dupa semnarea actului de vanzare cumparare apartament, in ziua urmatoare se face intabularea pe numele noului proprietar.
In cazul in care cumparatorul, desi a vizionat de 2 ori apt inainte de a se decide spre cumparare se razgandeste...poate anula contractul?
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt imputernicit pe contul bancar al mamei.
A vandut un apartament si din acei bani, cu acordul ei, doresc sa achizitionez alt apartament.
Pot face tranzactia cu vanzatorul direct din contul mamei in numele meu sau trebuie sa transfer banii in contul meu personal care este la alta banca.
Multumesc!
Cumparatorul vireaza banii de la CAR intr-un cont la Banca Transilvania si se pare ca e de durata.
Cum trebuie sa procedeze vanzatorul in acest caz?
Multumesc!
Contractul de vanzare cumparare nu se autentifica de notar si semneza de vanzator, respectiv cumparator dupa ce se aduce dovada intrarii in cont a banilor?
Multumesc!
Va expun si eu o situatie si incerc sa fiu cat mai concis.
Locuiesc la casa si suntem 6 familii pe aceasi contor, fiecare avand insa in casa un ceas de contorizare.
Acum cca 3 saptamani am constatat pierderi de cca 6 mc/zi.
Am contactat o firma acreditata care va veni sa constate si sa remedieze.
Problema este cu 2 din cei 6 consumatori care vor sa recurga la separare inainte de a remedia problema existenta.
Pot cele 2 familii sa obtina aprobarea de separare si avizul companiei Apa fara a participa la cheltuilelile aferente remedierii problemei existente?
Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
E posibil sa fie acea teava..ciur.. cum ati spus. Am aflat ca pierderile in jumatate de luna au ajuns la peste 100 mc.
Cred ca singura solutie ramasa este separarea de ceilalti vecini, in conditiile in care ei prefera sa opreasca apa decat sa remedieze problema.
O sa incerc sa contactez vanzatorul daca este de acord sa remedieze problema pe cale amiabila...daca nu pot invoca vicii ascunse..
Am vorbit dar se pare ca necesita timp, bani...practic sapata toata curtea pt. a se depista locul in care exista spartura.
Revin la intrebarea mea... pot acuza vanzatorul de vicii ascunse?
Cumparatorul va trebui sa plateasca pierderile de apa...sunt 6 consumatori pe acelasi ceas.
Sau sa faca separare de apa.
Nu stiu daca poate fi considerat viciu ascuns sau nu...din acest motiv am adresat si intrebarea.
Dupa incheierea contractului de vanzare cumparare a unui apartament (cu achitarea sumei) am constatat existenta unei tevi de apa sparte.
Apartamentul se afla la curte unde mai locuiesc 6 familii, iar teava sparta ar fi undeva in curte...inca nu s-a depistat locul.
Pot acuza vanzatorul de vicii ascunse?
Multumesc!