avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate un_kopill

Activitate un_kopill

Buna ziua!
In octombie mi-a fost lovita masina, iar persoana care a lovit-o avea rca la waldorf insurance. Mi-a fost stabilita in oferta de despagubire reparatia in regie proprie de 9000 lei dupa care mi-au fost platiti doar 6000 lei cu pretextul ca am primit dauna totala de fapt, nu reparatie si ei nu imi vor plati suma din oferta la care am consimtit si care au schimbat-o singuri. Pot sa fac ceva in aceasta situatie? Mai mult, nu am primit nici instiintare ca au schimbat suma, doar am vazut ca au intrat mai putini bani decat era stabilit.
Buna ziua,
Am cumparat ca si pers fizica un feren extravilan acum o luna si doresc sa il vand. Imi poate spune cineva cat trebuie sa platesc impozit? Am citit undeva ca daca nu am bunul de mai mult de 3 ani tranzactia e considerata a fi in scop comercial si platesc impozite. Multumesc
Răspuns la discuția Raspuns la intampinare
Va multumesc pt raspuns! Asa voi face:)
Buna ziua,
Am primit de la judecatorie o cerere de chem are in judecata, cu obligation de a depune raspuns la intampinare pt o obligate de plata de 200 lei la stat. Am facut plata si as Vera sa va .org sa ma indrumati ce sa scriu in raspunsul la intampinare? Ce solicit instantei? Sa constate ca am platit si sa respinga actiunea? Va multumesc..
buna ziua,
am urmatoarea problema. Mi s-a pus o poprire pe contul firmei, pt care estista o sentinta de validare a popririi. A fost o surpiza pt mine deoarece nici eu nu am primit nici un act. M-am dus la judecatrorie si la executor sa vad dosarul si toate comunicarile din dosar mi-au fost facute la sediul nou.
Eu mi-am schimbat sediul social in 2014. Dosarul a fost deschis in 2018 (pt validare si executare ). Executorul mi-a spus sa ii duc dovada ca am comunicat la finante schimbarea de sediu. La finante am primit urmatorul raspuns: Schimbarea de sediu social nu trebuie facuta ( ea se face inter-institutional intre orc si Finante in 15 zile de la schimbarea sediului) si eu apar la finante cu sediul schimbat, dar nu pot dovedi din ce data apar cu sediul schimbat.
domiciliul fiscal, se face la cerere.
problema mea e: cum dovedesc data la care finantele au primit de la orc schimbarea mea de sediu social, sa pot astfel dovedi instantei si executorului ca trebuiau sa stie adresa sediului nou?
Vanzatorul este si montatorul...este aceiasi firma. Angajatii sai au montat , baituit, lacuit si raschetat parchetul...:(
Va multumesc pt raspuns! Eu pt parchet am platit doar avans. Vor suna sa ne ceara si restul banilor. Pot sa fac ceva avand in vedere ca au raschetat parchetul si nu mai este cum ar fi trebuit sa fie un prchet nou?
Mentionez ca a fost un expert din partea producatorului de lac si raspunsul lor oficial a fost ca parchetul s-a albit din cauza ca nu au lasat destul timp intre straturile de lac..
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema care nu se mai rezolva de 2 luni. Am achizitionat un parchet din lemn masiv de la un magazin de specialitate. Am platit aveans pt parchet si avem contract pt cumparare parchet si lacul aferent pt lacuire finisare. Firma de la care am cumparat parchetul a livrat (cu foarte mare intarziere parchetul ) Pt montaj si finisare nu avem contract (foarte mare prostie din partea noastra), dar avem urmatoarea problema: dupa ce au montat parchetul l-au baituit si lacuit si peste doua zile tot parchetul s-a albit si cojit. Au spus ca il rascheteaza din nou ( l-au raschetat dar nu mai arata cum arata nou) si acum nu mai vin la lucru, nu mai raspund la telefon . Pe langa asta au distrus peretii care erau zugraviti perfect si trebuie sa zugravin din nou. Va rog sa ne ajutati cu un sfat:(