avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate tcris

Activitate tcris

Buna ziua,

As dori sa stiu daca angajatorul imi poate plati concediul medical daca am varicela, in conditiile in care sunt angajata doar din 18.03.2014, iar inainte de a ma angaja am fost in somaj (07.01.2014 - 17.03.2014). Stiu ca este nevoie de un stagiu de cotizare de 6 luni, iar varicela nu intra in categoria bolilor infectioase din grupa A.
Va multumesc si astept raspunsul Dvs!
Răspuns la discuția Stagiu cotizare somaj
Buna ziua,

In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul dat.
Legat de aceeasi problema, as dori sa va mai intreb urmatoarele:
1. In Legea 76/2002 se mentioneaza ca stagiu de cotizare luat in calcul 12 luni din ultimele 24 luni, dar eu am lucrat aproape 4 luni (dupa revenire din CCC), iar in CCC am fost din sept 2010 pana in sept 2013, adica aproape 3 ani; cum e in acest caz, avand in vedere ca in ultimele 24 luni am fost in CCC? Intradevar, in art.35 din aceeasi lege se prevede ca se cumuleaza perioada lucrata inainte si dupa suspendarea contractului de munca, dar si in afara celor 24 de luni?
2. in normele de aplicare a legii 76/2002 se mentioneaza ca NU constituie stagiu de cotizare perioada suspendarii contractului de munca (cum e cazul intrarii in CCC), cu exceptia cazului de incapacitate temporara de munca.

Va multumesc din nou si astept lamuriri!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca perioada de concediu crestere copil reprezinta sau nu stagiu de cotizare ptr a putea beneficia de somaj.
Mentionez ca am fost in concediu crestere copil din septembrie 2010 pana in septembrie 2013 (2 concedii ptr 2 copii), apoi m-am angajat la alta firma (nu la cea de la care am intrat in concediu), iar saptamana aceasta s-au facut restructurari, ultima venita fiind prima plecata. Contractul de munca a incetat conf art. 31, alin 1 si 3 din Codul Muncii, fiind in perioada de proba, la initiativa angajatorului.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul Dvs.!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de vreo reducere a contributiei de hrana la cresa sau la gradinita, in conditiile in care am un copil care va merge din septembrie la gradinita si altul la cresa, ambele de stat, nu particulare. Daca da, as dori sa mentionati si articolul din lege care prevede asta.
Din cate am citit in HG 1252/2012 valoarea contributiei se stabileste in urmatoarele cote procentuale si nu poate depasi 20% din costul mediu lunar de intretinere in unitatea publica in care se ofera servicii de educatie anteprescolara. Astfel, daca venitul mediu brut lunar cumulat al parintilor este de peste 700 lei, contributia este de 20% ptr. un copil, respectiv 10% ptr. 2 sau mai multi copii. Aceasta prevedere se aplica doar in cazul in care ambii copii merg la cresa sau e vorba de orice unitate prescolara, respectiv gradinita?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Stie cineva cum se calculeaza tariful pentru apa calda? Stiu ca pretul pentru apa rece este de 5,86 lei/ mc. Am sunat la Radet si mi-au spus ca exista o formula de calcul raportata la pretul gigacaloriei (care este de aproape 170 lei), formula stiuta de administrator si obtinuta pe baza facturii de apa de la Apanova si a facturii de energie termica de la Radet. As vrea sa stiu exact acea formula, intrucat cred ca baba, care calculeaza pretul intretinerii pentru fiecare apartament, ne fura in mod grosolan.
Mai mult de atat, banii, care ii dam lunar pe curatenie pe scara pentru femeia de serviciu, nu apar pe chitanta care se elibereaza in momentul platii intretinerii. Este legal asa ceva? Ce se poate face in acest caz? Unde ar trebui sa ne adresam cu reclamatie / plangere? Si ce se poate intampla in cazul in care refuz sa platesc si banii care nu apar pe chitanta?

Va multumesc anticipat!
Discuție furt
Buna ziua,

Am o cunostinta care, fara sa plateasca, a bagat in buzunar o garnitura pentru un furtun si, bineinteles, ca a fost prinsa de cei de la paza magazinului. A fost amenintata ca daca nu plateste 1200 lei, vor chema politia si i se va intocmi dosar penal pentru furt. Dar persoana respectiva avea in buzunar in jur de 240 lei, iar cei de la magazin au scos 3 bonuri de casa pe aceasta suma (ca si cand ar fi cumparat zeci de asemenea garnituri), a fost pusa sa scrie pe spatele lor "recunosc furtul", i-au luat banii, i-au facut copie dupa CI si au lasat-o sa plece, fara sa cheme politia. Intrebarea mea este: cei de la magazin aveau dreptul sa faca asa ceva, sa puna acea persoana sa plateasca inzecit garnitura? Sau trebuiau sa cheme politia? Ma gandesc ca poate au profitat de frica si rugamintile persoanei de a nu chema politia! Si daca nu au procedat corect, ce se poate face in acest caz?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspuns!
Intre timp am dat un telefon la Primarie si o d-na foarte draguta de acolo mi-a spus ca legea poate fi interpretata si astfel: doar daca primul copil nu a indeplinit inca 2 ani, m-as afla in situatia de a primi acei bani, intrucat legea nu se aplica retroactiv (ptr. perioada decembrie 2011 - iunie 2012), in aceasta situatie fiind foarate multe persoane. Totodata, dansa m-a sfatuit sa vorbesc si cu cei de la DGASPC, ceea ce facusem deja tot week-end-ul, dupa mai multe mail-uri trimise si rapunsuri primite, concluzia fiind sa depun un dosar care sa contina toate actele pe care le-am depus si ptr. acordardarea indemnizatiilor, urmand ca oficiul lor juridic sa-mi aprobe sau sa-mi respinga dosarul.
In ceea ce priveste emiterea Normelor de aplicare, se stie foarte bine ca termenul de 30 de zile nu va fi respectat, mai mult chiar, ar putea iar sa limiteze dreptul anumitor categorii de persoane, desi normele trebuie date in aplicarea legii.
O zi buna!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: avand in vedere modificarile aduse OUG 111/2010, as vrea sa stiu daca acum am sau nu dreptul de a primi retroactiv cei 600 lei / luna in cazul suprapunerii a 2 CCC ptr. perioada decembrie 2011 - iunie 2012. Mentionez ca pt. primul copil am primit indemnizatie pana in iunie 2012 cand a implinit 2 ani, conf. OUG 148 / 2005, iar al doilea copil s-a nascut in decembrie 2011.

Va multumesc anticipat!
Buna,

Va rog sa-mi spuneti daca in prezent avem in vigoare sau nu un contract colectiv de munca unic la nivel national.

Multumesc!
Buna,

As dori sa stiu daca si eu ma incadrez in categoria persoanelor care pot cere restituirea taxei auto (conform ultimei hotarari a ICCJ), avand in vedere ca am cumparat si inmatriculat o masina noua in iulie 2008, euro 3, ptr. care am achitat o taxa de prima inmatriculare de 633 lei?
Daca da, atunci ce ar trebui sa cuprinda cererea de restituire adresata administratiei finantelor publice?

Multumesc anticipat!