avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate Karapok

Activitate Karapok

Buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta, am o nedumerire legata de o anume banca din Romania
Pe scurt, am o societate comerciala in Timisoara, din 2013 lucrez in aceasta societatea comerciala cu contract de munca inregistrat la ITM, si platesc taxe lunar, mentionez ca societatea deruleaza contracte comerciale de prestari servicii cu parteneri privati din Romania

Societatea comerciala are contract cu banca sa zicem X, are cont bancar, incaseaza plata facturilor in contul ei, iar eu am avut un cont de salariu la banca Y cont in care imi era virat salariul lunar

In luna Spetembrie 2023 am hotarat ca sa incasez profitul firmei si drept urmare am luat prin decizia asociatului unic sa distribui profitul drept dividende urmand sa platesc impozitul legal pentru aceste dividende

Am decis sa inchid contul DE PERSOANA FIZICA de la banca Y unde imi era virat salariul pentru mai multe motive pe care nu le voi enumera aici, si am decis deschiderea unui cont DE PERSOANA fizica la banca W, unde sa imi fie virata suma respectiva, dividendele legale,

Nedumerirea mea este data de faptul ca banca W unde am deschis contul si unde mi s-au virat banii din firma mea, mi-a cerut o justificare pentru banii pe care i-am primit, si am facut o copie scanata a hotararii prin care eu ca asociat unic am luat decizia distribuirii acelor dividende, hotarare semnata, stampilata, etc

Astazi, dupa cateva zile banca W a revenit si imi cere mie ca persoana fizica, balanta analitica a persoanei juridice, firma , intrebarea este au ei dreptul sa imi ceara balanta analitica mie ca persoana fizica, avand in vedere ca nu au nici o relatie contractuala cu firma respectiva, unica legatura sunt eu ca persoana fizica, si ma gandesc ca in balanta analitica sunt informatii destul de confidentiale, si sunt un pic nedumerit, oricine in Romania are dreptul sa ceara informatii confidentiale despre o alta firma cu care nu au relatii contractuale, eu nu am cerut credite, am vrut doar sa delimitez partea juridica de partea fizica,

Nu stiu daca am pus intrebarea bine si imi cer scuze daca am gresit cu ceva, dar mi se pare deplasat dorintele acestei banci
soacra vrea asta? sau doar dumneavoastra?, este destul de important pentru un raspuns cat mai coerent, si nu uitati ca si copilul din alta casatorie are un drept legal pe procentul soacrei !!

Răspuns la discuția Contract vânzare-cumpărare
1 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de dumneavoastra, ei ar putea sa va dea in judecata, ce sa faceti ? sa va luati avocat, sau daca sunteti cinstiti evaluati bunurile si le dati partea cuvenita, si ramaneti frati, altfel s-ar putea ca daca ajungeti la judecata sa nu mai aveti frati sau surori, in rest sanatate
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate lasand la o parte mistocareala avocateasca, nu prea aveti multe cai de actiune, poate dupa cum a scris domnul Alexandru, deschideti actiune impotriva politiei locale sector 2, veniti cu dovezile ca ati fost plecat din localitate si cereti dovada afisarii solicitarii respective,cel mult pierdeti timp si putini bani, in rest, astea sunt legile, pentru ca traim in Romania si legile sunt facute de HABARNISTI ! ii cunosc pe cei de la politia locala sector 2, au fabrica de bani la noi pe strada, in fiecare zi dau cate 20 de amenzi, deja incepem sa ne intrebam ce putem face cu ei
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tabelul ala te poti sterge la fund cu el daca iti place senzatia de aspru, in rest,presedintele poate anunta la primarie aceasta initiativa, si vor veni niste domni sa le explice cum e cu legea 196/2018, asta pentru punctul 1
2.in mod normal fondul de reparatii se constituie pentru anumite reparatii specifice, sau pentru situatii accidentale
3.c) faptele prevăzute la alin. (1) lit. e) și j), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;

Daca primaria vine si va amendeaza eu va sfatuiesc sa faceti o fotocopie a tabelului cu cei care au semnat, nu mi se pare normal ca toti sa sufere de pe urma prostiei altora, sa plateasca amenda grupul de initiativa
Răspuns la discuția Probleme notariat
Personal consider ca notarul a procedat corect, daca erati singura la mostenire era mai simplu, dar sa stiti ca niciodata nu se stie cum vor reactiona fratii, ca acum nu vor la avere, dar maine poate vor, cred ca asa trebuia procedat de la bun inceput, veneau toti fratii, semnau ca nu au pretentii acum sau niciodata si se rezolva
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asta trebuia sa faceti de la bun inceput, nu va convine va dati demisia, cat despre reclamatie eu o consider timp pierdut, probabil ca are o acoperire asa ca drum bun cale batuta mergeti in alta parte, timpul dumneavoastra nu vi-l mai da nimeni inapoi, iar EGO si timpul sunt cei mai mari dusmani ai omului
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna, in mare parte pentru toate aceste mizerii este de vina si FACEBOOK, sunt sigur ca pe aceasta platforma sociala ati vazut aceasta reclama, credeti-ma ca am obosit cate reclame de genul asta la Banca Transilvania am raportat si am cerut inchiderea lor, chiar la una din plangeri mizeria si rahatul de facebook s-a ratoit la mine, ca ce tot le reclam, pentru ca cineva platea pentru momeala aia, si ca dumneavoastra sunt probabil; zeci de mii de fraieri ( sa ma scuzati) dar un pic de atentie ar trebui sa dati dovada si sa intrebati si la banca inainte sa investiti in numele ei, si sa tineti cont de faptul ca uneori cand reclama e prea frumoasa si banoasa nu poate sa fie adevarat! Treceti suma la pierdere si de acum ochii mari !
6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
"(mi-a zis sa pastrez garantia in contul ultimei chirii" daca ati incasat o luna de garantie se poate considera ca luna mai este achitata, in ce priveste stricaciunile eu as aprecia ca inchiriatul unui apartament la fiinte vii implica riscuri, si daca ati fi inchiriat la statui tot este posibil sa apara daune OBISNUITI-VA! renovati apartamentul, il inchiriati din nou si toata lumea o sa fie multumita.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti perfecta dreptate, termenul de plata este de 30 de zile CALENDARISTICE de la data afisarii, iar asociatia de proprietari poate da o hotarare prin care termenul de plata sa fie mai mare de 30 de zile, dar niciodata mai mic, pentru ca nimeni nu poate da o hotarare care modifica legea adoptata,asociatiile de proprietari prin reprezentantii sai sunt obligati sa respecte termenele prevazute in lege, aceasta situatie apare si la orele de liniste, etc