Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara,aș dori și eu un răspuns de la un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara,aș dori și eu un răspuns de la un avocat,consilier ...

Bună seara,aș dori și eu un răspuns de la un avocat,consilier la o următoare întrebare
Dacă angajatorul cere ca telefoanele angajaților să rămână în masina lui proprie se încadrează la reținerea bunului propriu?Îi se cuvine lui ca angajator acest drept?
Va cere sa va lasati telefoanele personale in masina lui, a patronului sau in masina dvs?
Sunteti in Romania?
gi-jane2, moderator

Bună seara.Sunt în România,și da cere să le lăsăm în mașină sa personală ,a angajatorului
gi-jane2 a scris:

Va cere sa va lasati telefoanele personale in masina lui, a patronului sau in masina dvs?
Sunteti in Romania?

Dar unde lucrati dvs, ce munciti adica? Poate exista retete ce nu vrea sa fie dezvaluite, un motiv ar trebui sa existe.
Si dvs le lasati? Aveti semnat un acord, exista un regulament in acest sens, ati fost de acord?
Nu există absolut niciun acord semnat,nu am semnat nimic și nici în regulamentul intern nu e specificat nimic
Până ieri s-au putut folosii telefoanele lejer pentru apeluri acasă și lucruri de acest gen,mie îmi suna a abuz ,care probabil se poate reclama,fiindcă dovezile sunt existente
Lucrez în domeniul evenimentelor

gi-jane2 a scris:

Dar unde lucrati dvs, ce munciti adica? Poate exista retete ce nu vrea sa fie dezvaluite, un motiv ar trebui sa existe.
Si dvs le lasati? Aveti semnat un acord, exista un regulament in acest sens, ati fost de acord?

Ești la muncă,îți iei telefon cu butoane,cu care nu poți filma,doar telefon,pentru apeluri de urgență,acasă.Exista soluții pentru partea de telefon doar.Este un domeniu complicat.Sau lucrezi în altă parte sau în alt domeniu de activitate.Sau face regulamentul intern prin care să se protejeze de "scurgeri".Sigur s-a întâmplat ceva neplăcut.Ati intrebat sau știi despre ce e vorba?
mitabiciclista, utilizator