avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters209690

Activitate ContSters209690

Răspuns la discuția gradina din fata blocului
unde sa ma adresez mai intai? unora de pe scare le e cam frica de femeia de la parter, am aflat de la administratora ca la ultima sedinta a batut-o pe o alta vecina si de atunci nu se mai fac sedinte.
buna ziua,
Ma intereseaza care este statutul terenului din fata blocului, ma refer la bucata mica de teren aferent fiecarui bloc..
Vecina de la parter a facut cotet de gainiin fata geamului, a ingradit terenul cu un gard foarte inalt si a pus lacat.Din cate am inteles de la vecini crestea gaini in mod frecvent dar acum aduce gaini mai rar din cauza unor reclamatii primite.
Spatiul arata deplorabil, cotetul este construit din lemne ce au putrezit.
multumesc.
buna ziua,
am primit un sms cu o factura restanta de la o firma, referitor la servicii internet si telefonie.I-am sunat si le-am explicat ca nu au cum sa-mi factureze pentru ca nu exista contract si servicii instalate.In loc sa inceteze, am primit iar sms, cateva zile mai tarziu.
nu am incheiat nici un contract si evident nu mi s-a instalat nici un serviciu.
cum ar trebui sa procedez?
multumesc
magazinele online mai dau si erori.
Au in continuare acel produs la jumatate de pret?
Răspuns la discuția certificat origine
tigari electronice si accesorii.Cateodata si lichide pentru tigari electronice.
de catre cine sunt eliberate aceste certificate?
chinezii imi trimit la fiecare transport certificate CE.
sunt obligat sa-i dau clientului certificat de origine?
Răspuns la discuția certificat origine
unde gasesc aceste reglementari?
buna ziua,
am deschis recent un magazin online cu marfa import china.
un client imi cere certificat de origine.
sunt obligat sa-i dau? sunt obligat sa obtin acest certificat de origine la produsele importate in momentul intrarii in tara?
multumesc.
Răspuns la discuția masina blocata de un vecin

problema este rezolvata, nu mai parchez eu in acel loc.
dar pe acest principiu, adica sa nu mai parchez in locul altuia pe motiv ca e mai vechi ca mine, inseamna ca eu nu am unde sa parchez.E usor sa fiti intelepti pe forum si sa spuneti ca o caut cu lumanarea dar in practica e altfel.

M-a deranjat ca nu mi-a vorbit frumos si mi-a zis din start ca acel loc e rezervat ca are vechime mai multa ca mine in acel bloc si a spus-o pe un ton deloc adecvat.
Apoi si-a schimbat atitudinea si am cedat eu.
Ideea era ca parcase in spatele masinii mele fara sa am vreo solutie sa mai scot masina si asta m-a deranjat foarte tare.
Răspuns la discuția masina blocata de un vecin
ba chiar deloc nu ma ambitionez, parchez oriunde gasesc un loc liber.
buna ziua,
vreau sa achizitionez marfa din china impreuna cu o alta firma.Fiindca nici una dintre societati nu dispune de banii necesari ne-am hotarat sa ne asociem.Marfa va fi cumparata de cealalta firma, suma de bani este mare pentru mine, as vrea sa stiu cum imi protejez banii.Eu ii voi da evident partea mea de bani, 50% din suma.Ce contract sa facem intre firme?Cum ma asigur ca dupa achizitie imi voi primi marfa?
Platesc doar in baza unei facturi proforme?
multumesc anticipat.