avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Paula_Haiura

Activitate Paula_Haiura

Buna ziua,

Am si eu o situatie mai deosebita. Firma sotului meu are contract de colaborare/prestari servicii cu o alta firma, a carei conducere am aflat ca a fost arestata preventiv pentru niste fapte de evaziune fiscala/spalare de bani/prejudiciere a bugetului statului.
Firma respectiva avea deja datorii destul de mari catre firma noastra.
Data fiind situatia lor, mai pot avea speranta ca acestia sa achite restantele catre noi?
Din pacate prea multe detalii nu stim nici noi, doar ceea ce am gasit in presa, pentru ca cei ramasi responsabili in firma nu comunica decat strict la nivel de comenzi de lucru.
Va multumesc anticipat
Buna ziua
apelez si eu la ajutorul dvs intr-o privinta.
Sotul meu (si cu mine) vrem sa luam un credit de la Alpha bank. toate bune si frumoase, doar ca sotul este angajat la firma al carei administrator/asociat unic este. evident, firma este mica, 4 angajati.
in urma cu 3 luni sotul si-a marit salariul, fapt ce apare pe adeverintele de salariu, iar acum banca imi cere un document "justificativ"cum ca de ce dintr-o data i-a crescut salariul omului.

lasand la o parte faptul ca mi se pare aberanta o asemenea doleanta, totusi, are cineva un model/o formulare care sa sune cat de cat rezonabil?

va multumesc
va multumesc pentru raspunsuri. sper sa am sorti de izbanda cu ei
Buna ziua,

Situatia mea ar fi aceasta:
Nu am achitat contributiile la bugetul de stat la termen, am primit somatie de la ANAF, iar in decurs de cateva saptamani s-a efectuat plata tuturor sumelor (ultimele plati fiind efectuate saptamana trecuta, pe 06.12.2012).
Azi am gasit contul blocat, cu poprire executorie - probabil pe acele sume care au fost deja achitate.

Intrebarea mea este: se poate cere anularea popririi? Cum ar trebui procedat in acest caz?
Va multumesc
Răspuns la discuția calcul concediu prenatal
Insa, pentru situatia in care imi voi lua doar cateva zile de concediu prenatal din decembrie, pentru restul zilelor, cele lucrate, ce formula de calcul se aplica? Se imparte salariul net la nr. de zile lucrate? sau exista o alta metoda?
Multumesc
Buna ziua,

Imi puteti da o formula pentru calcul concediu prenatal, in conditiile in care eu as vrea sa intru in CP pe 17 decembrie? nefiind luna intreaga stiu ca se calculeaza diferit, dar nu am inteles foarte bine care ar modul ce calcul pentru zilele lucrate din luna decembrie.

Va multumesc
Multumesc pentru lamuriri!
Buna ziua,

As avea nevoie si eu de cateva lamuriri. Sunt insarcinata in 29 de saptamani. Am un contract de munca pe perioada nedeterminata, la care acum lucrez part-time, plus alte 2 contracte incepute la 1 septembrie 2012 la 2 scoli diferite, valabile pana in august 2013.
Anterior, pana la 31 august 2012 am mai lucrat la o alta scoala, cu contract pe perioada determinata (pana la 31 august 2012).
Am inteles ca la calculul concediului prenatal/postnatal se iau in considerare veniturile din ultimele 6 luni, concediu pe care il plateste angajatorul intr-o prima faza.
Intrebarea mea este: cine ar trebui sa-mi plateasca partea de concediu prenatal/postnatal aferenta locului de munca la care eu nu mai lucrez acum? Mai are acea scoala vreo obligatie fata de mine, sau acea parte va fi preluata de o alta institutie a statului? Cum ar trebui sa procedez in acest caz?

Va multumesc anticipat
andymaurul a scris:

Nu vad nici un impediment in acest sens.Va puteti angaja cu cim de 1,2 sau 4 ore (pe zi,nu pe saptamana)la o alta societate.



multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

incepand cu luna septembrie lucrez in invatamant, la doua scoli, avand in total 27 de ore/saptamana (o norma si jumatate). in acelasi timp, sunt angajata si la o societate comerciala.
Intrebarea mea este: daca la scoala am 27 de ore/sapt., pot sa am contract de munca si la SC, de 4 sau 2 ore/saptamana, de exemplu? oricum ar fi, nu ajung sub nicio forma la 40h/sapt.

Va multumesc!