avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Activitate mariamarineci

Activitate mariamarineci

Buna ziua,

Am un salariat cu grad de handicap II si pe data de 10.07.2017 este ultima zi de concediu medical. Salariatul mi-a comunicat ca pe data de 11.07.2017 va afla rezultatul de la expertiza medicala in vederea pensionarii.
Pana la aflarea deciziei de la casa de pensii, cum va aparea acest salariat pe foaia colectiva de prezenta?Va putea fi trecut in concediu fara plata?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am o salariata care are contractul suspendat cu art 51 lit b (pt copil cu handicap) pana la data de 28.10.2017. Pe data de 19.05.2017, salariata a nascut un alt copil.
Contractul se va suspenda cu art 51 lit a dupa data de 28.10.2017?

Va multumesc.
Discuție Deduceri
Buna ziua,

Am o angajata care doreste sa isi ia la intretinere fratele in varsta de 43 de ani. ce acte sunt necesare?
Va multumesc!
Buna ziua,

Care este procedura pentru angajarea unei persoane care nu este din UE, mai exact este din Coreea de Sud? Stiu ca trebuie sa obtina un aviz de munca.

Va multumesc!
Buna ziua,

In ce conditii poate inceta un cim conform art 55 lit b si in ce conditii poate incetat conform art 81 al 7?

Va multumesc!
Discuție Suspendare CIM
Buna dimineata,

Cu ce articol se suspenda CIM, in cazul in care tatal va intra cel putin o luna de zile in CCC ?
Contractul se suspenda cu art 51 lit c, doar in cazul in care tatal copilului nou-nascut va avea concediu de 5 zile conform legii 210/1999?

Va multumesc!
1.Nu s-a emis decizia de suspendare cim pt acea zi.
2.In regulamentul intern nu se prevede demararea cercetarii disciplinare pt o zi absenta nemotivata.
Buna ziua,

Daca un salariat a absentat nemotivat de la munca o zi, contractul se suspenda pt absente nemotivate, chiar daca este o singura zi si apoi salariatul se intoarce la munca?
Se urmeaza toata procedura:convocare salariat, proces-verba, etc?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am avut o angajata care a revenit din concediul crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. In momentul revenirii, salariul angajatei se va modifica la 1250 lei, indiferent daca ea va intra imediat in concediu fara plata de o luna de zile sau ii pastrez salariul minim pe economie de acum 2 ani?

Va multumesc!
Este in regula daca mama copilului doreste sa isi dea demisia in timpul concediului fara plata de o luna de crestere a copilului pana la implinirea varstei de 2 ani?