Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Buna dimineata,

Cu ce articol se suspenda CIM, in cazul in care tatal va intra cel putin o luna de zile in CCC ?
Contractul se suspenda cu art 51 lit c, doar in cazul in care tatal copilului nou-nascut va avea concediu de 5 zile conform legii 210/1999?

Va multumesc!
Suspendarea c.i.m. pentru intrarea in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 an are ca temei legal art.51 lit.a C.mun.

Suspendarea c.i.m. pentru intrarea in concediu paternal are ca temei legal art.51 lit.c C.mun.