avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate florinita

Activitate florinita

Buna ziua,

Avem un angajat cu CIM nedeterminata. Angajatul nu are varsta de pensionare in sistemul public (are 57 ani). El doreste sa depuna dosar pentru pensie militara conform Legii 223/2015. .El ne-a cerut o adeverinta de venituri.
Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri:
1) Mai poate ramane angajat la noi?
2)Trebuie sa inceteze contractul de munca actual? Daca da, incepand cu ce data?
3) Adeverinta de salariu o putem da fara incetarea CIM?
4) Daca mai trebuie noi, ca societate, sa urmam si alte proceduri, va rog sa mi le spuneti.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Flori Dobrica
Buna ziua,
Parintii mei au cumparat un apartament pe care l-au inchiriat, in baza unui contract de inchiriere, inregistrat si la fisc. Intre timp mama a decedat si acum suntem trei copropietari: eu, sora si tatal meu. Contractul a expirat si trebuie facut un nou contract care trebuie inregistrat la ANAF. Atat eu cat si sora mea nu avem pretentii la chirie. Cei de la ANAF au spus ca la inregistrarea contractului la ei in vederea stabilirii impozitului trebuie sa ne prezentam toti trei + chiriasii. Ce trebuie facut astfel incat beneficiarul chiriei sa fie doar tatal meu. Implicit impozitul pe chirie sa fie achitat numai de el si declaratia privind venituri din cedarea folosintei sa fie intocmita numai de el.
Va multumesc,
Flori Dobrica
Revin cu o corectie la cele scrise mai sus.
La pct. c) Credit note este de fapt o returnare de produse, numai ca furnizorul nu mi-a eliberat o factura ( invoice) ci un credit note care contine toate informatiile unei facturi: cod si denumire produs, cantitate, pret unitar si valoare, tva=0%.
In acest caz inregistrarile care trebuie sa le fac sunt:
357 = 401 - 200 lei
4426 = 4427 -48 lei
cu includerea tva de -48 in declaratia VIES si in decontul de tva
Nu le-am inclus in intrastat pt. achizitii

Este corect cum am procedat ? De fapt cum o sa procedez la inregistrarea credit note-ului?
Am importat produse din Germania. Unele produse a trebuit sa le inlocuim clientilor nostri din Romania. Apoi produsele defecte le-am trimis in Germania pentru inlocuire.
Pentru unele dintre produse furnizorul german ne-a trimis credit note (nu le-a inlocuit) iar altele le-a trimis inapoi, inlocuite(reparate)

a) Cand am inlocuit produsele clientilor si le-am trimis in Germania pentru inlocuire, am inregistrat in contabilitate
371 = 357 200 lei
In declaratia Intrastat nu am inregistrat exportul cand am trimis produsele in Germania. Suntem furnizori de date Intrastat doar pt achizitii.

b) Cand am fi primit produsele de la furnizor reparate, am facut inregistrarea
357 = 371 200 lei.
Nu le-am inclus in Intrastat pt achizitii

c) Cand am primit credit note in locul produselor trimise la reparat cred ca ar trebui sa fac urmatoarele inregistrari:
401 = 357 200 lei
4426 = 4427 -48 lei
cu includerea tva de -48 in declaratia VIES si in decontul de tva
Nu le-am inclus in intrastat pt. achizitii

Sumele sunt doar exemplificative.

Va rog sa imi spuneti daca este corect cum am gandit sa procedez.
In cazul in care gresesc, cum trebuie sa procedez?
Va multumesc anticipat
Multumesc!
Sediul societatii este in sectorul 3. Am depus deja situatia locurilor de munca la AJOFN Sector 3. Acum dorim sa angajam iar viitorul salariat are domiciliul in sectorul 1. Cererea pentru obtinerea repartitiei se ia de la sectorul 3 unde avem sediul sau de la sectorul 1, unde viitorul salariat are domiciliul? Multumesc.
FD
Multumesc!
Multumesc.
O firma din Romania, platitoare de tva, inregistrata in ROI, va emite factura cu tva pentru o livrare de bunuri catre o pf din ue?
Au fost achizitionate online, cu cardul, in lei bilete transport cu avionul cu plecare si sosire in Bucuresti. Compania aeriana de transport cu sediul in Ungaria a emis factura, fara tva, in lei.
Din cate stiu eu, plecarea si sosirea fiind in Romania, aceasta factura nu trebuie prinsa in decl. 390 Vies iar in decontul de tva 300 trebuie prinsa la achiziitii din import si inter, nu la achiziitii intracomunitare nefiind considerat un serviciu intracomunitar..
Este corect ce am spus eu sau trebuie considerata achizitie intracomunitara de servicii si inregistrata atat in 390-Vies cat si in 300 TVA ca atare?