avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate maria_antoneta

Activitate maria_antoneta

deci nu exista pina acum publicata ceea cu esalonarea pina in 2016 .am citit despreasa ceva si nu mai stiam unde ?
care este ultimul act normativ care reglementeaza plata drepturiloe salariale obtinute prin titluri executorii ?
este baiatul meu nu are nici masina nici casa ci doar hainele de pe el iar de aproaope un uun de zile nu are un loc de munca cu forme legale are in schimb o nevasta si un copil de trei ani iar eu ii intretin din pensia mea pe toti plus omama paralizata la pat .Afost citat la tribunal si i sa spus ca daca nu plateste il baga in penal
baiatul meu a avut o firma dar treptat in 2009 nu a mai avut contracte si a fost in imposibilitatea de a mai plati datoriile la buget .firma s-a auto desfiintat iar acum doua saptamini a fost chemai la tribunal si ii solicita sa depuna de urgenta baii la buget altfel in da in penal. el nu are servici si nici nu iisi caseste ,a lucrat ocazional si fara forme Ce se va intimpla? El nu are nici un venit si nici un bun propietate >
Discuție fise fiscale
lucrez intr-o unitate scolara .ministerul invatamintului vrea sa ne oblige sa utilizam un program de salarii la nivelul intregii tari [EDITAT] dar noi am lucrat pina acum o luna in program probriu de salarii care automat imi transfera datele in programul de contabilitate ,Acest program imi scotea si fise fiscale ccea ce la programul min.invat nu se genereaza /Cind am sezizat acest lucru mi s-a spus ca din 2012 nu mai sunt necesare fisele fiscale .Stiti ceva in sensul acesta si unde scrie ?
daca esti pensionat nu poti fi si functionar public ,poti cumula pensi cu un salar pe un post contractual
sunt pensionara din ianuarie 2009 .la nota de lichidare nu am avut debite din salarii fata de unitate .dar in 7.06.2011 a venit curte de conturi si a spus ca niste sporuri au fost acordate ilegal in anul 2008 si a imputat suma de 1400 lei pt anul2008 si 80lei pt luna ianuarie 2009 .in acest sens am primit o dispozitie a conducatorului de unitate precum si un extras de cont prin care sa confirm soldul .Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa semnez si sa incerc sa dau banii sau sa ma judec?
Discuție cautiune
ce este cautiunea si pt ce se plateste
Răspuns la discuția cautiune
este vorba de o suma de 4500lei reprezentind suventie pe produs acordata unui producator dar normele si dosarul a fost aprobat de o comisie eu am pus CFP si am facut plata .Ma judec din 2008 cu curtea iar la recur la curtea de apel in prima faza am pierdut si am cerut din nou judecarea .
Discuție cautiune
avem un proces cu curtea de conturi .acum am ajuns la curtea de apel pentru a doua oara dar mi sa comunicat ca trebuie sa platesc 400lei cautiune .ce este asta si unde trebuie platita ca in adresa primita nu scie nimic?