avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate feel

Activitate feel

Răspuns la discuția angajare aparator
Multumesc,

La punctul doi vroiam sa spun ca recurentul a cerut prin cererea de recurs judecata in lipsa dar acum doreste sa ceara amanare pt angajare aparator.

Multumesc din nou
Recurs contra unei contestatii in anulare.

Inainte de primul termen, poate recurentul solicita un nou termen pentru angajare aparator daca
1. in prima instanta nu a avut aparator
2. a solicitat prin cererea de recurs judecata in lipsa.

Multumesc!
Se poate cere suspendare unei cauze pana la solutionare altei cauze?

In situatia mea este vorba despre doua recursuri unu la contestatie in anulare si altul la cauza initiala. Contestatia in anulare a fost respinsa pe motiv ca am inca deschisa calea recursului. Insa nu stiu daca instanta o sa imi accepte cererea de repunere in termenul de recurs. Caz in care singura sansa ar fi sa atac contestatia in anulare. As dori sa suspend recursul la contestatie in anulare, pana la rezolvarea celuilalt recurs.

MultumescQ
Răspuns la discuția contestatie in anulare
Justicemn, pai daca apreciaza ca eu am luat cunostinta o data cu solutionarea as putea sa depun recurs impotriva primei hotarari in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii date in contestatie.. Caci am avut judecata in lipsa si deci atunci am aflat despre ce spune hotararea initiala ... Asa as fi in termen nu?
Răspuns la discuția contestatie in anulare
In motivarea solutiei de respingere a contestatie, instanta apreciaza ca inca am deschisa calea recursului. Eu am precizat ca nu mi-a fost nicicand comunicata hotararea atacata. Instanta a mai precizat in motivare ca initial am fost citata la fostul domiciliu prin afisare deoarece nu am fost gasit acolo. Tind sa cred ca daca cer recomunicarea si apoi fac recursul trebuie sa castig ceva... Adresa de corespondenta nu s-a modificat in timpul procesului .. eu aveam noul domiciliul inainte de introducerea actiunii, deci reclamantul nu a indicat corect domiciliul meu

Freelis, incetarea imprejurarii nu este data la care mi se va comunica hotararea?
Răspuns la discuția contestatie in anulare
Cum se face aceasta cerere? Adresata presedintelui instantei ori arhivei instantei
Buna ziua!

Am o intrebare in legatura cu o contestatie in anulare.

Am introdus o contestatie in anulare pe motivul ca procedura de citare nu a fost corect efectuata in cadrul unui proces, deoarece am fost citat la alta adresa la care nu mai locuiam de un an. Am considerat ca trebuie sa introduc contestatie in anulare deoarece procesul a fost in noiembrie 2010 iar eu am aflat despre el in februarie 2011, in urma unui telefon de la un politist care imi cerea sa pun in executare hotararea.
Cu toate acestea, instanta a respins contestatia mea considerand ca am avut deschisa calea recursului. Totusi, hotararea a fost data in noiembrie, hotararea nu mi-a fost niciodata comunicata si atunci ....
Acum am deschisa calea recursului, se mai poate face ceva?

Ana
Buna ziua,

Stiu ca daca muncesti, un an in mod continuu intr-un stat UE, poti obtine drept nelimitat de munca conform directivelor UE.

Intrebarea mea e legata de urmatoarea situatie: lucrez cu permis temporar de munca in Germania la filiala unei firme din Romania. Stiu ca ni se platesc contributiile la stat in Romania ...in germania platesc impozit pe venit si cam atat. Asigurarea medicala este una privata.
Dupa un an de munca, pot primi acel permis de munca nelimitat?

Multumiri!
Va multumesc pt raspunsuri!

Din pacate accidentul e din anii 80 si nu se poate vorbi de RCA.

Ma gandeam ca totusi se va lua in considerare venitul minim pe economie care acum e 700 de lei.

In prezent pensia de intretinere e de 33 de lei.
Buna ziua,

In cazul unei cereri de majorare a cuantumului pensiei de intretinere datorate in urma unui accident auto, care este suma maxima ce se poate obtine, in conditiile in care debitorul are un venit lunar din agricultura de 60 de lei?

Multumesc!:vishenka: