avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate CORNEA ADRIAN

Activitate CORNEA ADRIAN

Buna ziua
In aprilie 2012 un PFA intra in insolventa. Urmare acestui fapt raman neachitate
impozite si contributii de sanatate pentru anul 2009 si 2010, intrucat persoana in cauza nu mai obtine nici un venit si nu detine bunuri materiale.
Conform legislatiei aceste obligatii intrau in prescriptie la 1 ianuarie 2015 respectiv 1 ianuarie 2016.
De la circumscriptia financiara spun ca sumele nu se prescriu intrucat, s-a trimis somatie care a fost semnata de primire.
INTREBARE
Credeti ca este, conform legii, ca o somatie sa intrerupa termenul de prescriptie ?
Ce se poate face in acest caz, persoana in cauza nu obtine venituri de unde sa plateasca Deasemenea suma datorata creste continuu prin adaugarea de accesorii.
Va multumesc
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de boala (boala obisnuita) pentru un salariat care a lucrat numai ultimele 4 luni, neavand 6 luni de munca si nici perioada asimilata.
Va multumesc.
Buna ziua.
Am un PFA , nu sunt platitor de TVA. In anul 2014 nu am avut activitate cifra de afaceri fiind 0.
Am inteles ca si in aceste conditii trebuie depusa D 392b.
Va rog sa imi spuneti cum pot sa depun aceasta declaratie in conditiile in care, nu am semnatura electronica, iar formularul de pe ANAF, nu are cod de bare, dupa cum am inteles aceasta se poate trimite numai prin portalul E-GUVERNARE.
Va multumesc.

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti care este cuantumul actualizat al amenzii pentru neanuntarea in timpul stabilit prin lege, a accidentului de munca.
Va multumesc.
Buna ziua
Conform OUG 34/2006 se poate efectua achizitie directa de produse , cu acelasi
C P V pana la 30 mii euro ,fara tva.
Care este perioada in care se calculeaza pragul de 30 000 euro?
-anul bugetar ?
-12 luni consecutive de la semnarea contractului ?
- pe toata perioada achizitiei , indiferent de ani ?
Exemplu: Daca in anul 2014 am achizitionat rafturi in valoare de 20 000 euro. atunci in anul 2015 mai pot sa cumpar rafturi de inca 20 000 euro, fara sa aplic CERE DE OFERTA , sau trebuie cerere de oferta pentru ca pe total am depasit 30 000 euro ?
Va multumesc.
Buna ziua
La o institutie bugetara, se organizeaza concurs pentru ocuparea unui post.
Daca dupa perioada de proba, persoana care a castigat concursul . nu corespunde postului, poate sa fie angajata fara concurs, persoana care a iesit pe locul 2 la concurs .
Va multumesc.
Buna ziua.
O firma (PF.A) a intrat in insolventa si a fost radiata in anul 2012
Pentru impozitul pe venit , stabilit la aceasta firma in anul 2010,, care este termenul de prescriptie.
VA multumesc.
Discuție Poprire salar
Buna ziua.
La o institutie publica, am primit adresa de infintare poprire salar, pentru un salariat, de la Casa de Sanatate. Va rog sa imi spuneti daca exista posibilitatea sa ii retin lunar, mai putin de 1/3 din salar drept poprire. Salariatul nu mai are alte retineri din salar, dar motiveaza ca are mai multi copiii in intretinere.
Va multumesc
Răspuns la discuția Virari sume in contul PFA
Multumesc pentru raspuns. Am motive sa nu deschid alt cont. Cash nu se poate datorita distantei. Intrebarea este daca exista pericolul, ca aceasta suma sa se considere venit din activitate, in conditiile in care nuprovine din activitatea pe care o desfasor.
Buna ziua.
O persoana fizica poate sa imi vireze in contul PFA ,o suma de bani, care reprezinta un imprumut pentru nevoi personale. Pot explica la un control de la finante, ca aceasta suma nu reprezinta un venit din activitate ?
Va multumesc.