avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Stoica

Activitate Mihai Stoica

Asta e tot ?! Gasiti ca e normal sa trimita documentele respective la o alta adresa decat a mea ( unde din cate stiu, ar fi trebuit o confirmare de primire) ori ca m-a mintit ca aveam la dispozitie 5 zile pana la contestatie in loc de 15?
Buna ziua! Ce ar trebui sa fac daca executorul judecatoresc a trimis actele unei popriri infiintate pe numele meu, la o alta adresa care nu are nicio legatura cu mine ? Tind sa cred ca e un tertip si a facut-o intentionat ca sa nu pot sa depun contestatie, eu m-am trezit apoi direct cu un sms de la banca cum ca am salariul poprit. In acele documente executorul ma invita la biroul dansului pentru ''detalii in legatura cu somatia''. In termen de 5 zile, se arata in acele documente ar fi trebuit sa fac contestatie, eu stiam ca sunt 15 zile conform art 715, al 1. In afara de faptul ca pot sa il reclam la UNEJ, ce alte consecinte au aceste fapte ale dansului?
Am o dilema, tocmai am semnat un contract de munca pentru o firma si voi munci pentru ei in perioada urmatoare. In acelasi timp, am acceptat sa ma angajez la alta firma, dar acestia ma cheama sa semnez contractul desi trainingul pentru job e abia peste o luna jumate, timp in care eu pot deja lucra la prima firma si intre timp sa vad cum stau lucrurile acolo, iar aici sa am o ''rezerva'' ,sa zic asa. E legal sa semnez contractul pentru a doua firma si sa figurez cu 2 contracte pentru norma de 8 ore? De ce ma cheama acestia sa semnez de pe acum daca trainingul si implicit activitatea mea va incepe peste o luna jumate? Ce ma sfatuiti?
decizia de incetare am primit-o prin telefon '' v-am inchis contractul...pe 15 veniti sa va luati ultimii bani''
contractul l-am semnat.da
Am cateva nelamuriri legate de activitatea unui restaurant la care am lucrat:
am fost dat afara, fara preaviz si doar cu niste avertismente scrise, doua la numar, precizandu-se ca la a treia mi se va incheia contractul.Evident, avertismentele sunt niste nascoceli ca sa fiu dat afara.E normal asa ceva?
O alta problema este faptul ca eram platiti teoretic cu o suma (salariul minim) iar in mana luam alti bani.Cam de 3 ori mai putini. Practic ne puneau sa semnam pentru niste bani ca ei sa fie in legalitate. E normal? Si ce e de facut?
Analizele medicale le-am platit din banii nostri, ori eu stiam ca firma este obligata sa plateasca pentru asta.
Alta problema este faptul ca mi s-a oprit o ''garantie'' neprecizandu-mi-se pentru ce, cat salariul pe o luna.Cel primit in mana, normal. Garantie care nu mi-a mai fost restituita.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc!
Buna ziua !
Tatal meu detine un card de la Cetelem, el facand un imprumut de 5200 lei dintre care in 3 ani a achitat cca 3500 de lei iar in continuare suma de plata este de 4100 de lei !!! Ca si cum ar fi platit doar 11. Restul sunt penalizari sau dobanzi..destul de mari. A mai avut intarzieri de 2-3 zile dar nu mai mult. A solicitat un extras de cont si cel de la telefon i-a spus ca dureaza 30 de zile.Extrasul inca nu a venit nici dupa 2 luni.Am aflat ca au fost facute 4 extrageri de diverse sume 120, 220 etc toate in valoare de 1000 de lei, bani pe care familia mea nu i-a scos de pe card. Niciun om sanatos nu scoate banii asa, ci 100, 200, 250 poate.Ceva e suspect. Cei 1000 de lei sunt aducatori de alte dobanzi si penalizari. Ce ar trebui sa fac in continuare ca sa ii reclam ?Alta problema e ca fara sa fim anuntati dobanda se schimba, o data platim 160, alte ori 180 etc.
Cum sa procedam ca sa aflu cine a scos banii astia de pe card si sa aflam ce tranzactii s-au efectuat, desi ei refuza sa ne trimita extrasul de cont.
Multumesc!
Răspuns la discuția Ultimul salariu
Exista si o mica problema,doamna manager de la firma plateste doar angajatii care lucreaza in acest moment cu jumatati,sferturi din salarii...angajatorul este in Grecia,vine o data pe an in Romania sa se intereseze de restaurant.In rest doar aceasta doamna face si desface tot...in general nici furnizorii nu ii plateste la timp,ii tot amana de pe o zi pe alta.Cam asta este...
Răspuns la discuția Ultimul salariu
Am facut reclamatie la ITM..de fapt i-am sunat,au zis ca doar in instanta pot rezolva aceasta problema.
Nu am primit exemplar pentru decizia de incetare..doar am semnat o demisie cu acordul ambelor parti.
Discuție Ultimul salariu
Am lucrat pentru o firma din Bucuresti,domeniul alimentatie publica..mi-am semnat demisia luna trecuta urmand ca luna aceasta pe data de 5 ale lunii,data cand se dau salariile sa-mi primesc ultimul salariu si banii pentru concediu.Evident lucrul acesta nu s-a intamplat pana la aceasta ora,iar angajatorul refuza sa comunice prin telefon ci doar prin intermediari care ma amana de pe o zi pe alta.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc