avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate rlutia66

Activitate rlutia66

Răspuns la discuția PFA cu norma de venit
Multumesc mult pentru indrumarea trimisa atat de repede.
Ma gandeam ca, totusi, poate cineva de aici a fost deja la fisc si a aflat ce si cum.

Cum ar fi faptul ca in articol scrie ca PFA cu norma de venit
au obligaţia stabilirii impozitului anual datorat, pe baza declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice prin aplicarea cotei de 10% asupra normei anuale de venit ajustate, impozitul fiind final.

Din asta inteleg ca nu mai trebuie sa astept vreo decizie de impunere si in schimb trebuie sa imi fac singur socotelile. Daca da, cat sunt darile pe care le am de plata? Cum calculez? Impozit 10%, am inteles, dar sanatatea? pensiile? Le datorez pe amandoua

In al doilea rand sa inteleg ca nu mai pot sa platesc trimestrial ci o data pe an?
Răspuns la discuția PFA cu norma de venit
Buna ziua,
Ca PFA la norma de venit primeam decizie de impunere pana la sfarsitul lunii martie.
Anul acesta nu am primit-o inca si mi-e neclar ce impozite&contributii trebuie sa platesc si pana cand.

Stie cineva ceva?
Multumesc
Am PFA la norma de venit inregistrat in Prahova. Din 2011este singura mea sursa de venit. Am platit totdeauna impozitele si contributiile datorate la timp, fie la ghiseul ANAF Prahova, fie prin virament bancar.
Cu toate acestea ori de cate ori am nevoie de o adeverinta de la casa de sanatate ma trezesc ca nu figurez ca asigurat.
Chiar si in acest moment, cand verific pe internet apare ca nu sunt asigurat.

Acum trebuie sa imi iau cardul de sanatate. Dincolo de problemele pe care ma astept sa le am la obtinerea acestuia, care va fi rostul lui daca apoi chiar si acest card va arata in mod incorect ca sunt neasigurat.

Ce pot sa fac ca sa nu mai am aceste probleme? Cei de la Casa de asigurari au spus sa duc si la ei o copie a chitanetei de plata ori de cate ori fac platile.... Adica dupa ce fac cozile de la ANAF sa mai ingros una si la ei.

Pe cale juridica pot face ceva?

Nu crezi ca are internare?
Eu iti recomand sa mergi la spital si sa te interesezi personal.
Eu am fost "jumulit" acum zece ani. Persoana accidentata nu avea pretentii... dar familia l-a internat in spital si au dat spaga sa scrie legistul spitalizare peste 150 de zile. Am vandut masina (un Opel Vectra) ca sa ajunga spagile de la militian pana la procuror, (inclusiv persoana vatamata, dar "nu a fost suficient").
Legea taxeaza cumparatorul, nu vanzatorul. Vanzatorul este victima indirecta a legii fiindu-i cel putin mai greu sa vanda bunul in aceste conditii.
Faptul ca se taxeaza acum masinile vechi nu este problema - are sens, sa recunoastem. Problema este VALOAREA EXAGERAT DE MARE, PROHIBITIVA, in unele cazuri depasind chiar valoarea de tranzactionare
Daca taxa pe care trebuia sa o platesti era in limite decente, de exemplu 500-1000 roni lumea nu mai era atat de inversunata.
Nu putem spune ca legea este retroactva - se refera la inmatricularile care se fac incepand cu 15 martie. Doar modul de calcul al taxei tine seama de istoricul masini care se inmatriculeaza..
Problema este ca legea s-a tot schimbat, iar exceptiile de la taxare s-au schimbat si mai des. Problema devine si mai acuta cand regulile se schimba intre momentul in care ai cumprat masina si momentul inmatricularii (respectiv momentul la care se calculeaza taxa de plata)

In alta ordine de idei, pentru ca intr-un ost precedent am vazut taxa calculata de 3500 de Euro, intreb daca nu este mai rentabil sa schimbati motorizarea masinii cu un motor taxat mai putin. Macar intelegi ceva de banii dati
Răspuns la discuția Taxa de mediu platita degeaba
Ca un update, s-a dus cineva pentru mine sa se intereseze la ANAF. De fapt a intrebat de ce la Politie au spus ca taxa de poluare nu se plateste in cazul meu iar ei au considerat ca se plateste. Ca raspuns i sa spus sa mearga la Politie si sa scrie pe spatele chitantei acest lucru, dupa care sa merg la ANAF ca imi dau banii inapoi.
Persoana despre care am spus ca s-a dus pentru mine e persoana in varsta, serioasa si nu cred ca a fost luata "peste picior" cu acest raspuns.

Asa ca nu mai inteleg - ANAF se supune deciziilor luate de Politie in acest caz? daca e asa, de ce mi s-a spus de la informatii, de la ANAF, sa merg la ei pentru asta?

In vederea transcrierii dreptului de prorietate in lista de documente care trebuie depuse figureaza si chitanta cu privire la taxa de poluare
Ca urmare am fost la ANAF Prahova si am depus documentele in acest sens.
Ieri am primit decizia de impunere cu care, dupa ce am platit suma dispusa am mers la politie pentru inmatriculare.
La ghiseul Politiei mi s-a spus (si scris pe un bilet) ca nu trebuia sa mi se perceapa taxa de mediu pentru ca masinile
Euro 5 inmatriculate in perioada 01.07.2007 - 31.12.2012 sunt scutite conform Legii 9/2012


Decizia de impunere poate fi contestata in termen de 30 de zile, insa am nevoie sa trec motivul exact pentru care aceasta taxa nu trebuia sa mi se impuna, iar aici am nevoie de ajutorul dumneavoastra

In cauza e vorba de auto Euro 5 motorina fabricat, importat si utilizat de importator in May 2009. In Decembrie acelasi an importatorul o vinde prin leasing unei firme romanesti de la care am cumparat-o in ianuarie 2013

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Taxa auto
Niciun raspuns din noimebrie pana acum...?
Răspuns la discuția indepartarea zapezii de pe bloc
adriantot a scris:

Sarcina de a administra si intretine terasa blocului este [...] a tuturor proprietarilor.

Cand oare vor intelege romanii proprietari de bloc ca blocul este casa lor, a tuturor...
Mai repede cauta o lege care sa-i scuteasca sau sa-i puna pe altii la treaba decat sa-si faca treburile casei fara sa mai judece al cui e randul la zapada, sau de ce ala de la 3 a curatat zapada de masina lui pe a mea...