avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate sandry 86

Activitate sandry 86

Buna ziua.
Doresc sa plec in Germania cu avionul sau cu autocarul.
Am o broasca testoasa de Florida si nu o pot lasa acasa ca nu are cine sa aiba grija de ea.
O pot lua pe autocar sau pe avion?
Daca pot, ce acte sau ce conditii trebuie indeplinite ca sa nu am vreo surpriza la vama sau la aeroport?
Mentionez ca la achizitionarea acesteia am primit un certificat de garantie de la pet shop in care este specificat numele meu si animalul achizitionat.
Trebuie sa detin acest certificat in caz de pot sa o iau cu mine?
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Multumesc mult pentru raspuns.
Sotia si fratii trebuie sa se intalneasca si sa ajunga la notar sa accepte succesiunea in termen de 6 luni ? Mentionez ca sora ei este din alt oras. Sau merg fiecare la ce notar doresc si accepta succesiunea?
Care sunt procedeele si ce pasi trebuie de urmat?
Va multumesc.
Buna ziua.
Am si eu o problema si va rog sa-mi dati un sfat.
Soacra mea a decedat la sfarsitul lui septembrie. A fost necasatorita, si are 3 copii.
Problema sta in deschiderea succesiunii.
1) Cum se poate realiza aceasta dezbatere succesorala intr-un timp rapid si fara cheltuieli majore.
2) Poate sotia mea sa cedeze in favoarea unui frate contra unei sume de bani la notar?
3) Daca se inteleg toti fratii in fata notarului mai trebuie sa se ajunga in instanta?
Va multumesc frumos.

Răspuns la discuția Nu stiu cum sa procedez
Va multumesc mult.
Pe data de 11 august o sa ma duc la Ajofm sa depun documentatia necesara intocmirii somajului. Trebuie sa cer ceva acte de la firma aceasta unde am lucrat pe perioada determinata de 1 luna sau includ in celelalte acte acest contract cu perioada determinata? Daca trebuie alte acte va rog mult sa-mi spuneti ca sa stiu ce sa cer la patron.
Inca odata va multumesc!
Buna seara stimati domni/doamne.
Am lucrat la o firma de paza. Am fost anuntati de catre patroni ca de la data de 01. 07. 2013 nu o sa mai lucram deoarece firma a pierdut licitatia si ca o sa ne dea in somaj.
Pe data de 20.07.2013 ne-au adus actele si restul de salarii.
Intre timp m-i s-a ivit o ocazie de a lucra ca ingrijitor cladiri la o firma dar cu contract pe perioada determinata de 1 luna pe care l-am incheiat pe data de 10.07.2013.
Mai pot sa-mi bag actele de somaj dupa expirarea contractului?


Buna seara.
Vineri am riducat de la Casa de Pensii o adeverinta cu stagiile de cotizare.
La tipul de asigurare am multe luni:
-OUG 28/09
-OUG 04/10
-CMTP
-Lipsa declaratii
Va rog mult sa-mi spuneti ce reprezinta cele mentionate mai sus?
Răspuns la discuția Nu stiu unde sa ma duc
Domnule Freelis nu am depus cerere la angajator deoarece dansul trebuia sa vina cu toate actele privind somajul. Patronul a venit pe 26 luna aceasta de ne-a adus salariile dar nu ne-a adus actele pt somaj dar ne-a spus ca de la 01.07.2013 nu o sa mai lucram ca a pierdut obiectivul si pana la data de 30.06.2013 sa ne dam demisiile si apoi vine luna viitoare cu actele si cu ultimii bani.
Am incercat sa ma duc pe la toate institutiile sa scot revisal, sa verific daca au cotizat la pensii, intr-un cuvant sa vad daca au platit darile catre stat pt a beneficia de somaj. Nici demisia nu mi-o dac cum doreste dansul ca asta ar insemna sa renunt la drepturile mele de somaj. Ce pot face mai departe?
Buna ziua.
Locuiesc in orasul Buzau si lucrez la o firma de paza si protectie care isi are sediul social in Brasov.
Punctul de lucru este in Buzau.
Pe data de 17.06.2013 am fost anuntati ca de la 01.07.2013 firma a pierdut contractul cu obiectivul si ca nu o sa mai avem de lucru.
Ieri au venit patronii de ne-au adus salariile pe luna mai, nu ne-au dat preavize sau alte documente si ne-au spus sa ne dam demisiile.
Am refuzat acest lucru si le-am cerut documentatiile pt somaj.
Azi am fost la Camera de Munca Buzau sa scot revisalul si mi-au spus ca nu pot intra ca este parolat si nu pot intra.
Am fost si la Casa Judeteana De Pensii de am cerut sa-mi dea un extras cu toate contributiile firmei la pensie si mi-au spus ca trebuie sa ma duc la Casa de Pensii Brasov ca acolo isi are sediul firma si ca de la Buzau nu pot scoate acel extras.

Unde sa ma duc ca sa-mi dea revisalul, si cotizatiile de pensie sau cum sa-i verific pe patroni ca au platit darile la stat avand in vedere ca am vechime de 4 ani si 6 luni si as beneficia fara probleme de somaj?
Răspuns la discuția Ma confrunt cu o problema
Cum ma asteptam asa s-a si intamplat.
Astazi 25.06.2013 patronii au venit cu salariile pe luna mai, urmand ca luna viitoare sa ne aduca si salariile pe luna iunie 2013.
Problema se complica:
Nu ne-au adus niciun act in ciuda faptului ca de la data de 01.07.2013 nu vom mai lucra.
I-am intrebat de preavize si de acte si raspunsul dumnealor a fost:

- " Pe la inceputul lunii viitoare o sa va aducem salariile si actele dar trebuie sa completati o cerere de demisie ca sa o putem anexa si sa putem sa va scoatem deciziile de incetare".
" O sa semnati o demisie in care este trecut articolul 55. lit.B iar in baza asta primiti somaj".

Eu tind sa cred ca vor sa ne traga teapa si ca nu au platit darile la stat si ne forteaza sa ne dam demisiile.
In cazul cand ei au restructurat posturile eu trebuie sa-mi dau demisie?

Ce act trebuie sa semnez sau sa completez ca sa beneficiez de somaj?
Daca trebuie sa semnez demisie, ce articol din codul muncii trebuie sa contina acea demisie pt a beneficia de somaj?

Va multumesc
Răspuns la discuția Ma confrunt cu o problema
Va multumesc mult.